למה שתרצי ״מלתחת קפסולה״?

כמו בקטלוג של איקאה – האם תוכלי לנהל ארון בגדים עם עשרה קולבים?

דמייני לעצמך את הבהלה שאוחזת בך כאשר את פותחת את ארון הבגדים ומוצאת בו רק שתי שמלות, שלוש חצאיות, ארבעה זוגות מכנסיים, עוד כמה חולצות ובסך הכול רק 33 פריטי לבוש!!! לא, את לא חיה במנוסה עם מזוודה אחת כמו הגיבורה בסרט ״נעלמת״-33 פריטי לבוש בלבד שתלויים בארון מתוך בחירה.

יתכן שכבר שמעת על ״מלתחת הקפסולה״ מבלוגים כמו Un-fancy ו-Project 333 , בהם בלוגריות אתגרו את הקוראים שלהן לנסות אורח חיים שאינו כורע תחת עומס של ״דברים״. הרעיון הוא שכל אותם דברים שבבעלותך דורשים את זמנך ואת תשומת ליבך, וכאשר את טובעת בהתעסקות תחת משקל של שבעה סוודרים מפוספסים שנראים אותו הדבר, החיים נהיים די כבדים.

אחת היוזמות המובילות להפצת רעיון המלתחה המצומצמת הוא Project 333 של קורטני קארבר, אמריקנית שהפכה לנושאת הבשורה של ״פחות זה יותר״.

תמונת רקע: Fotolia

תמונת רקע: Fotolia

לקארבר הייתה קריירה מצליחה בתחום הפרסום, כאשר ב-2006 היא אובחנה כחולה בטרשת נפוצה. כשהרופא הסביר לה שמתח עלול להחמיר את המחלה, היא החליטה להיפטר מכל מה שמוסיף מתח לחייה: מחובות כספיים ועד לבלגן בבית. כשהבינה שגם המלתחה שלה היא גורם מערער, היא החליטה לצמצם אותה ל־33 פריטים שאותם תרענן מדי שלושה חודשים בהתאם לעונה, לא כולל פריטים בעלי ערך סנטימנטלי, הלבשה תחתונה ובגדי אימון.

כך החל ב־2010 ״פרויקט 333״, אתגר המינימליזם האופנתי, שהפך לתנועה סוחפת עם יותר מ-13 אלף חברים בפייסבוק. לדבריה של קארבר, הארון שאנו מבקרים בו מדי יום הוא צעד ראשון בדרך ליישום של פילוסופיית הצמצום בתחומים נוספים.

חלק מהמגמה נגזרת גם מהפופולריזציה של המונח ״מלתחת קפסולה״ שטבעה סוזי פוקס, הבעלים של בוטיק לונדוני בשם ״ארון בגדים״. לאחר מכן היא הפכה לפופולרית בזכות המעצבת האמריקנית דונה קארן, שפרסמה ב-1985 ״קולקציית קפסולה״ של שבעה פריטי לבוש לעבודה שניתנים להחלפה ביניהם. הרעיון מושפע גם מהמונח ״המלתחה הצרפתית״ שהוא כיום שם קוד לגישה הגורסת כי גרעין המלתחה הוא פריטים בסיסיים ואיכותיים, ובכל עונה מרחיבים אותו בחמישה פריטים חדשים לכל היותר.

כל התומכות במגמה הזו מציעות בעצם חשיבה אסטרטגית על המלתחה: במה להשקיע, אילו טרנדים ישרדו ומה ישלים את המלתחה הקיימת. ממש כמו להיות אוצרת במוזיאון הבגדים שלך.

שוקלת להצטרף למגמה? בטח יש לך שאלות. למשל:

האם המספר מחייב? לא בהכרח. הרעיון הוא לשמור על מלתחה מצומצמת עם בגדים איכותיים שמשתלבים זה עם זה. קרולין מהבלוג Un-fancy למשל, בחרה ב-37 פריטים רק משום שאהבה את החלוקה. תשעה זוגות נעליים, תשעה זוגות מכנסיים או חצאיות, 15 חולצות, שתי שמלות ושני ז׳קטים. חשוב גם להתאים את המלתחה לאורח החיים שלך. אישה בהריון למשל תזדקק לשתי מלתחות קפסולה.

איך עושים את זה? כמו תמיד, מוציאים לאט לאט הכול מהארון וממיינים לשלוש קבוצות: לשמור, לזרוק, לתרום. בשלב הראשון אל תמהרי לזרוק ולתרום. אפשר להתחיל בקטן ופשוט להניח בצד את הבגדים שלא זכו להיכלל בפריטים בני המזל. מה שעובד בשיטה הזו הוא שככל שתתקדמי במיון תגלי שיש לך סגנון אישי מובהק יותר ממה שנדמה לך.

ומה עם אקססוריז ובגדי שינה? הו, חדשות מצוינות: לא צריך לספור אותם! הם כמו ירקות בשומרי משקל:  הם פריטים נטולי משקל. רק שימי לב שהם לא נטולי ערך תזונתי. אין טעם לדבוק בחולצה המחוררת מלפני עשר שנים רק בגלל ״הזכרונות וכי ״מותר״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!