כוחו של הכלום – פלסבו כפי שלא הכרתם אותו

אנשים שלא נותחו והחלימו, גידולים סרטניים שנעלמו וזריקות שאין בהן כלום. אפקט הפלסבו חוזר שוב, והפעם בצורה מתוחכמת יותר

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

לא רחוק ממרכז הבקרה לשיגור טילים לחלל ביוסטון, טקסס, שוכן המרכז הרפואי של יוסטון, שהוא אחד מהמפורסמים בעולם. במרכז הרפואי הזה ד״ר ברוס מוסליי (Moseley) מצא את עצמו בקיץ 1996 מעורב בהפקה דרמטית ומורכבת של מצג שווא. עשרה חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברך קיבלו אצלו תור לניתוח שהיה אמור להקל על הכאבים שמהם הם סבלו. כל העשרה היו גברים יוצאי צבא, רובם בגיל העמידה שהתנדבו לקחת סיכון ולהשתתף בניסוי: הם יעברו בדיקות והרדמה, ויוכנסו לחדר הניתוח.

הפלסבו יכול להיות ניתוח, מראה של מזרק, המילים שהרופא אומר לחולה או משמעות המחלה עבור החולה. ההקלה שהחולה חווה אינה רק פרי דמיונו של המטופל, אלא נגרמת משינויים אמיתיים במוח שאפשר לראות בעזרת טכנולוגיות מודרניות

מחדר הניתוח הם יעברו לחדר ההתאוששות ולמחרת כולם יחזרו הביתה עם קביים וכדורים נגד כאבים. אבל כאן נגמר הדמיון ביניהם. מה שקרה באמת בחדר הניתוח הוא ששניים מהם עברו את הניתוח הרגיל שכלל שלושה חתכים לפתיחת אזור הברך, הסרת סחוס פגום ושטיפה של הפסולת שהצטברה בברך, שלושה נוספים עברו את אותם שלושה חתכים ורק שטיפה של הפסולת מהברך, ואילו החמישה הנותרים עברו רק שלושה חתכים מבלי לבצע כל טיפול רפואי בברך. כלומר, הם עברו ניתוח מדומה, תרגיל ב״כאילו״, שנקרא בשפה הרפואית ״ניתוח פלסבו״.

כל המשתתפים בניסוי ידעו מראש שכל אחד מהם יעבור את אחד מהתהליכים האלה, אבל הם לא ידעו מי יעבור מה, והצלקות שהיו לכולם על הברך לאחר תפירת החתכים, לא הסגירו מה באמת קרה לכל אחד. אפילו מוסלי והצוות הרפואי לא ידעו מראש איזה תהליך יעבור כל אחד מהמטופלים. רק כאשר כל מטופל הגיע לחדר הניתוח, בהרדמה מלאה, מוסלי הוציא פתק ממעטפה שבו היה רשום איזה מהתהליכים אותו מטופל יעבור.

כרופא מנתח וחבר בצוות שטיפל באסטרונאוטים, מוסלי נסחף להשתתף בהצגה הזאת של ניתוח פלסבו כמעט בעל כרחו. זה לא נבע מעניין מיוחד שהיה לו בהשפעות ההדדיות של גוף-נפש, אלא מזה שהיו לו ספקות לגבי היעילות של הניתוח הסטנדרטי להקלת כאבים בברך עם דלקת פרקים ניוונית. לאחר שהתייעץ עם רופאה עמיתה, זו אתגרה אותו בהצעה יוצאת דופן: כדי לדעת אם הניתוח שלך באמת יעיל, אתה חייב לדעת האם הוא עובד טוב יותר מאשר ניתוח פלסבו באותו מקום. בדרך זאת תוכל לדעת אם הסיבה שהמטופלים מרגישים הקלה בכאבים טמונה בכך שהם מצפים להרגיש כך.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

מוסלי היה המום מההצעה כי ״אחרי הכול מדובר בניתוח, וכל המנתחים הטובים יודעים שאין דבר כזה ניתוח פלסבו״. אבל ההצעה סקרנה אותו והוא החליט להרים את הכפפה. התוצאות הפתיעו את כולם. ניתוח הפלסבו אכן עבד. חצי שנה לאחר הניתוח, המטופלים עדיין לא ידעו מי מהם עבר ניתוח אמיתי ומי ניתוח מדומה, אבל כולם דיווחו על הקלה ניכרת בכאבים ושיפור ניכר ביכולת התנועה, ואלה שעברו ניתוח אמיתי לא השתפרו יותר מאשר אלה שעברו ניתוח פלסבו.

אולי המדגם של מוסלי היה קטן מידי, אבל התוצאות שלו היו מספיק משכנעות כדי להרחיב את ניסוי הפיילוט הזה. ב-2002 קיבל מוסלי מענק מיוחד לחזור על הניסוי של ניתוח הפלסבו, הפעם עם 180 מטופלים מתנדבים שהגיעו מכל רחבי ארה״ב. שנתיים אחרי הניתוח, כל המטופלים דיווחו על הקלה גדולה בכאבים וגם הפעם אלה שעברו ניתוח אמיתי לא השתפרו יותר מאשר אלה שעברו ניתוח פלסבו.

אם בעבר, תופעת הפלסבו עוררה אסוציאציות של גלולות סוכר או תמיסת מי מלח, והעלתה חיוך מעט מזלזל כלפי אלה שהצליחו לרמות אותם, הרי שהיום יודעים שהפלסבו יכול להיות ניתוח, מראֵֶה של מזרק, המילים שהרופא אומר לחולה או משמעות המחלה עבור החולה. ההקלה שהחולה חווה אינה רק פרי דמיונו של המטופל, אלא נגרמת משינויים אמיתיים במוח שאפשר לראות בעזרת טכנולוגיות מודרניות.

איך זה עובד? האם הציפייה להחלמה או להקלה בסימפטומים יכולה להביא באמת תוצאות אמיתיות? ואם כן, האם זה משפיע על כל המחלות? פנינו לד״ר מוסלי כדי לקבל תשובות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!