רפואה סינית עתיקה – הרבה מעבר לטכניקה

הרופא דונג פנג  |  איור: JessicaChang/Epoch Times

הרופא דונג פנג | איור: JessicaChang/Epoch Times

ההיסטוריה של הרפואה הסינית העתיקה מתהדרת במספר רופאים מופלאים שהצליחו להגיע להישגים מרשימים, גם בלי להשתמש בציוד המתוחכם של תקופתנו. הם הקפידו ללמוד מספרים ולהתמקצע לאורך כל חייהם אבל על פי המסורות הסיניות, זה היה רק מרכיב אחד בשכלול כישוריהם הרפואיים. חלק חשוב לא פחות התבסס על יישום של שיטות סיניות עתיקות לשיפור עצמי ועל הקפדה על אמות מידה מוסריות גבוהות.

כשהרופא הנודע דונג פנג הגיע לביתו של פקיד בכיר במחוז ג׳יאו-גואו, בני משפחתו של הפקיד היו בטוחים שיקירם כבר אינו בין החיים. הם ציפו שהרופא רק יקבע את מותו – כבר שלושה ימים שלא הצליחו להבחין בנשימותיו. אבל לתדהמתם, דונג פנג הצליח בכל זאת להבחין בפעימות לב חלשות במיוחד.

הרופא הנודע בחר בשלוש גלולות של צמחי מרפא ובעזרת מעט מים חמים, הצליח לשטוף אותן לתוך גרונו של החולה. עיסוי עדין נוסף עזר בסופו של דבר לגלולות להתמוסס והן התחילו להשפיע. תוך זמן קצר בני המשפחה הנדהמים הצליחו להבחין בתנועות קלות בידיו וברגליו של יקירם. עיניו נפתחו מעט לאחר מכן והצבע התחיל לחזור בהדרגה ללחייו.

עם טיפולו המסור של דונג פנג, תוך שש שעות החולה כבר הצליח להתיישב במיטתו וארבעה ימים מאוחר יותר אפילו הצליח לדבר ולשוחח עם בני משפחתו. בסופו של דבר הפקיד התאושש לחלוטין מהמחלה.

דונג פנג נחשב מאוחר יותר לאחד משלושת ״הרופאים המופלאים״ של תקופת שלושת הממלכות. הוא חי במאה השלישית לספירה ובמשך כל חייו עסק בשיטות טאואיסטיות לשיפור עצמי. מספרים שהקפיד להתייחס לאנשים שפגש בטוב לב ובנדיבות ושזכה לחיות כמעט עד גיל מאה, כשאפילו בשנותיו האחרונות נראה כבן שלושים בלבד.

דונג פנג היה עסוק מאוד כל שעות היום במטופליו, אבל בכל זאת, הוא לא דרש מהם תמורה כספית. רק ביקש מהם שישתלו עצי אפרסק בחורשת האפרסקים שגידל ליד ביתו, בהר לו שבדרום מזרח סין. מחולים שהתאוששו ממחלות קשות ביקש לשתול חמישה עצים חדשים, ומאלו שהתאוששו ממחלות קלות ביקש שישתלו רק עץ אפרסק אחד. כך, תוך שנים ספורות, כשהחורשה גדלה והבשילה, דונג פנג הציע לכל המעוניינים לקנות מהאפרסקים שלו ולשלם בתמורה באורז שישאירו לו בחורשה. עם האורז שקיבל הצליח לעזור לאלו ממטופליו שנזקקו גם לסיוע כספי.

לראות את המחלה בתוך הגוף

הרופא ביאן צ׳ואה  |  איור: JessicaChang/Epoch Times

הרופא ביאן צ׳ואה | איור: JessicaChang/Epoch Times

כשהרופא הנודע ביאן צ׳ואה הגיע לבקר את הואן, מלך מדינת צ׳י, הוא שם לב למחלה בגופו של המלך. ״יש לך מחלה בשרירים. אם לא תטפל בה היא תעמיק בגופך״, הזהיר. אבל המלך התעלם מהאזהרות: ״אני לא חולה!״, הוא השיב.

חמישה ימים מאוחר יותר ביאן צ׳ואה חזר לבקר את המלך והזהיר: ״המחלה כבר הגיע לדם. אם לא תטפל היא עלולה להעמיק עוד יותר״. המלך, שחשב שביאן צ׳ואה מנסה לרמות אותו, התעלם שוב מהאזהרה.

כשחזר חמישה ימים מאוחר יותר, ביאן צ׳ואה ראה שהמחלה כבר התפשטה למערכת העיכול, אך שוב המלך התעלם מאזהרותיו.

חמישה ימים מאוחר יותר ביאן צ׳ואה שב לבקר את המלך, אבל הסתלק מהמקום מיד כשראה אותו ממרחק. כששליחיו של המלך שאלו אותו מדוע הסתלק כל כך מהר הוא השיב: ״כשהמחלה עוד הייתה בשרירים, תרופה הייתה יכולה לטפל בה. כשהייתה בדם, דיקור היה מרפא אותה. כשהייתה במערכת העיכול עוד יכולתי לטפל בה באמצעות יין רפואי. אבל עכשיו, כשהגיעה למח העצם, אפילו האלים האחראים לגורל האנשים כבר לא יכולים לטפל בה״.

חמישה ימים מאוחר יותר, כשהמלך כבר סבל מכאבים הוא שלח את אנשיו להזעיק את ביאן צ׳ואה, אך הרופא כבר עזב את הממלכה. כעבור זמן מה המלך נפטר מהמחלה.

איך הצליח ביאן צ׳ואה, בן המאה השישית לפני הספירה, לראות את המחלה מבלי לבדוק את המלך? מספרים שבצעירותו, כשעוד עבד כמנהל פונדק, לא היו לו יכולות כאלו. אחד מאורחיו הקבועים, אדם מבוגר ששמו צ׳אנג סאנג-ג׳ון, התרשם מאוד משירותו האדיב והקשוב של ביאן צ׳ואה ואחרי עשר שנים שהתארח בפונדק החליט להעניק לביאן צ׳ואה מתנה מיוחדת – מספר ספרי רפואה ותרופה מסתורית. מיד אחר כך הוא נעלם לפתע.

שלושים יום לאחר שנטל את התרופה בדיוק בהתאם להנחיות שקיבל מהאורח, פתאום הצליח ביאן צ׳ואה לראות דרך חפצים ולראות לתוך גופם של אנשים. בעזרת ספרי הרפואה שקיבל, למד להיעזר בראייה החדשה שלו כדי לאבחן מחלות ולטפל בהן במגוון רחב של שיטות. מאז, ביאן צ׳ואה ביקר כרופא במדינות ובממלכות רבות ברחבי סין ומספרים שלאורך השנים, בטיפולו המסור והאדיב הקפיד שלא להבדיל בין מלכים נכבדים לפשוטי העם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!