החלוצים החדשים

הפעם הראשונה שנחשפתי למושג Tech For Impact הייתה כשעבדתי עם פרופ׳ דן אריאלי על סדנה בשם StartUpOnomics. הסדנה שפותחה ע״י אריאלי ושותפתו למעבדת Irrational Labs קריסטן ברמן מסאן פרנסיסקו, היא סדנה בכלכלה התנהגותית לסטארטאפים שרוצים לשנות את העולם לטובה.

הסדנה נערכה בישראל בסוף שבוע ארוך ביוני האחרון במלון רויאל ביץ׳ תל אביב במסגרת פסטיבל החדשנות Socialize14. כשבעים סטארטאפים ישראלים שהשתתפו בסדנה שבו את ליבנו: הרעיונות שלהם היו מעניינים. באומץ, בגישה החדשנית והפרגמטית, באהבת האדם שלהם וברצון לפתור בעיות זיהינו מנהיגות שצומחת מלמטה. 

המודלים העסקיים שהם הציגו, ההבנה הטכנולוגית והרעיונות לכלכלה שיתופית העצימו אצלנו את התחושה שהם המנוע של הכלכלה החדשה. המסקנה שלנו היתה שאנחנו רוצים למצוא דרך לעזור ליזמים הללו לפרוץ דרך ולהצליח בעולם הגדול אבל עוד לא ידענו איך. כשהפסטיבל נגמר, הפרופסור חזר לצפון קרוליינה שבארה״ב ואני נשארתי לחשוב וידעתי שחיי השתנו לנצח. 

כשהמשכתי לחקור את התחום לקראת ועידה שיזמתי בחודש בפברואר האחרון ולקראת ועידת החדשנות Irrational Fest שיזמנו בשיתוף עם אפוק טיימס ותתקיים ביום שני ה-22 בפברואר באיסט תל אביב – וראיינתי את היזמים הישראלים שפועלים בתחום, האופטימיות שטפה אותי. הבנתי שמדובר בקהילה עולמית שמתגבשת. ליזמים החברתיים מאפיינים דומים ויותר מהכל הם חלוצים. הם היזמים הישראלים שפועלים בקהילה הזו ומחיים מחדש את המושג ״חלוציות״. 

שימו לב לרו(ו)ח 

״תמונת מצב המדינה״ כפי שעולה מהדוח השנתי של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, מעלה תמונה מדאיגה של נושאי חברה וכלכלה במדינת ישראל של שנת 2014 בתחומי החינוך, ההשכלה הגבוהה, פריון העבודה, העוני ואי השוויון בהכנסות, קשישים – עוני ותעסוקה, נשים בשוק העבודה, תעסוקת חרדים ובריאות. 

הקצב האיטי שבו פועלות ממשלות והכישלון של הפילנתרופיה לפתור בעיות חברתיות כמו אי שוויון חברתי, אבטלה, יוקר המחייה וחוסר מוביליות חברתית, במיוחד בקרב אנשים צעירים, הופך לסיבה לדאגה גדולה לפוליטיקה של העולם ושל המנהיגות העסקית. המשבר הכלכלי ונפילת השווקים ב-2008 האיצו את הצורך והמאמצים המחודשים שממשלות, כלכלנים, קובעי מדיניות, אנשי שוק ההון והאזרחים צריכים לעשות בכדי לבנות חברה בריאה. 

החלוצים החדשים הם יזמים חברתיים. הם לוקחים על עצמם את המשימה ליצור ולקיים ערך חברתי. היזמים החברתיים מבינים שהם לא יכולים להשאיר את מצב המדינה בידיים של הפוליטיקאים כי המבנה הריכוזי של מדינת ישראל והיחסים ההדוקים מידי בין ההון שלטון –עיתון לא מאפשרים להם לשבת בחיבוק ידיים ולהניח את גורלם בידיהם של אנשי העסקים, טייקונים, מנהלי תאגידים וארגוני תקשורת נוסח ״ישראל היום״ לדוגמא שממומן ע״י שלדון אדלסון ומנצל פרצות בחוק בכדי להפוך לשופר של מפלגת השלטון.

אימפקט ניישן – הדור הבא של המנהיגות הכלכלית 

היזמים החברתיים הטכנולוגיים הם אנשים צעירים ברוחם שאינם רוצים צדקה. הם רוצים הזדמנות. החברות שהם מקימים הן חברות למטרות רווח. הם לא מקימים עמותות ולא תמצאו אותם מתדפקים על דלתם של עשירים בבקשה לתרומה. לפתרונות שהם מפתחים יש מודל עסקי שעובד. הם רואים בעצמם אזרחי העולם ופועלים כאנשי עסקים. בזכות המודלים העסקיים ברי הקיימא שהם מפתחים, לקבוצת הישראלים הזו יש גם את הפוטנציאל הכלכלי הגבוה מכולם. 

קרנות הון סיכון, ממשלות ותאגידים רבים בעולם נכנסים עכשיו לתחום ההשקעות המשפיעות (Impact Investing). במסגרת התחקיר שעשינו לקראת הועידה מצאנו שיש היום בישראל ובעולם תכניות מגוונות, מענקים ואקסלרוטרים שמטרתם בניית אקוסיסטם עולמי והעצמת יזמים טכנולוגיים שלקחו על עצמם את המשימה לשנות את מצבן של קהילות בעולם לטובה. 

כך למשל, תכנית של חברת VERISON העולמית, מציעה מענקים של מיליוני דולרים ליזמים הללו. ימים ספורים לפני סגירת המגזין זכו שני סטארטאפים ישראלים בתחרות של VERISON העולמית: במקום הראשון זכתה Seasame הישראלית וקיבלה פרס של מיליון דולר, במקום השני זכתה חברת TalkIt הישראלי והפרס שהוענק להם היה מענק בסך 250,000 דולר.

אפשר אולי לחזות שבעתיד ייאלצו המוסדות הציבוריים ״ליישר קו״ עם היוזמות החברתיות הללו ולייצר פתרונות מהירים יותר, זולים יותר ונגישים להרבה יותר אזרחים. ומכאן אנחנו עתידים בעצם לראות היפוך יוצרות: שהאזרח הפשוט – שמבלי ממש להתכוון לזה הפך ליזם חברתי – משנה אט אט את המציאות שלו ומכתיב למדינה את הסטנדרטים שלו. 

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!