״הצלחה בן לילה״ לוקחת לפחות חמש שנים

פעמים רבות ניגשים אלי אנשים בסיום סדנה או הרצאה שאני מעביר, ומחמיאים לי על ההצלחה המהירה שהגעתי אליה. ברגעים כאלה אני מודה על המחמאות והפרגון, ויחד עם זאת חושב לעצמי: האם הם באמת חושבים שמה שהם ראו על הבמה הוא תוצאה של ״הצלחה בן לילה״?

ברור לי שהם לא רואים ולא מודעים ל-24 השנים בהן שירתתי כקצין בכיר בחיל הים והתמחיתי בעולמות הפיקוד והמנהיגות. הם גם לא רואים את מאות השעות הקשות שהעברתי בריצה, שחייה ורכיבה על אופניים בדרך לתחרות ״איש הברזל״.

אין דבר כזה ״הצלחה בן לילה״. ההצלחה המהירה ביותר של אדם או של מותג לוקחת בין 10-5 שנים

בצבא, בספורט ומאוחר יותר בעולם הסדנאות ובעסקים השקעתי המון שעות של עבודה בלתי פוסקת, הצבת מטרות וחתירה חסרת מנוח לשפר ולהשתפר, בדידות, התמדה גם ברגעים שמאוד לא נוח, דבקות במטרה והרבה מאמץ וזיעה שניגרו במהלך הדרך.

הצלחה ״בן לילה״ לוקחת שנים. אין דבר כזה ״הצלחה בן לילה״. זהו מושג דמיוני. ההצלחה המהירה ביותר של אדם, של מותג, של עסק היא בין 10-5 שנים, לא פחות מכך. לאחרים מבחוץ זה נראה ״בן לילה״, כי אנשים רואים רק את סוף התהליך.

אם לא מבינים שזה תהליך, הפער בין הרצוי למצוי, למשל בין כמה אני מרוויח היום לבין כמה הייתי רוצה להרוויח, יוצר מתח נפשי ותחושות של חוסר הצלחה. כאשר מנסים לדלג על התהליך, מגלים בשלב מסוים שהמצב הקיים רחוק מאוד מהמצב הרצוי. אם לעומת זאת בונים תהליך מסודר, אפשר להגיע מהמצב הקיים למצב הרצוי.

הרצון הזה להגיע לפסגה מבלי להשקיע מאמץ בטיפוס הוא ממש מחלה תודעתית הנקראת The something for nothing disease.

לכל שונאי התהליכים, חשוב שנבין שתמיד יש תהליך, והשאלה הגדולה היא האם אנחנו מודעים אליו. אדם שאינו מודע, לא מבין את התהליך ולכן גם לא מקדם אותו ומסדיר אותו בצורה שתאפשר הגעה פשוטה וחזרתית אל היעד. אדם שמודע לתהליך, תמיד יודע היכן הוא נמצא ולאן הוא רוצה להגיע, זוהי התמונה המנצחת.

יש תחומים שבהם כבר קיימים תהליכים מסודרים של השגת יעדים. דוגמה לכך הוא SOP שמשמעותו Standard Operational Procedures – מונח שהגיע מעולם הרפואה והצבא ונכנס לעולם העסקים. המשמעות שלו היא שלכל ניתוח וטיפול רפואי, כמו גם לכל פעולה צבאית יש תהליך ברור ומסודר ואף אחד לא מצפה מהרופאים או מהמפקדים לאלתר ולהמציא בכל פעם את התהליך מחדש.

במהלך 24 השנים ששירתתי בצבא, השתתפתי ותכננתי מבצעים רבים שבהם השתמשתי ב-SOP, כי גם בקרב לא מספיקה מוטיבציה גבוהה.

גם בעסקים יש תהליך ברור ומוסדר של נוהלי חישוב רווח והפסד. הרבה בעלי עסקים קטנים ובינוניים לא מכירים ולא למדו אותם מעולם. אנשים פותחים עסק ו״מקווים לטוב״. הם מאמינים שאין צורך בתהליך שיביא להצלחה. זו טעות גדולה ולכן גם רבים כל כך מהעסקים שנפתחים בישראל נסגרים, בדרך כלל עם חובות גדולים ומפח נפש כבד.

אסיים את המאמר במשל סיני חביב, ״משל הבמבוק״. האם ידוע לכם כמה זמן לוקח לבמבוק הסיני לצמוח עד לגובה של בניין? בשנה הראשונה משקים ומדשנים את השתיל הצעיר ו… כלום לא קורה.

ממשיכים להשקות ולדשן אותו במשך שנה נוספת, ואחרי עוד שנה, ועוד שנה, ועדיין שום דבר לא קורה.

ואז בשנה החמישית, הבמבוק מזנק בעוצמה לשמים ובתוך שישה שבועות צומח לגובה של 30 מטר!

מה איפשר את הצמיחה המואצת הזו? מה היה קורה אם היינו מפסיקים להשקות אותו אחרי שנה?

כמה זמן לוקח לבמבוק להגיע לגובה 30 מטר? המאמינים ב״הצלחה בן לילה״ יגידו שישה שבועות. המבינים בהצלחה מעשית יאמרו כמובן ש״הצלחה בן לילה״ לוקחת חמש שנים לפחות של מאמץ מכוון מטרה. איך לקבוע מטרות ויעדים בחיים? הנה סרטון קצר שהכנתי על פריצת גבולות.

מאחל לכם להמשיך להשקיע בעצמכם ובתהליכים שיובילו אתכם לתוצאות ולחיים שאתם חפצים בהם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!