המדען שגילה את המשוואה של טוב הלב בטבע

המשוואה פורצת הדרך שפיתח המדען הגאון ג׳ורג׳ פרייס הצליחה לענות על חידה שהטרידה את האנושות: מקור האלטרואיזם. אבל היא גם הובילה אותו לפנות לחיי אלטרואיזם קיצוניים, להפוך להומלס, עד שלבסוף התאבד

תמונה: Wikipedia

תמונה: Wikipedia

היה עוד דבר אחד שהטריד את ג׳ורג׳ פרייס, המדען הגאון שהספיק להיות שותף לפיתוחים ששינו את פני ההיסטוריה, כמו פצצת האטום והטרנזיסטורים הראשונים. זו הייתה סוגיה שהוא היה חייב לפתור לפני שילך לעולמו. חידה קיומית אחת שהטרידה ביולוגים רבים כבר מאז ימיו של דרווין: מהו מקור האלטרואיזם בטבע.

דרווין בעצמו אמר שכל עוד לא תיפתר החידה הזו, כל התורה שלו אינה שווה דבר. במשך יותר ממאה שנים ניסו ביולוגים ואבולוציונרים לפצח את התעלומה: כיצד ייתכן שתכונות אלטרואיסטיות, תכונות הגורמות ליצורים להקריב מעצמם, עברו את תהליכי הברירה הטבעית האכזרית של האבולוציה, ואפילו התפשטו בקרב מינים כה רבים? מהו בעצם מקורו של טוב הלב?

ב-1967 עזב פרייס האמריקני את המשרה הנוחה והמסודרת ב-IBM ועבר להתגורר בלונדון, שם קיווה לפתור את התעלומה, אף על פי שמעולם לא עסק בתחום האבולוציה. לאחר שישה חודשים קרה דבר שהפתיע אפילו אותו עצמו: הוא גילה שמשוואה שפיתח לבדו מצליחה להסביר את מקורו של טוב הלב בטבע.

פרייס התרגש כל כך מהתובנה, שהוא נכנס בריצה לקולג׳ האוניברסיטאי של לונדון, שאל את השומר היכן יוכל למצוא את הפרופסור לגנטיקה מתמטית, ופשוט נכנס לחדר, והציג לפרופסור המשתומם את המשוואה שזה עתה פיתח. אף אחד באוניברסיטה לא הכיר את האמריקני המוזר הזה, אבל בכל זאת, לא עברה שעה אחת, ופרייס כבר קיבל משרת מרצה אורח במחלקה היוקרתית ומפתחות למשרד החדש שלו במחלקה. רק כמה חודשים לאחר מכן, לאחר שגם הספיק להפוך לנוצרי אדוק, פרייס החל להבין כמה משמעויות קיומיות מהמשוואה שלו. הוא פנה לחיים אלטרואיסטים קיצוניים, איבד את כל מה שהיה לו, מצא את עצמו מחוסר בית ולבסוף התאבד בחורף 1975. לשאלה מה ראה פרייס במשוואה שאולי גרם לו להתאבד עוד נחזור בהמשך.

דבר אחד בטוח בינתיים – שאלת טוב הלב והאלטרואיזם מטרידה את האדם כבר אלפי שנים. האם יצר האדם טוב או רע?

פרופ׳ אורן הרמן, מחבר הספר ״מחיר האלטרואיזם״ המתאר את חייו ואת תגליתו אל ג׳ורג׳ פרייס, וראש התוכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן, מתאר כיצד חוקרי אבולוציה הצטרפו לעיסוק בשאלה הקיומית הזאת. מכיוון שראו בטבע מאבק חסר רחמים בין פרטים שמנסים לשרוד, הם הסיקו שהטבע אינו מוסרי. אבל האם בכל זאת קיימים עמוק בתוכנו זרעים של נדיבות וטוב לב אמיתיים וטהורים?

פרופ׳ אורן הרמן, מחבר הספר ״מחיר האלטרואיזם״  |  באדיבות פרופ׳ אורן הרמן

פרופ׳ אורן הרמן, מחבר הספר ״מחיר האלטרואיזם״ | באדיבות פרופ׳ אורן הרמן

התעלומה הפתוחה של האבולוציה

דארווין ראה באלטרואיזם תעלומה מורכבת שמאתגרת את כל התאוריה שלו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!