איש הציפורים החכם יותר מסוכן CIA

האם יהיה פיגוע נוסף בצרפת? ומה יהיה המהלך הבא של פוטין? אם אתם רוצים תשובה טובה תשאלו את ביל פלאק – חובב ציפורים עם ידע מינימלי בפוליטיקה – אחד מיחידי הסגולה שמצליחים לחזות אירועים עתידיים בדיוק מרשים, טוב יותר מאנליסטים של שירותי הביון. איך הוא עושה את זה?

אילוסטרציה: אלכס גורביץ׳, תמונות: Fotolia

אילוסטרציה: אלכס גורביץ׳, תמונות: Fotolia

ביל פלאק (55) קימט את מצחו בניסיון לענות על השאלה שהופיעה על מסך המחשב בביתו: “האם צפון קוריאה תעשה ניסוי גרעיני לפני סוף השנה?״

זו לא הייתה השאלה היחידה שהוא ניסה להשיב עליה. היו עוד, למשל: ״האם בשנה הקרובה מדינה מסוימת תפרוש מהאיחוד האירופי?״, ו״כמה מדינות נוספות ידווחו על התפרצות אבולה בחצי השנה הקרובה?״

לאחר ששקלל את כל הנתונים, ובהתחשב בטווח הזמן הקצר שאליו השאלה התייחסה, הוא הגיע להסתברות של 34 אחוז שיהיה פיגוע נוסף

כשפלאק סיים להזין את תשובותיו לשאלות שהופיעו בטופס האינטרנטי, הוא לחץ על כפתור ״סיום״, ששלח את התשובות לגוף המחקר של קהילת המודיעין האמריקנית. אנשי המודיעין שקיבלו אותן התייחסו לתשובות ברצינות תהומית. הם ניתחו אותן בכובד ראש, ובדקו את נכונותן לאורך זמן.

אבל פלאק לא עשה מזה עניין גדול, ובטח שלא התרגש או נלחץ מכך. הוא בכלל עושה זאת כעבודה חלקית, שעה או שעתיים ביום, להנאתו. “את מבינה, אני בסך הכול צפָּר״, הוא אומר לי בריאיון. “אני לא מישהו שמבין בפוליטיקה או בכלכלה. אני אפילו לא קורא בקביעות עיתונים״.

לפני הריאיון שערכנו, פלאק אפילו דיווח בהתרגשות לארגון הצפרות שהצליח לזהות את ציפור השיר “ציצנית״ שחיה בפינלנד, ומשום מה בחרה לנדוד דרך מקום מגוריו בנברסקה, ארה״ב.

בין משפחה ומכרים פלאק לא נחשב לעילוי, אבל בתוך קהילת המודיעין, כך מתברר, החיזויים שלו זוכים לכבוד רב. למעשה פלאק די טוב בזה – הוא מצליח לחזות אירועים עולמיים שיקרו בעתיד, בסבירות גבוהה למדי.

ביל פלאק, עתידן-על / תמונה: Viktor Drachev/AFP/Getty Images ,Chung Sung-Jun/Getty Images

ביל פלאק, עתידן-על / תמונה: Viktor Drachev/AFP/Getty Images ,Chung Sung-Jun/Getty Images

יותר מדויק מאנשי ביון

בארבע השנים האחרונות, פלאק ו-3,000 אנשים פשוטים כמוהו ערכו חיזויים למגוון אירועים חשובים, החל מתנודות במחיר הזהב ועד לשאיפות הפוליטיות של ארדואן, כחלק מפרויקט בשם The Good Judgment Project – שהקימו שלושה פסיכולוגים ידועים, במסגרת מחקר מקיף שערכה קהילת המודיעין האמריקנית.

באופן בלתי צפוי, התחזיות שמספקים “פשוטי העם״ שמשתתפים בפרויקט – טובות אפילו יותר מאלה שמספקים אנליסטים מקצועיים עם גישה למידע מסווג – תחזית מעניינת בפני עצמה שאף אחד בקהילת המודיעין לא חזה שתתממש בעקביות, שוב ושוב.

כשפלאק קרא על הניסוי דרך איזשהו בלוג, הוא לא חשב שהוא יהיה טוב במיוחד בכך. “זה פשוט נראה לי מעניין והחלטתי להצטרף״, הוא מספר לאפוק טיימס. לא היה לו ידע מוקדם בגיאופוליטיקה או בכלכלה, אלא רק מיומנות בזיהוי ציפורים וידע בינוני בגלישה באינטרנט.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!