איך הגיעו פירמידות לאירופה?

TheBIHLover, Wikipedia

TheBIHLover, Wikipedia

מספר גבעות במזרח בוסניה לא עוררו עניין מיוחד עד אוקטובר 2005, כשאיש העסקים האמריקני ממוצא בוסני, ד״ר סמיר ׳סם׳ אוסמנג׳יק, הציע תיאוריה מרעישה – שצורתן המשולשת להפליא אינה מקרית כלל וכלל, ושמדובר בעצם בפירמידות קדומות ובנויות ידי אדם, שהגדולה מביניהן מתנשאת לגובה 213 מטרים. כ-70 מטר יותר מהפירמידה הגדולה שבגיזה, מצרים.

תוך זמן קצר הרעיונות המהפכניים של אוסמנג׳יק הגיעו לכותרות. מצד אחד, בבוסניה למודת המלחמות חיבקו בשמחה את האטרקציה התיירותית החדשה, והממשלה המקומית תמכה באוסמנג׳יק ובפרויקט המחקר שלו.

Mhare, Wikipedia

Mhare, Wikipedia

מנגד, ארכיאולוגים טענו במהרה שאין כאן שום פלא ארכיאולוגי, מדובר בגבעות טבעיות שקיבלו את צורתן המיוחדת בתהליכים טבעיים, ושאין סיכוי שלרשותם של תושבי האזור הקדומים, השבטים האיליריים, עמדו טכנולוגיות שאפשרו לפתח מבנים בסדר גודל כזה. יותר מכך, כדי למנוע נזקים לאתרים ארכיאולוגיים קונבנציונאליים השוכנים בגבעות האלו, מוטב לדעתם להימנע מחפירות מזיקות ועצמאיות באזור. בדצמבר 2006, איגוד הארכיאולוגים האירופי פרסם הצהרה הקובעת שתיאוריית הפירמידות הקדומות בבוסניה אינה אלא הונאה.

את אוסמנג׳יק, שהיה בטוח מאוד בנכונות התיאוריה, זה לא הרתיע ובתמיכת ממשלת בוסניה הוא ממשיך לחקור במקום גם כיום. הוא גם נתן לפירמידות שמות. הגבעה הגדולה ביותר, גבעת ויסוצקה, שצורת הפירמידה ניכרת בה בבירור, קיבלה את הכינוי פירמידת השמש, וגבעה סמוכה נמוכה יותר הוא מכנה פירמידת הירח. בהמשך, שלוש גבעות נוספות בסביבה, קטנות יותר, סווגו גם הן על ידי אוסמנג׳יק כפירמידות, כשכל החמש לדבריו מחוברות ביניהן ברשת מנהרות תת קרקעית.

Mhare, Wikipedia

Mhare, Wikipedia

Edinwiki, Wikipedia

Edinwiki, Wikipedia

Edinwiki, Wikipedia

Edinwiki, Wikipedia

המנהרות הראשונות התגלו ב-2006. גובהן הממוצע כ-3 מטרים ורוחבן כ-2.5. פתח הכניסה אליהן ממוקם כשלושה קילומטרים מפירמידת השמש, ואוסמנג׳יק צופה שייקח עוד מספר שנים עד שיצליחו לחשוף את כל הרשת ולגלות מה מסתתר מתחת לפירמידות. עד כה נחקרו מנהרות באורך כ-1,550, ובמאי 2015 גילו מנהרה תת קרקעית חדשה שחשיפתה החזירה את הפירמידות לכותרות.

פריטים ארכיאולוגים שהיו יכולים לגלות לנו קצת יותר על מקור הפירמידות ולפתור את התעלומה, כמו למשל כלי עבודה שהותירו אחריהם הבנאים או שרידים אנושיים שונים, עדיין לא התגלו במנהרות, אבל אוסמנגי׳ק טוען שמצא בהן פריטים אחרים שיכולים לעזור בפיענוח התמונה: אבני בניין, ואפילו מלט שמכסה אותן.

פרופ׳ ג׳וזף דוידוביץ׳, מדען חומרים צרפתי נודע שחקר רבות את החומרים ששימשו להקמת הפירמידות במצרים, בחן דגימה מאבני החול ואבני הבניין שלטענת אוסמנג׳יק כיסו בעבר את פירמידת השמש. פרופ׳ דוידוביץ׳ מציע שמדובר בחומר מבוסס אשלגן וסידן. אמנם הוא אינו מסוגל לשערך את גילה של הדגימה, אך לדבריו לא מדובר בבטון מודרני אלא בחומר הדומה יותר לחומרים ששימשו את הבנאים המצרים לפני כ-3,500 שנה. ולגבי האבנים שלדברי אוסמנגי׳ק כיסו בעבר את הפירמידות (לפני שגדלה עליהם צמחייה עבה), ארכיאולוגים טוענים שלא מדובר ממש באבני בניין אלא רק בתצורות טבעיות שמקובלות מאוד באזור.

ובעצם, אם הן אכן נבנו בידי אדם, מתי זה קרה? בהתחלה אוסמנג׳יק טען שהן הוקמו לכל המאוחר לפני כ-2,500 שנה וייתכן שכמה אלפי שנים קודם לכן. אבל כל אלו היו רק בגדר השערות. בשיטות המקובלות כיום, כדי לקבוע תיארוך מדויק צריך למצוא חומרים אורגניים, שמקורם מהחי או מהצומח. לקח זמן רב עד שנמצאו חומרים כאלו. ביוני 2012, צמד ארכיאולוגים איטלקים, ד״ר ריקרדו ברט וד״ר ניקולו ביסקונטי הצליחו למצוא שריד כזה – עלה קדום שהתגלה על המלט שהקיף את אחת מהלבנים. העלה נשלח במהרה לתיארוך פחמן במעבדות בקייב שבאוקראינה והתקבלה תשובה מפתיעה: העלה צמח כבר לפני כ-25,000 שנה. אם זו אכן פירמידה ידי אדם, מי היו אלו שהצליחו להקים דבר כזה, יותר מ-20 אלף שנה לפני שהוקמו הפירמידות במצרים?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!