כיצד טכנולוגיה להנחיית טילים המיוצרת בקליפורניה מגיעה לטרוריסטים בלבנון ובעזה?

העיתונאי ג׳ון שיפמן עקב מקרוב אחר יחידה מיוחדת שיצאה לעצור מכירת נשק אמריקני לאיראן, וגילתה שהיא צריכה להתעמת מול חברות אמריקניות ובנקים גדולים שמוכנים למכור סודות טכנולוגיים למדינות עוינות תמורת כמה דולרים

סוכני היחידה ממריאים לגאורגיה לתפוס את הסוכן האיראני  |  באדיבות ג׳ון שיפמן

סוכני היחידה ממריאים לגאורגיה לתפוס את הסוכן האיראני | באדיבות ג׳ון שיפמן

קהל קטן התאסף ליד מסוע המזוודות שבשדה התעופה הצנוע של טביליסי, בירת גאורגיה, בשעת אחר צהרים שקטה של סתיו 2007. דלפקי הכרטיסים היו סגורים, כל ארבעת שערי היציאה ריקים, ורק מספר טיסות מסחריות נחתו באותו יום.

אחד הבודדים ששהו באותו זמן בלובי שדה התעופה היה גבר בגובה מטר שמונים וחמש, בן 53, שנראה כמו אחד מאנשי העסקים הרוסים והגרמנים שטסו לשם באופן קבוע מרוסיה ומינכן. הוא דיבר רוסית וקרא לעצמו ״דריוס״. 

תאגיד Northrop למשל, מכר את קוד המקור של מערכת הניווט של ׳מטוס אייר-פורס 1׳ לחברה רוסית, וחשף יכולות מסווגות ונקודות תורפה של המטוס

דריוס עמד מתוח. המטרה שהמתין לה כל כך הרבה זמן, עמדה להגיע בטיסה מטהרן. הוא ידע את שמו של האיש, אבל לא איך הוא נראה, והמתין לו בזהות בדויה: כסוחר נשק מזרח-אירופי שמתכוון למכור נשק אמריקני בחשאי.

במציאות דריוס הוא היה סוכן סמוי מארה״ב, מהיחידה לביטחון המולדת. והוא לא עבד לבד. מחוץ לכניסה לנמל התעופה, המתין סמוי נוסף במכונית מרצדס – שוטר גרוזיני ששיחק את תפקיד הנהג של דריוס. 

כשהטיסה מאיראן נחתה, דריוס חייך ונתן סימן לצוות החשאי שליווה אותו. במשך שלוש שנים הוא שוחח באינספור מיילים ושיחות טלפון עם האיראני שכינה את עצמו ״אלכס דייב״. ״אלכס דייב״, היה המטרה העיקרית של ״מבצע שייקספיר״ – פעולה סודית של שירותי הביטחון האמריקנים שמטרתה לתפוס סוכן של ממשלת איראן. 

סוכני היחידה שהשתתפו במבצע האמינו שהצלחתו תסמן לראשונה בהיסטוריה נקודת מפנה במאמץ לעצור מכירה בלתי חוקית של אמצעי לחימה לאיראן, ותציל את חייהם של אמריקנים וישראלים מארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה.

״דריוס ועמיתיו היו חלק מקבוצת עלית קטנה של סוכני היחידה לביטחון מולדת שעבדו בצללים, בדרך כלל בחשאי, כדי למנוע מאויבים להשיג נשק מתוצרת ארה״ב – ציוד לראיית לילה, מיקרו צ׳יפים למערכות מכ״ם (שיאפשרו לגלות מטוסים אמריקנים או ישראלים, א״ל), מערכות לסימון מטרות באינפרא אדום, טכנולוגיות מזל״טים, מנגנוני הפעלה מדויקים למטעני צד ועוד״, מספר ג׳ון שיפמן, עיתונאי שהיה מועמד לפוליצר וכיום עובד בסוכנות הידיעות רויטרס, בראיון לאפוק טיימס.

אחרי ששהה במחיצת הסוכנים החשאיים וצפה בשעות של הקלטות ממבצעי היחידה, הוציא שיפמן בחודש יולי את ספרו ״מבצע שייקספיר״ (Operation Shakespeare). ״בעקבות הפיגוע במגדלי התאומים, סוכנות הביון המרכזית, הסי-איי-אי הובילה 11 פעולות סודיות דומות, אבל רק אחת מהפעולות הצליחה״, אומר שיפמן. 

למה רק אחת הצליחה?

״כי האנשים שקונים את אמצעי הלחימה האמריקניים הם חכמים. הם לא יוצאים מאיראן או מסין. הם נשארים שם, ולכן קשה לתפוס אותם. בדרך כלל המשימה של צוותי הסי-איי-אי הייתה לפגוע ברשת האספקה של האיראנים או הסינים, אבל זו לא חוכמה לתפוס את נער השליחויות. החוכמה היא להשיג מישהו שידע משהו על המערכת מבפנים״. 

אמריקנים מוכרים נשק לטרוריסטים

אם חשבתם שמסחר בנשק ומידע מסווג מהסוג הזה מועברים בעורמה דרך סוכנים חשאיים או במבצעים מסובכים, טעיתם מאוד. ״הסוכנים החשאיים״ הם פעמים רבות בעצם תאגידי נשק אמריקנים ידועים שגורפים מיליארדי דולרים בשנה מכספי משלם המיסים האמריקני, ומוכרים, כך מסתבר, טכנולוגיות צבאיות רגישות לאיראן, לסין, לרוסיה ובעצם לכל גורם עוין החפץ בכך.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!