דן אריאלי: “אלגוריתמים טובים יותר מאנשים”

פרופ׳ דן אריאלי מעדיף לקבל עצה מאלגוריתם מאשר מבן אדם. ומה אתכם? ראיון נוקב על מכירת מיזם Timeful לגוגל ועל הכיוון שאליו צועדת האנושות

צילום: אדר יראון

צילום: אדר יראון

אם אתם חושבים שאתם הם אלה שמנהלים את החיים שלכם, אולי כדאי שתחשבו על כך שוב. בכל יום, דקה-דקה, חברות ותאגידים מסחריים אוספים חלקי פאזל רבים שמרכיבים את החיים שלנו – פירורי מידע על ההתנהגות האישית שלנו, רמזים שהשארנו מאחור על התחביבים, על הרגלי העבודה ועל השימוש שאנחנו עושים באינטרנט. מהמידע שנאסף הם מרכיבים פרופיל מפורט להפליא שלנו וחודרים לכל היבט בחיינו.

כשהדברים נמצאים ביומן שלך יש סיכוי גדול יותר שתבצע אותם. אז איך אנחנו לוקחים את הדברים שאנחנו רוצים לעשות ושמים אותם ביומן? שאלה נוספת היא האם אנשים מבינים מתי יש להם שעות שבהם הם יעילים ושעות שבהם הם לא יעילים, כי לא כל השעות שלנו זהות

כך חברות אשראי שעוקבות בין היתר אחרי צריכת האלכוהול שלנו יכולות להחליט מה יהיו תנאי האשראי שנקבל. תוכנות שמוטמעות במחשבים קובעות מי מאיתנו יוכל לקבל הלוואה, מי ייחשב כאזרח ואיך ננהל את ההשקעות שלנו בבורסה – למעלה מ-70 אחוז מהחלטות ההשקעה בוול-סטריט מתקבלות על ידי אלגוריתמים. כל זה מבלי שיש לנו יכולת לבדוק את הנתונים ולהבין לגמרי את האלגוריתמים שמעבדים אותם, ובטח שלא לאתגר את התוצאות. האם המגמה הזו טובה?

פרופ׳ דן אריאלי, שחולל מהפכה בכלכלה ההתנהגותית והפך ליועץ של ממשלות ותאגידי ענק, רוצה לקחת את כל זה צעד אחד קדימה – וממש לנהל לנו את החיים. או יותר נכון, הוא רוצה שתוכנה או אלגוריתם ינהל לנו את החיים. האלגוריתם לא רק יגיד לכם מתי הפגישה הבאה שלכם, אלא גם מתי תצאו לריצה, מתי תעשו מדיטציה ומתי תבלו עם הילדים. ״אני חושב שבאופן כללי אלגוריתמים טובים יותר מאנשים״, הוא אומר לי כשאני פוגש אותו במלון בשדרה החמישית במנהטן.


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!