מבט על העמק שבו שוכנת וילקבמבה | צילום: The lifted lorax/Wikipedia

סוד אריכות החיים בעיירה וילקבמבה

הכירו את העיירה המרוחקת שבה נטען כי חיים אנשים רבים מעל 100 שנה


בת שבט הקיצ׳ואה המבוגרת | Carlos Adampol Galindo/Flickr

בת שבט הקיצ׳ואה המבוגרת | Carlos Adampol Galindo/Flickr

במורדות הרי האנדים שבאקוודור, בעמק שליו, שוכנת לה העיירה השקטה והציורית וילקבמבה, שהתפרסמה בזכות תוחלת החיים הגבוהה של תושביה. לרבים היא מוכרת בשם ״עמק אריכות הימים״. בעיירה אנשים זקנים שהגיעו לגיל מופלג, כולל אנשים רבים בני 100 שנים ויותר, וישנם אף כמה שהגיעו לגיל 140.

השם ״וילקבמבה״ נגזר מהצירוף huilco pamba, שפירושו ״עמק מקודש״ בשפת הקיצ׳ואה, שפתם של בני שבט האינקה. במקור שימש המקום בתור אתר נופש לשליטי האינקה, ולכן זכה גם לכינוי ״מגרש המשחקים של האינקה״. בני המלוכה של האינקה נסעו אל העמק כדי לחדש ולרענן את בריאותם, ולכן אין כל פלא שהם בחרו בווילקבמבה כיעד המועדף עליהם. האיזור התברך במים זכים, אוויר צלול, קרקע עשירה ואקלים אביבי לאורך כל ימות השנה. במקום צומחים עצי פרי, ירקות שונים ועשבי מרפא.

המילה huilco מתייחסת גם לעץ קדוש המצוי בעמק. עץ הווילקו, או בשמו המדעיAnadenanthera colubrine, הנחשב באקוודור לאוצר ובקרב השבטים הילידים למקודש. עליו משמשים לטיפול במחלות של מערכת הנשימה ובקוצר נשימה. רבים מאמינים כי תכונה זו תורמת לבריאותם הטובה של התושבים ולאריכות חייהם.

מבט על העמק שבו שוכנת וילקבמבה | צילום: The lifted lorax/Wikipedia

מבט על העמק שבו שוכנת וילקבמבה | צילום: The lifted lorax/Wikipedia

על העיירה משקיף הר בשם אל מנדנגו (El Mandango), שפירושו ״האינקה הישֵן״. לפי האגדה המקומית הרוח השוכנת בהר מגינה על האזור כולו מפני רעידות אדמה, התפרצויות הרי געש ואסונות טבע אחרים.

תושבי העמק הקדוש חיו בו במשך מאות שנים בבידוד, כמעט ללא מגע כלשהו עם העולם החיצון. עם זאת, בשנת 1973, פרסם ד״ר אלכסנדר ליף מאוניברסיטת הרווארד מאמר במגזין ״נשיונל ג׳יאוגרפיק״ אודות אריכות חייהם של התושבים, ובעקבותיו תשומת לבו של העולם הוסבה לווילקבמבה. שני ספרים שיצאו לאור בהמשך חיזקו את המוניטין של העיירה.

כאשר ד״ר ליף ביקר במקום יחד עם קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קיטו, הם גילו כי רבים מתושבי האזור דיווחו כי גילם מעל 100 שנה, ומעטים אף דיווחו כי גילם מעל 140 שנה. נתונים אלו אומתו על סמך רשומות של תאריכי לידה ותאריכי טבילה לנצרות.

הר מנדנגו - האינקה הישן | צילום: The lifted lorax/Wikipedia

הר מנדנגו – האינקה הישן | צילום: The lifted lorax/Wikipedia

מפקד תושבים שנערך שנה לאחר מכן באזור העמק תומך בנתונים אלה. מתוך אוכלוסיה כוללת של 819 אנשים שנדגמו, 9 חיו מעל גיל מאה; גבר אחד דיווח כי הוא בן 123, וגבר נוסף דיווח בעת המפקד כי גילו 142 שנה.

המשלחת המדעית בראשותו של ד״ר ליף מצאה כי לתושבי וילקבמבה רמת כולסטרול מאוד נמוכה בדם, וכי למעשה אין באזור כל תיעוד למחלות לב או מחלות כרוניות אחרות. מחקר שנערך מאוחר יותר מצא כי הרשתיות בעיניהם של התושבים המבוגרים ביותר באזור היו במצב מצוין, כשל אנשים בני 45 שנה.

ב-1981, ממשלת אקוודור שכרה את שירותיו של עיתונאי רפואי בשם ד״ר מורטון ווקר, במטרה ללמוד עוד על התושבים. בספרו, ״הסוד לחיים ארוכים״, ד״ר ווקר דיווח על בריאותם הטובה של תושבי העמק הזקנים, אותה ייחס למים העשירים במינרלים בווילקבמבה. המים זורמים אל העמק הישר מהפארק הלאומי פודוקרפוס (Podocarpus) – שמורת טבע מיוערת שנטען כי אפשר למצוא בה מיקרו-אורגניזמים מלפני תקופת-הקרח.

עץ הווילקו הקדוש | עץ - João Medeiros/Flickr

עץ הווילקו הקדוש | עץ – João Medeiros/Flickr

הביוכימאי הבריטי ד״ר ריצ׳רד לורנס, זוכה פרס נובל לכימיה ומגלה חומצות האמינו, הצהיר כי לצמחייה בווילקבמבה סגולות רפואיות בלתי רגילות, בעיקר בזכות רמת האנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון) הגבוהה שמצויה בה.

אין כל ספק שתושבי וילקבמבה נהנים מבריאות טובה, אך עם זאת יש כמה ספקות הגורמים לפקפוק בעובדת גילם המופלג של תושבי האזור.

לדוגמה, כשד״ר ליף נפגש הגיע בפעם הראשונה למקום הוא פגש אדם שטען שגילו 122 שנה. כאשר הוא חזר לשם אחרי שנה, אותו אדם טען בפניו שגילו 134 שנה. נטייה זו להגזים בגיל קשורה לנוהג של מתן כבוד רב למבוגרים בתרבות המקומית – ככל שהיו מבוגרים יותר, כך זכו לכבוד רב יותר.

מחקרו של ד״ר ליף גם חשף בעיה באימות הגיל על סמך תעודות לידה והטבלה לנצרות – בני משפחה רבים היו בעלי אותו שם פרטי ואותו שם משפחה. כלומר, גילו של אדם מסוים עשוי להיקבע על פי תאריך הלידה של אביו או דוד בעל אותו שם. בסופו של דבר צוות המחקר הגיע למסקנה כי ״אורך חייהם של תושבי וילקבמבה אינו שונה כמעט, אם בכלל, מאורך החיים המצוי בשאר העולם״.

כיום וילקבמבה היא יעד תיירותי פופולרי לאנשים המבקשים להימלט מהלחץ של חיי היומיום, בדיוק כפי ששליטי האינקה עשו לפני מאות שנים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!