מנהל את העולם רק באמצעות תנועות עיניים

שי ראשוני, מנהל עמותת פרס לחיים, יכול רק להזיז את העיניים. אבל הוא לא צריך יותר מזה כדי לשנות את העולם. הוא מצליח לתת לאנשים השראה, לרתום את טובי המוחות, ולנהל מגוון יוזמות פורצות דרך

שום דבר לא יפריע לשי ראשוני לנהל את העולם. גם לא זה שהוא מרותק לכורסה בביתו, ויכול להזיז רק את העיניים. אם רק את העיניים הוא יכול להזיז – אז הוא ינהל את העולם באמצעות העיניים!

צילום: Alex Gurevich/Epoch Times Israel

צילום: Alex Gurevich/Epoch Times Israel

אף אחד שפוגש את שי ראשוני לא יכול להישאר אדיש. לא כי הוא מסכן. לא כי הוא חולה במחלת ניוון שרירים נוראה שאין לה מרפא – ALS. לא כי הוא יכול לתקשר רק באמצעות תוכנת מחשב שאותה הוא מפעיל באמצעות העיניים. אף אחד לא יכול להישאר אדיש כי שי ראשוני מעורר השראה, ומפיח רוח של אופטימיות בכל מי שהוא מדבר איתו.

בזכות הרוח העצמתית והבלתי מתפשרת שלו, ראשוני מצליח לרתום לעשייה את כל מי שנקרה בדרכו. באמצעות עמותת פרס לחיים שאותה הוא מנהל הוא הצליח לרתום מדענים מכל העולם – רבים מהם אפילו לא שמעו על ALS – לתרום מזמנם, מנסיונם ומשכלם למחקרים פורצי דרך בחקר ה-ALS. מחקרים שעשויים לשנות את החיים של החולים לנצח.

ראשוני הוא בן אדם שחייבים ללמוד ממנו. לא רק על ALS ועל הסיכוי ההיסטורי שבתקופה הזו למצוא לה מרפא. חייבים ללמוד ממנו על רוח הניצחון, על אופטימיות בלתי מתפשרת, על איך אדם יכול לקחת את הבשורה הנוראה ביותר, ולהפוך אותה לשאיפה נשגבת לשנות את העולם ולעשות אותו מקום טוב יותר. חייבים ללמוד ממנו איך לרתום אחרים לעשייה, איך אפשר לעורר באנשים השראה ולהביא אותם לעשות דברים שהם מעולם לא חשבו שהם יוכלו לעשות.

אני לא אשכח את היום שבו פגשתי בסלון ביתו של ראשוני ברמת השרון קבוצה של צעירים מוכשרים שנשאבו בקסמו של ראשוני להצטרף למיזם התנדבותי. כולם עם ברק בעיניים. החבורה הזאת פיתחה בתוך זמן קצר מוצר טכנולוגי פורץ דרך שהולך לשנות את חייהם של משותקים בכל העולם. אנשים החולים במחלות שונות כמו ALS סובלים מ״תסמונת נעילה״ – הם לא מסוגלים לזוז או לדבר, ויכולים רק להזיז את העיניים.

עד היום כדי לתקשר הם נדרשו לפתרונות מורכבים, מסורבלים ויקרים, כמו הפתרון של סטיבן הוקינג הכולל מסך מחשב המוצב על כסא הגלגלים שלו. הפתרון שפיתחה הקבוצה הצעירה והמוכשרת בהובלתו של ראשוני מורכב ממשקפיים ומצלמה המורכבת עליהם. באמצעות תנועות העיניים יכולים בעלי תסמונת נעילה לתקשר, לקרוא לעזרה, ולהגיד כל מה שהם רוצים. הפתרון הפשוט הזה יהיה גם זול מאוד, אולי כמו סמארטפון לא יקר, בניגוד לפתרונות היקרים מאוד הקיימים כיום.

אני מנסה את האבטיפוס של המכשיר Eyecontrol:

כנס Med for a Change הוא הזדמנות נפלאה לפגוש את ראשוני ולקבל ממנו קצת מאותה רוח בלתי מתפשרת, ללמוד ממנו, ולהבין איך אפשר לרתום אנשים, איך אפשר לחבר אנשים מתחומים שונים וסוגי חשיבה שונים, ולגלות איך אפשר לעשות את העולם הזה מקום טוב יותר.

חוץ מראשוני, בכנס ירצו עוד דוברים מרתקים שמצליחים לחבר בין עולמות שונים ולעשות פריצות דרך מרגשות ומפתיעות. בואו לשמוע אותם, ולהכיר עוד אנשים כמוכם, שרוצים להכיר אנשים שחושבים אחרת ושרוצים לשנות את העולם.

אנחנו מציעים לקוראים שלנו הנחה ענקית, אבל רק אם תזדרזו להירשם. ההצעה בתוקף רק עד ה-15 במארס. במקום 647 ש״ח, רק 325 ש״ח. קוד ההנחה: EPOCH.

שריינו עכשיו את המקום שלכם!

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!