בין גוף לנפש: כאב כרוני? מוצארט יעזור

תמונה:Fotolia

תמונה:Fotolia

מוסיקה כמשכחת כאבים? לפי חוקרים מאוניברסיטת ארהוס שבדנמרק, מוסיקה יכולה להקל על חולי פיברומיאלגיה, דאבת השרירים, הגורמת לכאבי שרירים ולתשישות כרוניים. האזנה למוסיקה החביבה על משתתפי המחקר הקלה על הכאבים מהם סבלו, אפילו אחרי שסיימו להאזין לה, בתנאי שהמוסיקה הייתה מרגיעה ונעימה.

ואיך זה עובד? יתכן שהמוסיקה גורמת להפרשת “אופיואיד״, חומר דמוי אופיום שמקל על הכאב; לפי הסבר אחר המוסיקה היא פשוט דרך מצוינת להסיט את תשומת הלב מהכאבים. במחקרים קודמים הראו כיצד מוסיקה יכולה לשדרג את מערכת החיסון, להקל על כאבי ראש ולהאיץ שיקום מאירוע מוחי.

תמןנה: Fotolia

לילה טוב עם ספר טוב – מודפס

אין כמו ספר טוב לפני השינה, אבל מתברר שלמען איכות השינה שלנו והעירנות בבוקר, עדיף שהוא יהיה מודפס, ולא נקרא אותו ממכשיר אלקטרוני.

חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד השוו את השפעותיהם של ספרים אלקטרוניים לעומת אלו המודפסים, בעיקר כשקוראים בשעות הערב המאוחרות, קצת לפני השינה. מתברר שלנבדקים שקראו מהגרסאות האלקטרוניות לקח בממוצע עשר דקות יותר להירדם והשינה שלהם הייתה פחות איכותית. בבוקר המחרת הם גם סיפרו שלקח להם יותר זמן להתעורר.

לפי החוקרים, יתכן שהאור הישיר מהמכשיר משבש את השעון הביולוגי הפנימי שלנו ומעכב אותו.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

טוב שכן קרוב

שכנים יכולים להשפיע על מצבנו הבריאותי, בעיקר באמצעות איכות הקשרים שלנו איתם. חוקרים מאוניברסיטת מישיגן נעזרו ב״סקר הבריאות והפרישה״ שנערך בקרב גימלאים, ובו הם מדרגים בין היתר את רמת השייכות לקהילה והאם הם מאמינים שיקבלו עזרה מהשכנים בשעת הצורך.

במשך ארבע שנים עקבו החוקרים אחר מצבם של יותר מ-5,000 נסקרים בריאים. מביניהם, 148 סבלו במהלך התקופה מהתקף לב. מתברר שהם אלה שדיווחו גם על קשרים פחות טובים עם הקהילה. מחקר דומה מצא שככל שאנחנו רוכשים יותר אמון בשכנים שלנו, כך אנו גם מדווחים על מצב בריאותי טוב יותר.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

תזכור להגיד תודה

אם נוקיר את הדברים הטובים בחיים, גם הבריאות שלנו תודה לנו. פרופ׳ רוברט אמונס מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס חילק את הסטודנטים שהשתתתפו בניסוי לשלוש קבוצות. בקבוצה אחת התבקשו לדווח מדי שבוע על חמישה דברים שהם מוקירים שקרו להם במהלך השבוע; בקבוצה השנייה על דברים מציקים שקרו להם ובשלישית על אירועים כלליים שחוו.

באותו זמן, הסטודנטים גם דיווחו על מגוון סימפטומים שהרגישו במהלך השבוע כגון עייפות וסחרחורות, שיעול, כאבי ראש ועוד. מתברר שאלו שסיפרו על האירועים שהם מוקירים דיווחו לאורך הסמסטר גם על בריאות טובה יותר ועל תחושות אופטימיות רבה יותר לגבי השבוע הבא.

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

צעירים לנצח

משחקי וידאו לשדרוג המוח: מרגישים שככל שחולפות השנים התגובות נעשות איטיות יותר, וקשה יותר להתמודד עם כמה משימות במקביל? פרופ׳ אדם גזלי, מומחה למדעי המוח מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, מציע לכם לקחת פסק זמן ולשחק במשחק הוידאו שהוא מפתח.

מבדיקות ה-EEG שהוא עושה לשחקנים המבוגרים שלו, שפעמים רבות מעולם לא נגעו במחשב, עולה שתוך כדי שהם מפעילים את מכונית המרוץ, שומרים עליה במרכז המסלול ומגיבים לתמרורים שמופיעים לפתע לאורך הדרך, הם משפרים את הזיכרון ואת היכולת לשמור על קשב, ואפילו מצליחים להשוות את יכולותיהם לאלו של מבוגרים צעירים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!