צילום: The Next Web Photos/Flickr

נביא הזעם של עמק הסיליקון: האינטרנט עוד יפטר את כולנו

אנדרו קין מאמין שהאינטרנט הורס את האנושות, לא פחות – אבל עדיין מוזמן להרצות בגוגל, בכנסי היי-טק ובוועידות אינטרנט גדולות. בראיון לאפוק טיימס הוא מסביר את טענותיו ומציע איך אפשר היה לעשות אינטרנט אחר

אחת ממחאות נהגי המוניות נגד אובר ברחבי העולם  |  Marco Bertorello/AFP/Getty Images

אחת ממחאות נהגי המוניות נגד אובר ברחבי העולם | Marco Bertorello/AFP/Getty Images

טרוויס קלניק, מייסד Uber (אובר), אפליקציית ההסעות האמריקנית, הסתובב על הבמה מצד לצד ללא מנוח וסיפר לקהל המשתומם על כישלונו הקולוסאלי. הסטארט-אפיסט המיליארדר, שמיזם התחבורה שלו שווה כיום יותר מ-40 מיליארד דולר, דיבר בלהט בשבח הכישלון.

את אובר האשימו בשנים האחרונות באוסף מגוון של האשמות. נהגים של אובר הואשמו בחטיפה ובהטרדות מיניות. נהג אחד של אובר דרס ילדה, לפני שאובר הספיקה להסיר אותו מרשימת הנהגים ולהתנער ממנו. אבל הקורבנות הרבים ביותר של אובר הם שכבה שלמה של נהגי מוניות בעולם שמאבדת את מקור הפרנסה שלה לנהגים חובבנים מזדמנים שמציעים את שירותם באמצעות האפליקציה המהפכנית. אבל לא אלה הכישלונות שקלניק סיפר עליהם.

חשבנו שהוא יעשה דמוקרטיזציה, חשבנו שהוא יביא עוד הזדמנויות, חשבנו שהוא ייצר תעסוקה, חשבנו שהוא יאפשר חופש בהרבה רמות… אני חושב שאפשר להגיע למסקנה שהוא לא עובד

בסוף שנות ה-90 הקים קלניק מיזם אחר, בשם Scour (סקאוור). המיזם הציע שירות לשיתוף קבצים בין מחשבים, מה ששימש בעיקר להפצה פיראטית של מוסיקה, בדומה ל״נאפסטר״ שקמה באותה תקופה. תעשיית המוסיקה נפגעה קשות. קלניק שיתף את הקהל כיצד באותם ימים הוא נתבע על ידי כמה מהחברות החזקות בתעשיית הבידור בסכום של רבע טריליון דולר, על כך שסיפק תשתית להפרת זכויות יוצרים. ״250 מיליארד דולר… זה היה התמ״ג של שוודיה באותה תקופה!״ הוא קרא.

גילוי הלב של קלניק, מתאר היזם והסופר אנדרו קין, זכה להערכה עצומה בקרב הקהל שהאזין ״ולהנהון קולקטיבי״. אבל קין היה נלהב פחות מכך. ״רק בעמק הסיליקון תביעה נגדך בסכום של רבע טריליון דולר מקנה לך סטטוס של כוכב רוק״.

קין הוא אחד מחלוצי הדור הראשון של האינטרנט בעמק הסיליקון. כמה שנים לפני שייסד קלניק את סקאוור, ייסד קין ב-1995 מיזם אחר ששאף להביא את עולם המוסיקה לעידן הווב החדש והמבטיח, אתר בשם AudioCafe. כמו המיזם של קלניק, גם זה של קין נכשל. ״בהשוואה לכישלון שלו, שלי היה פאתטי״, הוא מתאר. ״אני איבדתי רק כמה מיליונים מעטים של דולרים מכספם של אחרים. ואף אחד, אני מתבייש להודות, מעולם לא תבע אותי בסכום של התמ״ג של מדינה אירופית בינונית״.

אבל קין, חובב מוסיקה מושבע, לא חושב שהתביעה שהובילה את סקאוור להכריז על פשיטת רגל היא הכישלון האמיתי של הסטרט-אפ השאפתני. הכישלון האמיתי הוא הפגיעה חסרת התקנה בתעשיית המוסיקה שגרמו סקאוור ושירותים דומים שצצו באותה תקופה והרגילו את משתמשי האינטרנט לא לשלם עוד על מוסיקה.

״כישלון אמיתי זו תעשייה של 36 מיליארד דולר שמתכווצת בתוך עשור ל-16 מיליארד דולר״, משתלח קין בספרו. ״כישלון אמיתי זה 12.5 מיליארד דולר במכירות שנתיות, יותר מ-71 אלף מקומות עבודה ו-2.7 מיליארד דולר ברווחים שאבדו בתעשיית המוסיקה של ארה״ב, על פי הערכות, בגלל מוצרים ׳חדשניים׳ כמו נאפסטר וסקאוור״.

בחור צעיר שישב ליד קין נראה מהופנט מהכישלון המרהיב של קלניק. ״מדהים״, הוא מלמל לחברו, ״זה פשוט מדהים כל כך!״ וחברו הוסיף בנימה דרמטית: ״כישלון אפי!״

מאוחר יותר נתקל קין בקלניק במהלך מסיבת קוקטייל שנערכה. ״הי טראוויס (קלניק)״, הוא הרים את כוס המשקה שלו וקרא אל עבר המיליארדר הצעיר שהיה מוקף בכמה אנשים שאיתם ניהל שיחות במקביל, ״לחיי הכישלון״. ״יו, גבר״, ענה לו קלניק ונקש את אגרופו בכוס של קין. ״הצלחה היא כישלון. זה שנכשל הכי הרבה – מנצח״.

הכישלון האמיתי

אבל אם מדברים על כישלונות, עבור קין, הכישלון המהותי הוא לא המיזם הכושל של עצמו, וגם לא הכישלון האפי של קלניק – אלא האינטרנט עצמו. ״האינטרנט הוא לא התשובה״, הוא קרא לספרו החדש שראה אור בינואר 2015. ״חשבנו שהוא יעשה דמוקרטיזציה, חשבנו שהוא יביא עוד הזדמנויות, חשבנו שהוא ייצר תעסוקה, חשבנו שהוא יאפשר חופש בהרבה רמות… אני חושב שאפשר להגיע למסקנה שהוא לא עובד״.

טרוויס קלניק, מייסד אובר.״ רק בעמק הסיליקון תביעה נגדך בסכום של רבע טריליון דולר מקנה לך סטטוס של כוכב רוק״  |  Stephen Lovekin/Getty Images

טרוויס קלניק, מייסד אובר.״ רק בעמק הסיליקון תביעה נגדך בסכום של רבע טריליון דולר מקנה לך סטטוס של כוכב רוק״ | Stephen Lovekin/Getty Images

קין מתריע שאם לא נלמד בהקדם מהנזקים העצומים שמסב האינטרנט לאנושות,

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!