4 מחקרים על הגוף ועל הנפש

איך אפשר לצאת מהלחץ? מה יקרה לתינוק שלכם אם תתנו לו להתרוצץ בבוץ? ואיך לשפר את מערכת החיסון? רקפת תבור מספרת על ארבעה מחקרים מעניינים

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

1. לעזור לאחרים כדי לצאת מהלחץ

הניירת על השולחן הולכת ותופחת, הטלפון לא מפסיק לצלצל, הבוס הוריד עוד משימות, לחץ, לחץ לחץ!! זה בדיוק הזמן לעזוב הכול וללכת לעזור לאחרים. חוקרים מאוניברסיטת ייל בארה״ב טוענים שעזרה לאחרים תעזור לך לצאת מהלחץ של עצמך.

משתתפי המחקר התבקשו במשך שבועיים לדווח לפני השינה, באפליקציה ייעודית בטלפון, כמה אירועים מלחיצים הם חוו במהלך היום, כמה פעמים הם הציעו עזרה לעמיתים ובאופן כללי, איך הרגישו במהלך היום. מתברר שאפילו כשרמת הלחץ ביום יום עלתה, אם האדם הצליח להקדיש מזמנו לעזור לאחרים, הוא דיווח על הרגשה כללית ועל מצב נפשי טובים יותר.

2. אמנות כתרופה לשדרוג מערכת החיסון

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

ליל ירח במדבר, תמונה של לאונרדו דה-וינצ׳י, קונצ׳רטו של מוצארט, כל הדברים האלה שמעוררים בנו תחושה של השתאות ופליאה, עוזרים לגוף שלנו להתנגד לדלקות, כך טוענים חוקרים מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

משתתפים במחקר סיפרו לחוקרים על רגשות שונים שחוו במשך חודש, למשל אהבה, שמחה, גאווה ופליאה, ובאותו זמן החוקרים בדקו ריכוזים של חומרים מחוללי דלקת בחניכיים שלהם. מתברר שמכל הרגשות האלו, ככל שיש לנו חוויות מעוררות השתאות ופליאה, כך יש בגופנו פחות חומרים מעוררי דלקת.

3. פחות סטרילי, יותר בריא

Fotolia_83600516_Subscription_Monthly_M

תמונה: Fotolia

אם אתם מרשים לתינוק שלכם להתרוצץ בחצר, לשחק עם בעלי חיים, ולהתלכלך בבוץ, יש סיכוי רב יותר שהוא לא יחלה, בעיקר באסטמה ובאקזמה של העור. לפי קבוצת חוקרים מגרמניה וצרפת, סביבה פחות סטרילית עם יותר חיידקים, כמו חווה חקלאית למשל, יכולה דווקא לעזור למנוע מחלות כאלו אצל תינוקות.

כדי ללמוד על החיידקים שנמצאים בסביבת התינוק, החוקרים אספו דגימת אבק מהמזרן שלו וניתחו את המרכיבים הגנטיים שבאבק. מתברר שתינוקות בסביבה יותר סטרילית עם פחות חיידקים, נטו יותר ללקות במחלות האלו. אבל התרומה של החיידקים מופיעה רק מתחת לגיל שנה. חשיפה מאוחרת יותר לחיידקים האלו לא עזרה למנוע את המחלות.

4. שפה שנייה מחזקת את המוח

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

מדברים שוטף עברית ואנגלית? או איטלקית וספרדית? אם כן, תוכלו לזכור תאריכי יום הולדת, לגלוש באינטרנט ולהמציא את הסטארטאפ הבא, עד גיל מאוחר יותר מאשר אנשים שמדברים רק שפה אחת, כך לפי מחקרים שהתפרסמו בעבר. כעת טוענים חוקרים מאוניברסיטת אדינבורו שבבריטניה שיש לכם אפילו סיכוי כפול להתאושש משבץ.

מתברר שבין החד לשוניים רק 20 אחוז הצליחו להתאושש, בעוד שבקרב הדו לשוניים כ-40 אחוז הצליחו. איך מסבירים את זה? המאמץ הממושך לתמרן בין השפות, עם תשומת הלב המרובה שזה דורש, דורשים מהמוח רמת פעילות גבוהה יותר, שמשדרגת את יכולתו להתמודד עם פציעות.

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!