נחישות של אלופים

Garry Kasparov Anatoly Karpov

גארי קאספארוב ואנטולי קרפוב: כמו מפגש גמר קלאסי בכדורגל בין ברזיל צעירה ורעבה לשערים לבין גרמניה מנוסה וטכנית – צילום: Antonio Mejias Flores / AFP

הוא הגיע למשחק האחרון והחשוב מכולם כשגבו אל הקיר. ב-1987 לאחר יותר משלוש שנים מעייפות בהן שיחק כ-119 משחקים מול יריבו, הגיע קספארוב למשחק של להיות או לחדול. כעת נותרו לו פחות מ-24 שעות להתכונן למשחק הגורלי. הפסד או תיקו יגרמו לו להפסיד את אליפות העולם. באיזו אסטרטגיה בחר קספארוב? מה היה “סוד” ההכנה שלו למשחק המכריע?

הכול התחיל שלוש שנים קודם לכן, כאשר קספארוב פגש את אנטולי קרפוב לדו-קרב על תואר אלוף העולם. קספארוב, הטוען לכתר, היה כוכב יוצא דופן. בגיל 21 כבר הגיע לגמר לאחר שהעיף בשלבים המוקדמים שני שחקנים מצוינים ומנוסים ממנו. הוא שיחק באופן אגרסיבי וחסר פחד, עם אסטרטגיה דומה לזו של קרמבו מהסרט “מבצע סבתא”: להתחיל הכי מהר ולאט לאט להגביר את הקצב.

לקרפוב (33), אלוף העולם המכהן ויקיר המשטר הסובייטי, הייתה גישה שונה. הוא שיחק משחק טכני, זהיר ומדויק, בסבלנות יוצאת דופן בעוד יריבו מתפתל. במונחי כדורגל היה זה מפגש גמר קלאסי בין ברזיל צעירה ורעבה לשערים לבין גרמניה מנוסה וטכנית.

נקבע כי בדו-קרב יזכה הראשון שיגיע לשישה ניצחונות, כשמשחקי התיקו לא נחשבים. נאמן לסגנונו החל קספארוב את הדו-קרב בהתקפות אגרסיביות. אך לתדהמתו מצא עצמו לאחר תשעה משחקים עם ארבעה הפסדים וללא אף ניצחון, רחוק שני הפסדים בלבד מהשפלה פומבית.

כשאסטרטגיה נכשלת וההפסדים מתחילים להיצבר בזה אחר זה, מקבלים מכה מורלית קשה. רוב השחקנים היו רוצים שהעינוי המנטלי יגיע מהר לסיומו. פרשנים רבים העריכו שקספארוב יישבר והתוצאה הסופית תהיה 6-0 לקרפוב. אבל לקספארוב הייתה גישה של אלופים, הוא חיפש בנחישות דרך חלופית: אסטרטגיה שתהיה יעילה יותר. באופן מפתיע הוא בחר באסטרטגיה שדווקא האריכה את העינוי המנטלי, ובהרבה.

במקום אסטרטגיה המתאימה לריצות קצרות שבה מנסים לרוץ הכי מהר ובכל הכוח, הוא בחר אסטרטגיה המתאימה למרתון. בריצת מרתון, אסטרטגיה מקובלת היא לרוץ קרוב למוביל אך קצת מאחוריו. לשמור את הכוחות ולתת את מאמץ השיא רק בחלק האחרון שבמירוץ. וזה מה שעשה קספארוב, הוא התכונן למלחמת התשה ארוכה, שיחק זהיר עם מעט סיכונים והמתין להזדמנות.

17 משחקים נוספים הסתיימו ללא הכרעה עד שבמשחק ה-27 קרפוב ניצח, 5-0. אף על פי שקספארוב הפסיד משחק נוסף הוא רשם הישג אסטרטגי: קצב הנצחונות של קרפוב הואט והוא החל להתעייף ולהיחלש פיזית.

קספארוב המשיך באסטרטגיית המרתון בנחישות, ואז במשחק ה-32 השיג את הניצחון הראשון שלו; במשחק מספר 47 ניצחון שני ובמשחק שלאחר מכן את הניצחון השלישי. לפתע, הייתה התוצאה 5-3. רשויות הספורט הסובייטיות חששו שקרפוב יקרוס ולחצו על איגוד השחמט העולמי לסיים את הדו-קרב. כך הסתיים הדו-קרב הארוך בהיסטוריית השחמט שנמשך חמישה חודשים, ללא הכרעה. הוחלט כי התמודדות חדשה תתקיים חצי שנה לאחר מכן.

לאחר שנים רבות ובמבט לאחור טען קספארוב שאלוף העולם הפך במידה מסוימת למאמן האישי שלו. נוסף על לימוד בלתי פוסק של סגנון יריבו, היה על קספארוב לבדוק כל הזמן היכן טעויותיו ולהשתפר בפועל, במקום פשוט לסמוך על הסגנון המועדף עליו.

ב-1985 החל דו קרב חדש ובו 24 משחקים שבסיומם יוכתר אלוף העולם. תוצאה של 12-12 הייתה משאירה את קרפוב אלוף העולם. במשחק האחרון הייתה תוצאת הדו-קרב 12-11 לקספארוב וקרפוב היה חייב ניצחון. קרפוב בחר באסטרטגיה שונה מזו האהובה עליו ושיחק על כל הקופה. הוא התקיף ולחץ את קספארוב, אך כשהגיע הרגע להמר על “הכול או כלום” הוא היסס ושיחק בזהירות. קספארוב השיג התקפת נגד, זכה במשחק ובגיל 22 הפך לאלוף העולם הצעיר בהיסטוריה.

ב-1986 שוחק דו-קרב נוסף בין קספארוב לקרפוב על אליפות העולם. קספארוב ניצח בהפרש נקודה והגן על תוארו. אך התחרות הקשה בין השניים לא שקטה. ב-1987 קרפוב הגיע שוב לדו-קרב בן 24 משחקים מול קספארוב בסביליה שבספרד. לשני השחקנים היה ברור שלאחר התחרות הזו תגיע רגיעה זמנית, מכיוון שההתמודדות הבאה על תואר אליפות העולם תוכננה ל-1990.

לאחר 16 משחקים הייתה התוצאה שווה. קספארוב החליט לשנות סגנון משחק ולכוון לתיקו שישמור על תוארו. במשחק ה-23 האסטרטגיה הפחדנית קרסה כשקספארוב טעה והפסיד את המשחק.

לאחר שלוש שנים, ארבעה דו-קרבות ו-119 משחקים הכוללים: 16 נצחונות לכל אחד ו-87 תיקו, הגיע הקרב המכריע והאחרון בהחלט. ניצחון משאיר את קספארוב אלוף עולם, תיקו או הפסד מחזיר לקרפוב את התואר.

קספארוב בחר באסטרטגיה של לחץ מתון על קרפוב, בישול איטי כדי ללחוץ על עצביו. ומה היה סוד ההכנה של קספארוב למשחק הגורלי בחייו? הוא שיחק קלפים עם מאמניו והלך לישון. לאחר כל כך הרבה שנים שבהן למד את יריבו והתכונן למשחקים מולו, מה כבר אפשר היה לחדש?

במשחק ה-24, לאחר קרב צמוד, זכה קספארוב במשחק והגן על תואר אלוף העולם. ב-1990 פגש קספארוב את היריב הבא שעבר את כל השלבים במטרה לנסות להיות אלוף העולם. היה זה כמובן: אנטולי קרפוב.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!