הכירו את חוק היצירה הכפולה

אחד הספרים שהשפיעו עלי יותר מכל הוא הספר המשפיע והמצליח ביותר עד היום בנושא של תודעת אושר – ״Think and grow rich״ (1937).

את הספר כתב עיתונאי אמריקני צעיר בשם נפוליאון היל, שראיין יותר מ-500 אנשים מעשירי התקופה, ביניהם הנרי פורד, תומאס אלווה אדיסון, ג׳ון ד. רוקפלר, תיאודור רוזוולט, אלכסנדר גרהם בל ועוד רבים. את המחקר יזם ומימן איל הפלדה והמיליארדר אנדרו קרנגי.

בספר מתאר היל 13 עקרונות חשובים שמאפיינים את האנשים המצליחים ביותר בעולם ומשרטט מפה להשגת הצלחה גדולה בחיים, ולא רק הצלחה כלכלית. התובנה החשובה ביותר בספר היא שהמחשבות שלנו והיכולת לשלוט בהן, הן הכלי החשוב ביותר בדרכנו להצלחה.

בתרגום לעברית שם הספר הוא ״חשוב והתעשר״, כלומר, השמיטו את המילה ״גדל״ או ״צמח״. כן, רק תחשוב מחשבות, מבלי לעשות שום דבר, ותהפוך להיות עשיר… על הכריכה אפילו צוירו שטרות של דולרים שנופלים מהשמים. לא פלא שרוב הישראלים לא קנו את הספר, ואלו שקנו היו מהזן שחיפש התעשרות מהירה וקלה. לדעתי, בשמו העברי של הספר חסרה המילה החשובה ביותר בשם האנגלי – גדילה וצמיחה.

כל דבר הקיים בעולם בצורה פיזית, היה פעם רעיון או מחשבה במוחו של מישהו. מחשבה היא השלב הראשון של כל המצאה, מחפצים פשוטים ועד ליצירות מוסיקליות מורכבות

השם העברי היה צריך להיות – ״חשוב וגדל להיות עשיר״. המחשבה לבדה לא תגרום לאף אחד להיות עשיר או מאושר. עם זאת, היא כלי חשוב מאוד שראוי שנדע להפעילו כראוי.

חשיבה שונה יכולה ליצור שינוי גדול. יש לכך דוגמאות רבות בהיסטוריה. באמצע המאה ה-15 היה יוהן גוטנברג צורף זהב ולכן התמצא היטב במלאכת ההטבעה וההחתמה. הוא הבחין שכדי להדפיס על דפים מכינים לוחות שלמים מגולפים, ובאמצעותם מטביעים את הדפוס על נייר, תהליך שלקח הרבה מאוד זמן. הוא החליט שכדאי לנסות להכין תבניות של אותיות בודדות ממתכת וכך לסדר בכל פעם את האותיות בסדר הנחוץ להדפסת מילה או משפט. המעבר ה״קטן״ הזה חולל את מהפכת הדפוס הגדולה שאפשרה בהמשך הדרך הדפסה של ספרים בהיקפים שהאנושות לא ידעה קודם לכן. ההמצאה של גוטנברג נחשבת בעיני רבים להמצאה החשובה ביותר באלף הקודם.

מה מיוחד בהמצאה הזו? שגוטנברג חשב, לשם שינוי… ושינה. אז איך זה קשור לחיינו ומה אנחנו יכולים לעשות עם זה?

כל שינוי בעולם מתחיל במחשבה. זהו חלק מחוק הנקרא ״חוק היצירה הכפולה״. משמעותו היא שכל דבר שקיים בעולם בצורה פיזית, היה פעם רעיון או מחשבה במוחו של מישהו. המחשבה והרעיון הם השלב הראשון של כל המצאה, מחפצים פשוטים ועד ליצירות מוסיקאליות מורכבות.

ההבנה שכל דבר בעולם היה פעם רעיון מאפשרת לנו לרדת מהגבהים של המצאות פורצות דרך ולהתרכז בחיינו, במחשבות וברעיונות שלנו.

רוב האנשים מקדישים יותר זמן לתכנון של טיול משפחתי לתאילנד, מאשר לתכנן את הצעדים הבאים בחייהם.

תארו לעצמכם שבתחילת כל שנה הייתם מתכננים אותה, חושבים עליה ומציבים יעדים גדולים בתחומים שונים בחייכם.

אני מציע לכל אחד שלוש מחשבות ככלי מעולה לתכנון:

HAVE – איזה תוצאות אתם רוצים להשיג בתחומים השונים בחייכם?

DO – מה הייתם עושים אילו היו לכם 50 מיליון דולר בחשבון הבנק? מה אתם באמת רוצים ואוהבים לעשות?

BE – מה מאפיין את האדם שאתם רוצים להיות בעוד 10-5 שנים? רוב האנשים לעולם לא יחשבו על השאלות האלו ולכן גם רוב האנשים נשארים קפואים מבחינת המחשבות והידע שלהם.

לא כל אדם צריך או יכול להמציא תרופה לסרטן, אבל ראוי שכל אדם יקדיש זמן, מחשבה ותכנון לחייו, למטרות הגדולות שלו ברמה האישית, קריירה, בריאות, מערכות יחסים ועוד.

כדי לחשוב לשם שינוי, ובאמת לגרום לשינוי, ראוי שנרחיב דעת, נלמד, נתפתח ונשקיע בעצמנו. בדיוק כפי שכתב נפוליאון היל לפני כמעט 80 שנה – ״חשוב וגדל להיות עשיר״. עשיר במחשבות, עשיר בתודעה, עשיר באהבה ומערכות יחסים, עשיר בכסף, בבריאות ובחברים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!