שליטי הגלקסיה החדשים

המחאות של העתיד הלא רחוק אולי כבר לא יהיו נגד ממשלות – ניצנים של מחאות נגד ענקיות ההיי-טק כבר מתחילים להופיע. מונופולי המידע החדשים מביאים איתם זן חדש של שליטים עוצמתיים

לרי פייג׳ וסרגיי ברין  |  Michael Nagle: Getty Images

לרי פייג׳ וסרגיי ברין | Michael Nagle: Getty Images

״ערב טוב״, אמר גרג, והגיש את הדרכון המיוזע שלו. הפקיד נהם, העביר את הדרכון בסורק המגנטי, ואז בהה במסך, והקליד. הרבה.

״אתה רוצה לספר על יוני 1998?״

גרג הרים את מבטו. ״סליחה?״

״פרסמת הודעה בקבוצת הדיון של ברנינג-מן ב-17 ביוני 1998 על התוכנית שלך להגיע לפסטיבל. שאלת: ׳האם פטריות הזיה הן באת רעיון רע כל כך?׳״

החוקר בחדר השני היה גבר מבוגר יותר, ורזה כל כך שהוא נראה כאילו גולף מעץ. השאלות שלו עברו הרבה מעבר לפטריות הזיה.

״ספר לי על התחביבים שלך. אתה בקטע של דגמים של טילים?״

״מה?״

״דגמים של טילים״.

״לא״, גרג אמר, ״אני לא״. הוא התחיל להרגיש לאן זה הולך.

האיש כתב משהו, הקליק על העכבר כמה פעמים, ואמר: ״אתה מבין, אני שואל מכיוון שאני רואה מספר גדול של מודעות למוצרים הקשורים בטילים לצד תוצאות החיפוש שלך ולצד הג׳ימייל שלך״.

גרג חש התכווצות בבטן. ״אתה מסתכל על החיפושים ועל המיילים שלי?״ הוא לא נגע במקלדת כבר חודש, אבל הוא ידע שמה שהוא שם בתיבת החיפוש קרוב לוודאי חושפני יותר ממה שהוא סיפר לפסיכולוג שלו.

***

סיפור המדע הבדיוני של קורי דוקטורו Scroogled נכתב ב-2007, הרבה לפני שאדוארד סנודן חשף את האופן שבו ה-NSA משתמש בענקיות האינטרנט כדי לעקוב אחר גולשים ברחבי העולם. ככל שעובר הזמן, הסיפור שלו נראה פחות ופחות בדיוני.

במציאות שתיאר דוקטורו, גוגל חברה לממשלת ארצות הברית כדי לבצע את החיפושים ואת ניתוח המידע בשירותי ההגירה של ארה״ב.

ולא רק שירותי ההגירה. גוגל של דוקטורו חברה למחלקה לביטחון המולדת כדי לשמור על בטחונה של ארצות הברית. אחרי הכול, כפי שכותב דוקטורו, ״ממשלת ארצות הברית השקיע 15 מיליארד דולר ולא תפסה אף טרוריסט. ברור כשמש שלמגזר הציבורי אין היכולת לבצע חיפושים כמו שצריך״.

אבל כדי לקדם את האינטרסים שלה גוגל לא מסתפקת בזה. היא מפתחת תוכנית סודית שתנקה את שמם של מועמדים פוליטיים שמיטיבים איתה ועושים כרצונה, ותשאיר את המידע המפליל עבור מועמדים שלא פועלים לקדם את האינטרסים שלה, בסיפורו של דוקטורו.

אבל גם בלי שישתלטו על המערכת הפוליטית, מונופול המידע שנצבר בידיהן של ענקיות האינטרנט כמו גוגל, פייסבוק, אמזון ואחרות, מאפשר להן לבצע דברים שגם מדינות גדולות לא מסוגלות לבצע. והיכולות האלה ילכו ויעמיקו ככל שיעבור הזמן.

מחאה בסן פרנסיסקו נגד האוטובוסים של גוגל  |  Chris Martin:Flickr

מחאה בסן פרנסיסקו נגד האוטובוסים של גוגל | Chris Martin:Flickr

להרחיק את הקו הקריפי

אני זוכר את הפעם הראשונה שגוגל הציע לי את הדרך המהירה ביותר הביתה, מבלי שביקשתי. ישבתי במערכת, לקראת השעה שבה הייתי רגיל להגיע הביתה, כשכרטיס חדש הופיע במסך של Google Now, השירות של גוגל שמביא את תוצאות החיפוש שהיית רוצה למצוא מבלי שתצטרך אפילו לחפש אותן. מעולם לא סיפרתי לגוגל איפה אני גר. הוא הבין את זה לבד. זה הרגיש קצת קריפי, אבל עדיין לא כל כך מפתיע.

אבל אז הגיע יום שבת שמשי אחד. באותה תקופה אשתי ואני היינו נוהגים לקפוץ לנמל תל אביב מדי שבת להתאוורר קצת, לשתות קפה וליהנות מהבריזה. ישבנו בבית, והעברתי את האצבע על מסך הטלפון שלי כדי להגיע למסך של Google Now ולבדוק מה מזג האוויר הצפוי היום. הכרטיס של מזג האוויר היה שם, אבל היה גם כרטיס נוסף שהפתיע אותי: מסלול הנסיעה הקצר ביותר לנמל תל אביב, ומשך הזמן שיידרש כדי להגיע לשם.

האמת, אני נהנה מזה שגוגל יודע עליי כל כך הרבה, ואפילו לומד את ההרגלים שלי. אני נהנה לקבל ב-Google Now את הכתבות החדשות שבאמת רלוונטיות לדברים שחיפשתי לאחרונה בגוגל, ומזה שאני תמיד אוכל לחזור לבדוק איפה היה בית הקפה עם הצ׳יפס המדהים בפריז שהגענו אליו ביום החמישי של הטיול. אני אפילו מרוצה מזה שהפרסומות שמוצגות לי רלוונטיות למה שמעניין אותי. אבל הנוחיות הזאת לא באה בלי מחיר. כמות המידע שמצטברת עלינו בשרתים של גוגל וענקיות האינטרנט האחרות היא עצומה, וההשלכות מרחיקות לכת. 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!