העיקר שתהיה מאושר. ואולי דווקא לא?


״אי אפשר לרדוף אחרי האושר, לאדם חייבת להיות סיבה בשביל להיות מאושר״, אמר ויקטור פרנקל לפני שבעים שנה. האם זה נכון גם היום ומה מטרת החיים?

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

״אמנות האושר״, ״פרויקט האושר״, ״12 אסטרטגיות לאושר״, ״מדריך לאושר״ – הם רק ההתחלה של רשימה ארוכה של מאות ספרים באמזון שהמילה ״אושר״ מופיעה בכותרתם. גם בחנויות הספרים בישראל אפשר למצוא מדפים עמוסים בספרי עזרה עצמית בסגנון ״איך להגיע לאושר״. עשרות מנטורים ויועצים שואלים אותנו איפה נרצה להיות בעוד מספר שנים ואיך נראית התמונה המנצחת שלנו, זו שתגרום לנו להרגיש מאושרים. והדבר החשוב ביותר עבור מרבית ההורים הוא שילדיהם יגדלו להיות מאושרים. אבל האם המרדף אחרי האושר יוכל בסופו של דבר לגרום לנו להיות מאושרים באמת?

אנשים היום מעריצים כוכבי רוק וידוענים, מתייחסים אליהם כמו לסוג של אלוהות, ומחפשים בדמויות שלהם משמעות

 

במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Positive Psychology 2013, הבחינו החוקרים בין אנשים המחפשים אושר לאנשים המחפשים משמעות בחייהם. 400 נבדקים בגילים 78-18 נשאלו האם הם חושבים שחייהם מאושרים ו/או בעלי משמעות. לפי המחקר, חיפוש אחר אושר קשור בעיקר לסיפוק רצונות וצרכים אנוכיים שאפשר לקנות בכסף, כמו מכונית למשל, או קבלת דבר מה מאנשים אחרים, לדוגמה עזרה או מתנות. ואילו חיפוש אחר משמעות קשור לביטוי עצמי, כמו למשל באמנות, ובמיוחד הוא קשור בנתינה ובעשיית דברים טובים למען אחרים.

במילים אחרות, בעוד שבחיפוש אחר האושר האדם מרוכז ב״אני״ וב״עצמי״, אדם המחפש משמעות יוצא ועובר את הגבולות של עצמו, ונוטה יותר לעזור לאחרים.

מה הראה המחקר? שאדם הרודף אחר אושר מרוכז יותר בתחושות וברגשות של הנאה בהווה, שדוהים עם הזמן, כמו השמחה ממכונית חדשה שקנה. אדם כזה ירגיש רע כאשר יופיעו בחייו קשיים ומצוקות, כפי שמופיעים בחייו של כל אדם, ותחושת האושר תיפגם. לעומת זאת, אדם שמצא משמעות אמיתית בחייו, עובר לא רק את גבולות העצמי, אלא גם את גבולות הזמן – המשמעות בחייו נשארת מעבר להווה, אל העתיד – אפילו כאשר הוא חווה מצוקות או סבל.

ממצאי המחקר מהדהדים לדברים שכתב ויקטור פרנקל כבר לפני כמעט 70 שנה בספרו הידוע ״האדם מחפש משמעות״, שעד לפטירתו של פרנקל ב-1997, נמכר ביותר מעשרה מיליון עותקים בכל העולם. בספר הוא כתב: ״התרבות האמריקנית מתאפיינת בכך שהיא מצווה על האדם שוב ושוב להיות מאושר. אבל אי אפשר לרדוף אחר אושר. אושר חייב לנבוע ממשהו. לאדם חייבת להיות סיבה בשביל להיות מאושר״. לפי פרנקל, הסיבה לאושר מתגלה לאחר שאדם מוצא משמעות בחייו.

ויקטור פרנקל, שספרו ״האדם מחפש משמעות״ נמכר בעשרה מיליון עותקים  |  תמונה: Prof. Dr. Franz Vesely/Wikipedial

ויקטור פרנקל, שספרו ״האדם מחפש משמעות״ נמכר בעשרה מיליון עותקים | תמונה: Prof. Dr. Franz Vesely/Wikipedial

מה החיים מצפים ממך

כבר כנער צעיר בתיכון חשב פרנקל על משמעות החיים. כאשר המורה למדעים אמר: ״החיים אינם יותר מאשר תהליך של בעירה, תהליך של חמצון״, קפץ פרנקל ממקומו וקרא: ״אדוני, אם כך, מה יכולה להיות משמעות החיים?״

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!