הזיוף המושלם

במפעל מסתורי בסן פרנסיסקו הצליח איש הייטק ישראלי וכמה שותפים מעמק הסיליקון לייצר את החומר הקשה והנוצץ ביותר הידוע לאדם – יהלום. בראיון בלעדי לאפוק טיימס מספר היזם הישראלי איך אפשר לייצר יהלום אמיתי במכונה ומדוע זה יערער תעשייה שלמה

צילום: Fotolia.com

הדחפורים בדיוק סיימו לפעור חור עצום נוסף באדמת סיירה לאון, אי שם במערב אפריקה, וסימנו לפועלים המקומיים להיכנס אליו. עשרות כורים אפריקנים הרימו אתי חפירה, צעדו לתוך הפיר, נעמדו בתוך המים שהוזרמו אליו, וחפרו את הבוץ הרך בתקווה לגלות את האבן היקרה, שהפכה לסמל לאהבה ולנצחיות.

אם העסק שלכם לא צומח על טכנולוגיה שצומחת בקצב אקספוננציאלי, בתוך חמש שנים תבוא טכנולוגיה כזאת ותשתלט עליו

תעשיית היהלומים הותירה צלקת עמוקה בתושבי סיירה לאון. קבוצת מורדים אכזרית ואלימה השתלטה על מכרות היהלומים כדי לממן את פעילותה, שיעבדה את התושבים לעבוד בהם, וטבחה באחרים או קטעה את איבריהם.

עבודת הכרייה סיזיפית. לפעמים במשך שבועות רבים לא מוצאים דבר. לעתים, כדי להצליח לכרות קרט אחד של יהלום, כלומר 200 מיליגרם, נדרשים כורי יהלומים להוציא 250 טון של אדמה. אבל במדינה האפריקנית הענייה, אין למקומיים כל דרך אחרת להתפרנס וחורים ממשיכים להיפער. בתהליך הזה גם מקורות המים של התושבים מזדהמים, יתושים מגיעים לביצות הענק שנוצרות, וילדים לעתים קרובות נופלים למים וטובעים.

לכורים בסיירה לאון אין שום מושג שבזמן שהם מזיעים בבוץ, קבוצת יזמי הייטק תזזיתית מנסה לערער את תעשיית היהלומים שלהם. זה קורה במקום נקי הרבה יותר, דרומית לסן פרנסיסקו, במפעל שהשתיקה יפה לו. מעטים מוכנים לדבר עליו, ועוד פחות לחשוף בשלב הזה את מיקומו המדויק. יש להם סיבה טובה לעשות כך: בתוכו מסודרות, זו ליד זו, מכונות משוכללות, יחידות מסוגן בעולם.

בתוך המכונות שורר חום אדיר ומרחף לו מעין גז, פלזמה למעשה. אנשים יודעי דבר מכנים אותה ״שמש על פני האדמה״, בשל החום העז השורר בה, המנסה לחקות את התנאים בשכבה החיצונית של השמש. באמצעות תהליך מבוקר, המכונה יודעת לחבר מולקולות פחמן, שכבה אחר שכבה.

המולקולות יכולות להתחבר זו לזו במגוון דרכים, אבל המכונות במפעל המסתורי בסן פרנסיסקו יודעות לחבר אותן באופן מיוחד – כזה שהופך אותן בסופו של דבר לחומר הקשה ביותר הידוע לאדם – יהלום.

בינתיים באפריקה, היהלומים הנכרים עוברים מסע ברחבי העולם – סוחרים אומדים את איכותם ומעבירים אותם מיד ליד, אז הם עוברים למלטשים מקצועיים שהופכים אותם לאבני החן בצורתן המוכרת לנו, ומשם הם ממשיכים להחליף ידיים בין סוחרים, עד שהם מגיעים לחנות התכשיטים ואל הלקוח. אבל היהלומים מסן פרנסיסקו מלוטשים במקום, ונשלחים לאחת מקבוצות התכשיטנים שמוכרות טבעות ועגילים ישירות דרך האינטרנט.

היזם

אלון בן שושן, יזם הייטק ישראלי, הוא אחד הבכירים במיזם החדש של עמק הסיליקון, ובחודש שעבר עבר עם משפחתו לסן פרנסיסקו. הוא החל לצלול לתחום ייצור היהלומים לפני כשמונה שנים, במעבדה בבוסטון שניסתה לייצר יהלומים בתהליך מורכב ולא יעיל. לפני כארבע שנים הוא חזר לארץ וניסה להרים דבר דומה כאן, אבל נכשל לחלוטין. ״כשעזבתי את הסטארטאפ הזה אמרתי לעצמי שלא אחזור לתחום היהלומים, עד שיהיה לי צוות, כסף ומקור שיכול לממן את זה – דבר שיכול לקרות רק בעמק הסיליקון״.

ואכן, לפני כחצי שנה, קיבל בן שושן פניה שהפתיעה אותו. היה זה מרטין רושייזן, יזם סדרתי מעמק הסיליקון, שסיפר לו על מיזם חדש שהוא מקים, Diamond Foundry (דיימונד פאונדרי), והציע לו להצטרף. ״אמרתי וואלה״, נזכר בן שושן, ״הנה סוף סוף מישהו בעמק הסיליקון שעושה את זה״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!