תקראו לזה גורל

זוג אספנים אמריקני שוחר תרבות רצה לרכוש דירת נופש בלב פריז כדי לטעום מהתרבות שמציעה העיר. האדריכל יוסי פרידמן הגשים את חלומם ומצא דירה פריזאית טיפוסית, חלק מ״הוטל פרטיקולייר״ (בית פרטי) מהמאה ה-16 ברובע המארה שוקק החיים

צילום הבית: Manuel zublena

צילום הבית: Manuel zublena

הדירה נמצאת בקומה הראשונה של המבנה מהמאה ה-16, והייתה במקור חלל האירוח של הבית. כמו בכל “הוטל פרטיקולייר״, גם כאן ישנה חצר פנימית. הדירה נבחרה על ידי האדריכל כיוון שחלונותיה הגדולים, המתנשאים לגובה של חמישה מטרים, משקיפים על שתי חצרות פנימיים. העובדה שהדירה אינה פונה לרחוב מייצרת סביבה פרטית ושלווה.

הדירה נמצאת בקומה הראשונה של המבנה מהמאה ה-16, והייתה במקור חלל האירוח של הבית. כמו בכל “הוטל פרטיקולייר״, גם כאן ישנה חצר פנימית. הדירה נבחרה על ידי האדריכל כיוון שחלונותיה הגדולים, המתנשאים לגובה של חמישה מטרים, משקיפים על שתי חצרות פנימיים. העובדה שהדירה אינה פונה לרחוב מייצרת סביבה פרטית ושלווה.

web_PSParis_DrawingD01

1. נכנסים אל הדירה דרך מבואת כניסה שמובילה אל הסלון, אל חדר השינה ואל השירותים. הסלון נמצא משמאל ומתחבר עם המטבח. גרם מדרגות מוביל אל קומת גלריה שהאדריכל יצר כדי שהזוג יוכל לארח כפי שהוא אוהב. בקומת הגלריה ישנה פינת עבודה וחדר שינה. שולחן האוכל מארה״ב מתאים לאירוח של עד 16 איש.

web_PSParis_DrawingA022. יצירות האמנות שתלויות ברחבי הסלון נרכשו לדירה על ידי האדריכל במכירות פומביות בארץ. הוא הקפיד לבחור אמנים צרפתיים או ישראלים שלמדו בצרפת. רוב האמנות מהמאות ה-19-18, כולל אוסף גדול של צייר בשם Carriere. הספה נרכשה בארה״ב, גוף התאורה הייחודי הוא ממורנו באיטליה ולמזנון המרשים יש סיפור מיוחד משלו.

web_PSParis_Cabinet02

3. במשך השנים בני הזוג יצרו אוסף מהגדולים בעולם של אופלינים, כלי זכוכית צרפתיים מהמאות ה-19-17. הם חשבו שהאוסף צריך לחזור לצרפת והאדריכל היה צריך למצוא דרך טובה להציג אותו, כך שהכלים יקבלו את הערך המגיע להם. “תקראי לזה גורל או מזל״, מספר האדריכל יוסי פרידמן, “יום אחד, בדרך למשרדי בדרום תל אביב, הבחנתי שבתוך מחולה יש ארונות ישנים וייחודיים״. לאחר שבירר, הבין שהארונות מגיעים מבית המרקחת השני של תל אביב (“קרינקין״) ושהם נבנו במילאנו בתחילת שנות ה-30, במיוחד ובהתאמה לבית המרקחת הספציפי הזה. הוא ידע שהארונות האלה יוכלו לשמש כוויטרינה מושלמת לאוסף האופלינים של הזוג האמריקני.

הלקוחות נרתמו והאדריכל העביר אותם לרסטורציה בנווה צדק, אצל יאיר מור, שתוך כדי שימור גילה שהארונות עשויים משילוב של ברונזה, עץ אבוני ועץ אלון. האדריכל ביקש מהלקוחה שתתרום חלק קטן מהארון שלא היה בו צורך, לבית הספר לעיצוב במכללה למנהל בראשון לציון, שם הוא מוצג היום.

web_PSParis_Kitchen01

4. המטבח מודרני לחלוטין, הוא בחצי גובה בגלל שהגלריה נמצאת מעליו, והוא מאובזר בכל מה שמטבח מודרני היה רוצה: שני תנורים וכיריים גדולים. ניתן לסגור אותו באמצעות דלתות הזזה שאפשר להעלים. לפעמים בני הזוג מארחים ורוצים להביא שף והדלתות שומרות על הפרדה ופרטיות.

web_PSParis_BedroomA01

5. בחדר השינה יש קיר שלם של מראות אחסון. בגלל התקרה הגבוהה, למרות גודלו הקטן של החדר, יש תחושה של לופט. הרהיטים והמראות מעצימים את התחושה הזו, יחד עם החלונות שמשקיפים לחצר האחורית. למראה האוקולרית יש משמעות עבור האדריכל, היא משקפת פנורמה שלמה של החיים בחדר.

לפניות והצעות לכתבת אדריכלות ועיצוב: [email protected]

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!