“כשיש לך הרבה כסף אתה יכול בקלות לחיות בתוך בועה משלך” – ראיון עם נשות משפחת רקנאטי על הפילנתרופיה החדשה

הדור הבא לאצולת הממון רקנאטי לא עושה עוד פילנתרופיה בסגנון הישן. בניינים על-שם, תרומות שמסתכמות במתן כסף ומשפחה פטריאכלית שייכים לדור הישן, מסבירות בראיון לאפוק טיימס יהודית יובל רקנאטי ובתה נעה יובל מעוז

יהודית יובל רקנאטי ובתה נעה יובל מעוז  |  צילום: ואדים ברסטצקי

יהודית יובל רקנאטי ובתה נעה יובל מעוז | צילום: ואדים ברסטצקי

יש היום הרבה ציניות לגבי עשירים. יש תפיסה בציבור שלהיות פילנתרופ או איש עשיר שתורם מכספו זה לא בהכרח טוב ומוסרי, שמי שעשיר אולי התעשר על גבו של אחר.

יהודית: ״התפתחה במדינה הסתכלות סוציאליסטית שמי שמצליח – צריך להסתכל עליו בחשדנות. זו תקופה כל כך קשה של אבדן אמון, מוצדק, במנהיגות שלנו, ובגופים שאמורים להיות נקיים. אנחנו מאבדים את היכולת לסמוך ולהאמין במישהו, וזה נוגע גם בנושא של התעשרות. זה כאילו מובנה בהוויה הישראלית – שאין שום דבר שהולך בצורה ישרה ואמיתית. כל דבר נגוע״.

ויש מספיק דוגמאות שמראות למה זה כך. 

יהודית: ״נכון, אי אפשר להאשים אף אחד. אם ראש ממשלה ונשיא נתפסים…״

נעה: ״ואנשי העסקים המובילים״.

יהודית: ״וכל הזמן אנחנו מגלים עוד דברים לא תקינים. אנחנו חשדנים, ובצדק. אבל איך בתוך זה בונים גם איים של אמון באנשים שכוונותיהם ודרכם העסקית והחברתית היא ישרה?

״לכן אני מעדיפה תמיד לצרף לשיח את העניין של יזמות חברתית, כי זה נכון יותר ומסביר בצורה אמיתית יותר את מה שהפילנתרופיה רוצה לעשות היום״.

וזו הפילנתרופיה החדשה?

יהודית: ״כן״. 

כלומר, אתן מעדיפות את השם ״יזמים חברתיים״ או ״משקיעים חברתיים״ בגלל ההתנגדות למילה פילנתרופיה.

יהודית: ״נכון, אני מדברת על שכבה של יזמים או משקיעים חברתיים, כמה מאות אנשים, שחולקים ערכים משותפים ומשפיעים על אוכלוסיות רחבות בארץ״. 

הראיון עם יהודית יובל רקנאטי ובתה נעה יובל מעוז נערך במשרדי גנדיר בהרצליה פיתוח, קרן שהוקמה ב-2004 אחרי שמשפחת רקנאטי מכרה לנוחי דנקנר את אחזקותיה באיי-די-בי. המהלך פיצל את המשפחה לכמה גרעינים, שכל אחד מהם פנה לכיוון עסקי שונה. 

יהודית יצאה מהעסקה עם כ-52 מיליון דולר, לפי דיווחים, ופנתה ביחד עם בעלה ד״ר ישראל יובל ז״ל ושלושת בנותיה להקים את גנדיר, שכיום משקיעה ותורמת בעיקר כדי לפתח אנשים צעירים בגילאי 30-18.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!