הפנים מאחורי האפליקציה המפחידה בעולם

ג׳וליה קורדריי רוצה להביא את האנושות לשלב הבא שלה: אפליקציה שתאפשר לכל אדם לדרג אותנו, גם מבלי שהסכמנו לכך. “אנחנו נניע את זה קדימה, לא משנה כמה אנשים מפחדים מזה״, היא אומרת בראיון

/ צילום: Amber Harsness, תמונה של פלאפון: Fotolia

צילום: Amber Harsness, Fotolia

מגוון אתרי אינטרנט מציעים לנו כיום לדרג מסעדות, סרטים ובתי מלון. אבל מה אם הייתם יכולים לדרג אנשים? 4.5 כוכבים לקולגה המוכשר שלכם, שתמיד עוזר לפתור משימות קשות; 3 כוכבים לשכנה ממול, שמשלמת בזמן ועד בית אבל אף פעם לא מחייכת במעלית; ו-2 כוכבים לבת הזוג לשעבר שעזבה אותך בשבוע שעבר.

זה בדיוק מה שהתכוונה לעשות היזמית ג׳וליה קורדריי. בספטמבר היא התראיינה לעיתון קנדי, וסיפרה שבקרוב תשיק את השירות הנועז החדש שלה, Peeple, שבו אדם יוכל לדרג כל אדם שהוא מכיר, מבלי שהוא ביקש זאת, ומבלי שיוכל להשפיע על כך. כן, שמעתם נכון, כל אחד יוכל לדרג אתכם מבלי שתרצו, בשלוש קטגוריות: מקצועית, אישית ורומנטית. מה שקרה בעקבות הראיון הזה, תפס את קורדריי לא מוכנה.

| אילוסטרציה: Fotolia

אילוסטרציה: Fotolia

סערה תקשורתית הייתה רק ההתחלה. עיתונאים, בלוגרים ומשתמשי רשתות חברתיות ביקרו בחריפות את האפליקציה ותקפו את הרעיון ואת היזמית. אנשים מודאגים אפילו הקימו אתרי אינטרנט שנועדו להשמיץ את Peeple, או העלו סרטונים ליו-טיוב שתקפו את האפליקציה הנועזת.

אפשר להבין אותם. הם היו מבועתים מכל מיני תסריטים אפשריים: דמיינו לעצמכם שכל אינטראקציה שהייתה לכם אי פעם תהיה גלויה לפתע לציבור ולביקורת שלו, מבלי שתהיה לכם יכולת למנוע זאת. מה למשל יקרה אם נקלעתם לעימות עם השכן, והוא מחליט לתת לכם כוכב אחד ולכתוב ביקורת שלילית, שתופיע ליד התמונה שלכם? או שלא עמדתם במשימה שהבוס נתן, וכל העולם ידע על כך, והדירוג שלכם ירד. המבקרים חששו שנהפוך בהדרגה לאובייקט בתוך אפליקציה, לאייטם שהתנהגותו נמדדת באמצעות מספר.

מה אם מישהו באמת היה רוצח אותי בגלל זה, אבל היה מגלה לאחר מכן שהאפליקציה אינה רעה כל כך? לאף אחד לא מגיע למות בגלל דעותיו

אבל ביקורות קשות לא היו הדבר היחיד שקורדריי נאלצה להתמודד איתו בעקבות הסערה התקשורתית. “קבוצת ההאקרים ‘אנונימוס׳ הפילה את האתר שלי וניסתה לפרוץ לחשבון הפייסבוק שלי״, אומרת קורדריי בקול שבור בראיון לאפוק טיימס. “הם חשבו שהחברה שלי רעה, בלי לראות אפילו את המוצר ובלי לדבר איתי. רק לאחרונה הם התחילו להילחם בדאע״ש, ועכשיו הם מנסים לחסל את החברה שלי? הם פרסמו את המידע האישי שלי כדי שאנשים יוכלו לבוא להרוג אותי. מה עשינו? אפילו לא השקנו את המוצר עדיין.

“מה אם מישהו באמת היה רוצח אותי בגלל ‘אנונימוס׳, וכמה חודשים לאחר מכן האפליקציה הייתה מושקת והוא היה מגלה שטעה לחלוטין והיא לא רעה כל כך? אתם יכולים לדמיין כמה נורא זה היה? לאף אחד לא מגיע שיהרגו אותו בגלל דעותיו השונות״.

ממש קיבלת איומים אמיתיים על חייך?


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!