״המריבה בין טיטניה ואוברון״, ציור מהמאה ה-19 מאת סר נואל פאטון, מבוסס על סצינה מהמחזה “חלום ליל קיץ” מאת שייקספיר

החיים הסודיים של שדונים ופיות – סיפורו הקסום של רוברט קירק

הכומר רוברט קירק נולד ב-1644 בעיירה אברפויל שבסקוטלנד, וזכור במיוחד בזכות הצלחתו לקרב בין עולם הפיות לעולם האנושי. הוא היה בנם השביעי להוריו ג׳יימס ומרי, והפך לאדם שקדן ואינטליגנטי בבחרותו.

״פיות מתבוננות דרך מעבר״, מאת ג׳ון אנסטר פיצג׳רלד, המאה ה-19

״פיות מתבוננות דרך מעבר״, מאת ג׳ון אנסטר פיצג׳רלד, המאה ה-19

קירק השלים תואר ראשון באוניברסיטת סנט אנדרוז ותואר שני באוניברסיטת אדינבורו, ובחר בקריירה של כומר בכנסייה האפיסקופלית כדוגמת אביו. בעולם הנצרות הוא נודע בעיקר בזכות פרסום אחד התרגומים המוקדמים של התנ״ך לשפה הגאלית, אולם מלבד מחקריו בתחום המקרא, בילה קירק את מרבית חייו בחקר עולם הפיות, שהילך עליו קסם. משיכה זו היקנתה בסופו של דבר לקירק את מעמדו בחזית הקדמית של חקר הפולקלור.

קירק הותיר אחריו, מלבד פרסומיו בתחום המקרא, מורשת שלמה של חקר עולם הפיות. ספרו ״הקהילייה הסודית של שדונים, פאן ופיות״ (The Secret Commonwealth of Elves, Fauns, and Faeries) נחשב כיום לספר החשוב ביותר ואחד מעמודי התווך במחקר המודרני של עולם הפיות. עם זאת, עובדה מסקרנת ביותר לגבי חיבורו זה היא שבתחילה האמינו כי מדובר באסופה של אגדות ומיתוסים שליקט במהלך חייו, ושנדחסו לתוך עבודת מחקר עיונית אחת. אולם לאחרונה קיימת סברה חדשה, הגורסת שהמהדורות המוקדמות ביותר של מחקרו של קירק היו בעלות רובד אישי הרבה יותר.

חוקר בשם ג׳ון מת׳יוז טוען כי גילה עותק קדום של כתב-היד של ספרו של הכומר. בעותק זה, נטען כי רוברט קירק לא רק אסף סיפורי עם סקוטיים, אלא ממש חווה אותם. זאת ניתן להסיק כבר מתוך כותרתה של אותה מהדורה קדומה, ״החיים הסודיים של שדונים ופיות: קטעים מיומנו האישי של הכומר רוברט קירק״ (The Secret Lives of Elves and Faeries: from the Private Journal of the Rev. Robert Kirk). כתב-היד נכתב בגוף ראשון, בסגנון יומן מסע אישי, ומגולל את מסעו של קירק מהכפר אברפויל אל ״העולם התחתון״, עולם הפיות השוכן מתחת לפני האדמה, ואת התגליות המרתקות שמצא שם. קירק מתאר בפירוט רב את חצרותיהם של ״סילי״ ו״אנסילי״ (הפיות הטובות והרעות), מזון הפיות, לבוש הפיות, ״ספרי האור״ של הפיות ואינספור סיפורי פיות שסיפרו לו שוכני עולם הפיות ממקור ראשון.

מחוץ לכפר אברפויל, סקוטלנד, מצויה גבעה מסתורית המוכרת בשם ״תלולית הפיות״  |  צילום: John McSporran/Flickr

מחוץ לכפר אברפויל, סקוטלנד, מצויה גבעה מסתורית המוכרת בשם ״תלולית הפיות״ | צילום: John McSporran/Flickr

על אף שלפי דיווחיו התקבל בברכה בממלכת ה״סילי״ וזכה שם ליחס טוב, בהמשך מתאר הכומר ביומנו כי הפר את חוקי ממלכת ה״אנסילי״. קירק חדר אל ממלכת ה״אנסילי״ ללא רשות, דבר הנאסר על בני אנוש לחלוטין. מאחר והסיג את הגבול של ממלכת ה״אנסילי״ ביודעין, תוצאות מעשיו היו חמורות בהרבה.

מסע זה הסתיים במשפטו של קירק בידי בני ה״אנסילי״ ו״הסילי״ כאחד – שכן כל פסיקה הייתה צריכה להיות מוסכמת הדדית גם על בני הצד השני. במהלך המשפט, הצהיר קירק כי הוא מוכן להקריב את חייו במטרה להגן על סודותיהם של בני ממלכת הפיות, וכתוצאה מכך התרככו השופטים כלפיו והציעו לו לבחור בין שני עונשים: האחד, להיות מוצא להורג בגין פשעיו, והשני, לעזוב את עולמם של בני האדם ולחיות את שארית חייו בממלכת הפיות. קירק, אשר היה מוקסם מכל אשר ראה עד כה, בחר ב״עונש״ השני, וביקש רק לערוך ביקור קצר בעולם האנושי כדי להסדיר את ענייניו. רבים מאמינים כי זוהי הסיבה האמיתית מאחורי מותו המסתורי של קירק בשנת 1692.

מסופר כי קירק אהב מאוד לטייל ברגל בשעות הערב, הן בילדותו והן בחייו הבוגרים, כשהוא מסייר בתלוליות הפיות של אברפויל אותן אהב לחקור כל ימיו. גופתו נמצאה בשעת בוקר מוקדמת באחת מהגבעות באזור, והאגדה מספרת שקירק לא באמת מת, אלא הלך לחיות בקרב הפיות ולשמש בתור הכומר הראשי של מלכת הפיות. קירק למעשה מעולם לא פרסם בעצמו את חיבוריו על הפיות. הם התגלו רק לאחר מותו והוצאו לאור על ידי וולטר סקוט בשנת 1815 – לא כיומן מסע, אלא כטקסט עיוני הסוקר את אגדות עולם הפיות. עם זאת, קירק נודע עוד בימי חייו, גם מבלי שפרסם את חיבוריו, כידען ומומחה לגבי כל המתרחש ב״עולם התחתון״.

ג׳ון מת׳יוז חשף במחקרו מכתב של קירק שהיה ממוען לבנו קולין, ובו קירק מספר כי בחר לחיות את שארית חייו בממלכת הסילי. אולם שנים רבות לאחר מותו, הפך קירק בעצמו לאגדה. במובן מסוים דמותו נותרה בגדר תעלומה, שכן לא ברור כיצד יכול היה אדם לדמיין בעצמו פרטים רבים כל כך של עולם הפיות. בין אם באמת ערך מסע אל ״העולם התחתון״ או שרק היה בעל דמיון פורה במיוחד, קירק תמיד יישאר דמות מכוננת של עולם הפיות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!