איך מגיעים לפתח ננו-רובוטים שמחסלים סרטן ומשטחים חסינים לחיידקים?

דרכי המחקר והחשיבה של ד״ר עידו בצלת מובילים אותו לפריצות דרך מפתיעות. בכנס Med for a Change הוא ידבר על כך

ד״ר עידו בצלת הוא מדען מאוד לא שגרתי. לא יכולתי לפספס את זה מהרגע הראשון שפגשתי אותו במעבדה שהייתה לו באותם ימים באוניברסיטת בר אילן. ״וויסקי?״ הוא הציע לי מהשולחן שלו, שעמד לצד פסנתר שעליו הוא היה מקפיד לנגן מפעם לפעם. את הראיון עצמו ערכנו בתוך בריכת כדורים, שהיא גם הרכש הראשון שבצלת ביצע במעבדה החדשה.

ד״ר עידו בצלת

ד״ר עידו בצלת. צילום: בן קמינסקי

החשיבה הבלתי שגרתית של בצלת אפשרה לו לפתח ננו-רובוטים, מורכבים מדנ״א מודפס, שמחסלים תאים סרטניים. היא אפשרה לו לבחון כיצד ציפורים בונות את הקינים שלהם ולפתח באמצעות התובנות האלה מקלדת שמונעת הצטברות חיידקים, ולהגיע לעוד הרבה רעיונות מטורפים.

ניסיתי אז להבין באיזה תחום בעצם ממוקדת המעבדה שלו. ״אין תחום מחקר מסוים״, הוא הסביר לי, ״אנחנו בעיקר עושים דברים שמעניינים אותנו״. בצלת עצמו מתעניין בתחומים רבים – הוא התחיל בלימודי רפואה, עבר לביולוגיה, ומשם להנדסת מכונות.

כנס Med for a Change הוא הזדמנות ייחודית לשמוע מבצלת על הדברים המפתיעים שהוא עושה היום, וללמוד מצורת החשיבה המבריקה ופורצת הדרך שלו. ההרצאה של ד״ר בצלת היא גם הזדמנות נהדרת ללמוד כיצד חשיבה רב-תחומית יכולה להוביל לפריצות דרך שלא חלמנו עליהן.

לאחר מכן למד הנדסה ביולוגית. ״עשיתי המון דברים לא קשורים שלא חיבר ביניהם כלום חוץ מזה שהם דברים שפשוט עניין אותי לעשות אותם״, הוא הסביר לי. גם האנשים שבצלת בוחר לעבוד איתם הם בעלי תחומי עניין שונים ומגוונים. הם לא צריכים בהכרח להיות עם רקע מדעי. אבל הם כן צריכים להיות סקרנים מאוד ובעלי תשוקה ללמוד ולעשות משהו משמעותי.

ד״ר עידו בצלת

ד״ר עידו בצלת. צילום: בן קמינסקי

בכנס יספרו מגוון מרצים מבריקים ומובילים בתחומם על היתרונות שבחשיבה רב-תחומית ובשילוב תחומי מחקר וצורות חשיבה שונים כדי להגיע לפתרונות מפתיעים ופורצי דרך. פרופ׳ איתן פרידמן, למשל, יספר על המחקרים פורצי הדרך בתחום הגנטיקה והמלחמה בסרטן, וכיצד בדיקות דם שגרתיות יוכלו להציל אותנו ממחלות שעלולות להתפרץ רק בעוד שנים רבות.

אתם יכולים לראות את הרשימה המלאה של הדוברים המרתקים באתר של Med for a Change.

אם גם אתם סקרנים, מעוניינים להרחיב את החשיבה שלכם, וללמוד מאנשים יצירתיים ומבריקים יותר, תפנו ביומן את הערב של ה-31 במארס, ותשריינו לכם בהקדם מקום בכנס, לפני שנגמרים הכרטיסים. הכנס יהיה גם הזדמנות מעולה להכיר ולהתחבר עם אנשים כמוכם – סקרנים, מבריקים, שמחפשים את הדבר הגדול הבא – ולהיות בעצמכם חלק מפריצות הדרך הגדולות הבאות.

אנחנו מציעים לקוראים שלנו הנחה ענקית, אבל רק אם תזדרזו להירשם. ההצעה בתוקף רק עד ה-15 במארס. במקום 647 ש״ח, רק 325 ש״ח. קוד ההנחה: EPOCH.

שריינו עכשיו את המקום שלכם!

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!