ההתערבות שגרמה לאבי לרזות אחרי 30 שנות מאבק


מה אם הייתה דרך לוותר אפילו על ההרגלים הרעים ביותר שלנו? ומה אם הדרך הזו הוכיחה את עצמה כיעילה פי שמונה מהשיטות המסורתיות להפסקת הרגלים עיקשים כמו עישון? האם הייתם מנסים אותה?

כשהמשפחה שלי היגרה לארצות הברית ב-1981, אבי שקל 84 ק״ג. הוא הגיע לכאן בחיפוש אחר החלום האמריקני, אבל יחד עם החיים הנוחים והמשגשגים שהשיג עבור משפחתו הוא גם רכש כמה הרגלים רעים.

ראשית, הוא החל לעשן. ״זה מה שאנשי עסקים עשו בימים ההם״, הוא אומר במבוכה. שנית, כדי לשבור את השעמום בנהיגות ארוכות בין פגישות מכירה, הוא החל לאכול ג׳אנק פוד אמריקני.

כשמציעים לי לקחת ביס, אני מסביר
 להם שזה יהיה ביס יקר מאוד

הוא הפסיק לעשן בסופו של דבר, אבל על הרגלי האכילה הרעים הוא לא הצליח להתגבר. המשקל שלו עלה ביותר מ-23 ק״ג, ובשנות ה-50 המאוחרות לחייו אבחן אותו הרופא כטרום-סוכרתי. אם לא ישנה את הרגליו בקרוב, הסביר הרופא, בריאותו תיפגע.

הרופא רשם כמה תרופות שיעזרו לו לשלוט בכולסטרול ובלחץ הדם, אבל לא סיפק לו עצה מעשית שתעזור לו להוריד במשקל. ״אכול טוב יותר, התעמל יותר״, אמר הרופא בתום הבדיקה השנתית. ״אתה יכול להתלבש עכשיו״.

כיום, בשנות ה-60 המאוחרות לחייו, אבי עדיין נאבק להפחית במשקל ללא הצלחה. כלומר, עד לאחרונה.

בתוך חמישה חודשים הוא הצליח לחזור כמעט למשקל הרזה שלו ב-1981, ולהמשיך להשיל בכל שבוע קילוגרם אחד ממשקלו. הוא הצליח להיפרד סוף סוף מהרגלי האכילה הרעים. הוא לא לוקח כדורי דיאטה, ולא שותה אף שייק פלאים. הוא לא נרשם לשום קבוצה כמו ״שומרי משקל״ שעלותה יכולה להגיע למאות דולרים. למעשה, הפתרון שהוא משתמש בו לא עולה לו אפילו אגורה.

ההתערבות

היה זה בערב ראש השנה האזרחית של 2014. אבי ואני ישבנו בסלון ודיברנו על החלטות לשנה החדשה. לרוב אינני מעריץ גדול של הצבת יעדים שנתית שרירותית שכזאת, אבל אבי אמר: ״הלוואי שיכולתי סוף סוף להיפטר מהקילוגרמים העודפים האלה״.

לאחר שאמר זאת, הוא שלח את כף ידו לבטן, מעך וגלגל חתיכת שומן דרך חולצתו, בזמן שפניו התכווצו בעצב. יכולתי לראות כמה מאוכזב מעצמו הוא היה.

״איך הפסקת לעשן?״ שאלתי. ״בעזרת התערבות״, הוא ענה. תשובתו סקרנה אותי.

הוא המשיך והסביר: ״חבר אמר לי שאין סיכוי שאצליח להפסיק לעשן למשך שנה. הוא התערב איתי על 100 דולר, ולחצנו ידיים. זהו זה. לא נגעתי בסיגריות מאז״.

זה נתן לי רעיון. ״מה אם היינו עושים את אותו הדבר בעניין הדיאטה שלך?״

״אני יודע שאתה אוהב מתוקים״, אמרתי, ״ואני יודע שאתה אוהב פחמימות. אבל אתה מסכים שמעבר לטעמם הטוב, אין שום תועלת באכילה שלהם, נכון?״

״כן״, הוא הסכים, ״הלוואי שלא הייתי אוכל אותם עוד לעולם״.

״נהדר!״ אמרתי. ״לא היית רוצה להשתחרר מגורם ההשמנה שלך בדיוק כפי שעצרת את הרצון שלך לעשן?״

״אוקיי״, הוא ענה באופן מהוסס יותר הפעם, מצפה להמשך דבריי.

״בוא נתערב על 25 אלף דולר שלעולם לא תאכל עוד פחמימות מזוקקות״. כמובן, לא רציתי את הכסף הזה. מה שרציתי זה לתפוס את תשומת לבו, ורציתי להשתמש בסכום כסף שיכאיב לו לשם כך. הושטתי את ידי קדימה ללחיצה, ופניו החווירו.

״אף פעם?״ הוא שאל.

״אתה יודע שסוכרים ופחמימות מזוקקות פוגעים בגוף שלך, נכון?״ שאלתי. הוא הסכים שוב. ״אז בוא נחסל את ההרגל הרע הזה לצמיתות. אם תצליח לוותר על הדברים האלה שאתה רוצה לאכול, תנצח ותוכל לשמור את הכסף. ההתערבות תעזור לך לעשות משהו שאתה רוצה לעשות כבר שנים רבות״.

״אבל בלי מתוקים לעולם?״ הוא שאל.

״בסדר, תוכל לאכול מה שתרצה במשך יום אחד בשנה – יום ההולדת שלך״.

אבי נאלם דום. כעבור כמה רגעים הוא קם מכיסא הנוח שלו, סידר את עצמו, ולחץ את ידי. ההסכם נחתם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!