מה בין ניהול הזמן של הגב’ כהן מחדרה לבין הנשיא אובמה?

Barack-Obama

YES I CAN. נשיא ארה”ב ברק אובמה תמיד בשליטה על החיים – צילום: AFP PHOTO/SAUL LOEB

ברק אובמה, מכירים? נשיא ארה”ב, כל העולם יושב על כתפיו, אחד האנשים העסוקים בעולם ללא ספק. מנהל מערכות מקבילות של יחסי פנים וחוץ בארצו ובעוד כמה מדינות.

שמתם לב איך הוא תמיד מגיע למסיבות עיתונאים עם הכפתור הפתוח בחליפה ובדיוק סוגר את הכפתור בהליכה קפיצית, נינוחה לעבר הפודיום? תמיד נראה רגוע, כאילו סיים לשחק כדורסל עם הבן שלו בחצר ואין לו בן בכלל, או לעבור על שאלות למבחן עם הבת שלו.

הוא “רק” מנהל את העולם, “רק” כל העולם על הכתפיים שלו. אבל יש לו זמן. יש לו תמיד זמן לשאלות עיתונאים. הוא תמיד מחייך ונראה שישן מצוין… ועושה ספורט.

עכשיו נעבור לרגע לגברת כהן מחולון, עקרת בית (45), אמא ל-3. כל היום עם הסירים על הגז, מנקה וממרקת את הבית, בלחץ בין הסידורים לבין הילדים לבין שיחות חשובות מאוד שהיא מנהלת בטלפון או בחדר המדרגות עם השכנות. היא תגיד לכם שהיא נורא לחוצה, שאין לה רגע לנשום. שהיא קמה מוקדם בבוקר כדי להספיק הכול.

היא תוכיח במטריצה של אלגברה לינארית… עם וקטורים במרחב האוקלידי. היה לי מרצה כזה באלגברה לינארית, כשהוא התחיל עם הווקטורים במרחב האוקלידי הייתי מאבד אותו, ואחרי זה חוזר באיזה שהוא שלב… היא תוכיח במטריצה בלתי מתכנסת של אילוצים למה העולם הזה הוא מקום שאי אפשר, במציאות שבה אנחנו חיים, בלחץ שבו אנחנו נמצאים. היא תוכיח שאין לה זמן. עובדה.

אם תספר לה על אובמה, היא תגיד שזה לא פייר. יש לו מאתיים אלף עוזרים, הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. עובדה, הוא כל שבועיים בחופש. עובדה, הוא קורא לילדים סיפור בגן ואני לא, אז מה זה מוכיח? זה מוכיח שהגברת כהן חיה בהוויה שלה של ניהול זמן ואובמה בהוויה אחרת.

מה ההוויה כאן? לחץ, כבדות, חוסר שליטה, תחושה של חוסר אונים. אלה בדיוק המילים שמתארות את הגברת כהן.

הוויה זה בעצם הסיפור הפנימי. סיפור פנימי זו מחשבה שחוזרת שוב ושוב. מה אני מספר לעצמי כדי להסביר את המציאות של עצמי? ברגע שהגברת כהן מספרת לעצמה שזה המצב ואין מה לעשות, לא תהיה גם פעולה אחרת, כי מה אפשר לעשות? הרי היא לא מאמינה שהיא יכולה לשנות את המצב ולכן אינה מנסה לשנות אותו וכך המציאות שלה חוזרת על עצמה שוב ושוב.

עכשיו תגידו לי אתם, ברק אובמה כמשל, כן? היה הופך להיות נשיא ארה”ב אם בהווייה שלו הוא היה מאמין לרגע שאין לו שליטה על החיים שלו, שאין לו זמן לקרוא? שאין לו זמן לממש את החלומות שלו וכד’? להזכירכם, הוא לא נולד עם כפית זהב בפה ובכל זאת, נשיא ארה”ב ובגיל די צעיר.

אנשים עם הוויה כזאת נהיים מנכ”לים, ראשי ממשלות ואבות שהם מודל לחיקוי וכו’. למה האנשים האלה שונים מאנשים אחרים? זה גנים? יש גנים של ניהול זמן”? כי אלה מההוויה של חוסר שליטה חושבים שזה גנים, ולכן אין מה לעשות. מאידך, אלה מההוויה האחרת מבינים שאפילו את זה אפשר ללמוד. אין דבר בעולם שאי אפשר ללמוד ולשנות. או במילים אחרות – אתה יכול ללמוד כל מה שצריך כדי להשיג את מה שאתה רוצה. אפשר לקבל שליטה מיידית על החיים שלנו עם הידע והתודעה המתאימים.

ובקשר לניהול זמן, זוכרים את הגרפיטי מהשירותים בצבא? “עוד לא נולד המניאק שיעצור את הזמן? אז זהו, שהוא עדיין לא נולד. ובעברית פשוטה – האמת היא שאי אפשר לנהל את הזמן, הוא קבוע, מדויק ואפילו שוויוני, המשאב היחיד בעולם שמחולק שווה בשווה, אי אפשר לעצור אותו, להעביר אותו או לאגור אותו, אי אפשר לנהל אותו! אז מה כן? כדי להיות אפקטיביים – קרי כדי להשיג את התוצאות שאנחנו רוצים – אפשר לנהל אנשים ואירועים בתוך רצף הזמן, כלומר לנהל את עצמנו ואחרים ואירועים. היכן אני היום, לאן אני רוצה להגיע – איך אגיע לשם? מה אני צריך לעשות כדי שזה יקרה? איזה יכולת וידע יעזרו לי להגיע לשם? אלו שאלות של מנצחים.

ובהתייחסות רחבה יותר להצלחה מעשית בחיים, ראשית יש להבין את החוקים, איך הדבר הזה עובד, ושנית, יש להבין ולהחליט מה אנחנו רוצים, ליצור תמונה מנצחת שלנו, איך היינו רוצים שחיינו ייראו, מה נעשה ואיזה אנשים נהיה, איך תיראה המשפחה שלנו, העסק שלנו, הגופניות שלנו. בשלב השלישי, אם אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים – אז איך נגיע לשם, הרי יש אלף דברים שעוצרים אותנו ומפריעים לנו, בעיקר פחד וחוסר ידע – זהו שלב פריצת גבולות.

אנשים אומרים שהזמן עושה את שלו ואני אומר: אז זהו, שהוא עושה את שלו – הוא עובר ועובר. מה שיקבע לאן אנחנו נגיע הוא – מה אנחנו עושים בזמן שהזמן עושה את שלו.

אי אפשר לבזבז את הזמן. אפשר לבזבז את החיים שלנו (הזמן מחולק שווה לכולם ובמידה שווה, כל יום).

__________________________________________________________________________________________________________________
אלון אולמן הוא מרצה מבוקש, מאסטר בפריצת גבולות והצלחה מעשית, מוביל ארגונים ואנשים למטרות ולהצלחה שלהם במהירות שלא הכירו. מייסד ובעלים של החברות “הקוד המנצח” בע”מ ו”פריצת גבולות” בע”מ. ניתן לההתכתב איתו במייל [email protected], או באתר הפייסבוק  www.facebook.com/alonulman

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!