אמנות ההפסד על פי הנובליסט דניאל כהנמן

״אני לא רואה הבדל בין צדקה ופילנתרופיה לבין קניות רגילות”. ראיון עם אבי הכלכלה ההתנהגותית, פרופ׳ דניאל כהנמן

תמונה: Andreas Rentz/Getty Images

תמונה: Andreas Rentz/Getty Images

אנחנו ממש שונאים להפסיד. אפשר לומר שאנחנו שונאים להפסיד בערך פי שניים מאשר שאנחנו אוהבים להרוויח. התובנה הזאת שהגיע אליה פרופ׳ דניאל כהנמן במהלך המחקר שלו הביאה בסופו של דבר לפיתוחה של תאוריית הערך (Prospect Theory) יחד עם פרופ׳ עמוס טברסקי, התאוריה שזיכתה את כהנמן בפרס נובל לכלכלה ב-2002. שנאת ההפסד הזאת (Loss Aversion) מובילה אותנו לא פעם לקבל החלטות לא כל כך רציונליות בחיים שלנו, בעסקים, בניהול הכספים, בפוליטיקה, ואפילו וגם בחיים האישיים ובמשפחה.

ברגע שאנשים רואים תמורה לזה שהם נותנים – תמורה בהנאה, תמורה בכבוד וכד׳, אז אין להניח שהם מרגישים כאב כשהם מוותרים על הכסף. אילו היו מרגישים כאב, היו נותנים פחות

מה לגבי נתינה? יש אנשים שאוהבים לתת, יש פילנתרופים למשל, או פשוט אנשים נדיבים שאוהבים לתת לאחרים. האם אלה אנשים שיש בהם פחות שנאת הפסד?

״זה מעניין… אחת התופעות המעניינות היא שאין שנאת הפסד במצבים של שוק. כלומר, אם אני מגיע לחנות נעליים וקונה זוג נעליים – ואני נותן למוכר כסף, והוא נותן לי נעליים – אין לי שנאת הפסד לגבי הכסף, וגם לו אין שנאת הפסד לגבי הנעליים.

״מה שקורה בתחום הזה הוא שהרווחים וההפסדים שקולים. וכמו שאנחנו ניתחנו את זה, זה חלק מהתקציב. בשביל זה יש לך כסף. כשאתה מפסיד כסף באופן שבו ייעדת אותו, אז זה לא הפסד. אתה פשוט מחליף אותו. זה התפקיד של הכסף.

״עכשיו, ברגע שאנשים רואים תמורה מספקת לזה שהם נותנים – תמורה בהנאה, תמורה בכבוד, או בכל תחום אחר, אז אין להניח שהם מרגישים כאב בכך שהם מוותרים על הכסף. אילו היו מרגישים כאב, היו נותנים פחות.

״כלומר, אני לא רואה הבדל בין צדקה ופילנתרופיה לבין קניות רגילות מהבחינה הזאת. כתבנו בזמנו מאמר על נושא שקראנו לו ׳רכישת סיפוק מוסרי׳. אתה קונה את הסיפוק המוסרי כמו שאתה קונה דברים אחרים, וכמו במצבי קנייה אחרים, אין שנאת הפסד״.

הקסם שבקערת מקקים

כהנמן מתאר בספרו מדוע קיימת בנו שנאת הפסד חזקה כל כך. היא קשורה בהטיה שורשית שלנו לשליליות. המוח שלנו מגיב הרבה יותר בעוצמה לגירויים שליליים. לרושם שלילי יש השפעה חזקה יותר עלינו מרושם חיובי.

כהנמן מדגים כיצד השלילי גובר על החיובי: ״הפסיכולוג פול רוזין, מומחה לגועל, מצא שמקק יחיד יהרוס כליל את קסמה של קערת דובדבנים, אך דובדבן לא יגדיל במאומה את הקסם שבקערת מקקים״. 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!