פענוח
 פשעי העתיד

כבר עכשיו טרוריסטים יכולים להוריד מהאינטרנט את המתכון לייצור אבולה, ובמקום לדקור ולהתפוצץ ברחוב – בקרוב הם יטיסו מעלינו מזל”ט עם חומר נפץ שקנו ב-100 דולר. זאת רק ההתחלה, אומר העתידן מארק גודמן, ומספק הצצה לצד האפל שמגיע לפתח דלתנו מהר מכפי שצפוי

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

אזהרה

אף על פי שאתם עשויים לצאת מבועתים מהכתבה, העתידן מארק גודמן מדגיש שלא זו מטרת התחזיות שלו. מטרתו, הוא מסביר, היא להעלות את המודעות להיבטים שבהם הטכנולוגיה שאנחנו משבחים ומהללים עשויה לפגוע בנו. אולי כך נוכל לחשוב מראש על דרכים להתגונן מפני המציאות הבלתי נמנעת שתגיע אלינו בעתיד הקרוב, הוא אומר.

גודמן החל את הקריירה שלו כשוטר סיור אמריקני, המשיך כחוקר וכאסטרטג נגד טרור, ושימש כעתידן עבור האף-בי-איי וכיועץ בכיר לאינטרפול. את הידע שאסף מתוך היכרותו עם ארגונים רבים, במדינות שונות (ביניהן ישראל) הוא פרסם בספרו, Future Crimes, הסוקר היבטים מגוונים  של האופן שבו פושעים וטרוריסטים משתמשים בטכנולוגיה ובחדשנות כדי לפגוע בנו. במקביל הוא הקים את “המכון לפשעי העתיד״, שם הוא מתמקד בחקר הפשעים שעדיין לא הכרנו, וכיצד נוכל להתמודד איתם.

“אני רוצה שאנשים יכירו את העובדות כדי שיוכלו להגן על עצמם״, הוא כותב. “האיומים האלה יגיעו אלינו הרבה יותר מהר מכפי שצופים. אם נגביל את הידע אודותיהם רק לאנשים מתוך המערכת, אלה שעובדים בממשלות, בכוחות הביטחון ובעמק הסיליקון, לא ייצא מזה שום דבר טוב. רק כשנדע מה צופן לנו העתיד, נוכל אולי למנוע את פשעי העתיד, לפני שנגיע לנקודת האל חזור״.

היתוש שעוד יהרוג את כולנו

את הפלא הגדול אפשר היה לראות בעיני היתושים שגודלו במרתפי אוניברסיטת קליפורניה. כל היתושים היו צאצאיהם של אם עם עיניים אדומות זוהרות, ושל אב עם עיניים רגילות. לפי חוקי הגנטיקה, מחציתם היו אמורים להיוולד עם עיניים אדומות זוהרות, ומחציתם עם עיניים רגילות. אבל לשמחתם של המדענים, 99 אחוזים מהם נולדו עם עיניים זוהרות. המטען הגנטי ה״אנוכי״ שהוטבע בהם באמצעות מערכת CRISPR עבד.

אבל העיניים הזוהרות האדומות לא היו הדבר המהותי ששימח את החוקרים. באותם יתושים מהונדסים גנטית נעשה שינוי גנטי נוסף, שמונע מטפיל המלריה להתפתח בהם. חוקרים כבר מזמן רוצים לשחרר יתושים מהונדסים גנטית חסינים למלריה ברחבי אפריקה, כדי לעצור את התפשטות המחלה.

הרעיון הוא להשתמש בטכנולוגית CRISPR בתהליך המכונה Gene Drive כדי לדחוף את הגן המעובד אל פחות או יותר כל צאצאי היתוש, וכך לשנות את תכונותיהם של היתושים כולם בכל האזור. באופן זה, החוקרים מקווים, אפשר יהיה להפוך את כל היתושים באזור מסוים ליתושים מונעי התפתחות מלריה, וכך לעצור את המחלה.

בעוד מדענים דנים בשאלה האם לגיטימי להתחיל להפיץ יתושים כאלה באזורים הנגועים במלריה, ומה הסכנות שעשויות להיות בכך, כלי תקשורת ברחבי העולם החלו לדון בהשלכות מדאיגות יותר של הטכנולוגיה החדשה. ״הנשק הבא להשמדה המונית״, הזהירו כותרות. מה אם ארגון טרור יוכל להנדס גנטית יתוש רעיל שהורג אנשים, שיתפשט ויחליף במהרה את אוכלוסיית היתושים באזור?

אית׳ן בייר מאוניברסיטת קליפורניה, העוסק במחקר הזה, מנסה להרגיע בראיון ל-MIT Technology Review, ומסביר שהתהליך דורש השקעה כספית עצומה במחקר ובפיתוח, והוא גם די מורכב. ״יש כל כך הרבה דברים רעים אחרים שאפשר לעשות בקלות רבה יותר״.

אולם מה שבייר לא הזכיר הוא שכבר היום, ארגוני פשיעה וטרור מפעילים חטיבות מחקר ופיתוח ומקצים להן תקציבי עתק. בנוסף, טכנולוגיות לעריכה גנטית הולכות ונעשות זולות יותר וזמינות יותר.

Marc Goodman / © CG Photography

Marc Goodman / © CG Photography

העתידן מארק גודמן מציג את העלויות הפוחתות של ריצוף גנטי כהוכחה לכך: 3 מיליארד דולר בשנת 2000, מיליון דולר ב-2006, 100 אלף דולר ב-2008. ואז, הוא מתאר, קרתה פריצת דרך משמעותית שהפילה את המחירים משמעותית. ב-2014 כבר אפשר היה לבצע מיפוי גנטי שלם ב-1,000 דולר, וחברות מסחריות התחילו להציע שירותים כאלה לציבור הרחב.

ככל שטכנולוגיות הנדסה גנטית יעשו זולות וזמינות יותר, גודמן מנבא שקרטלי הסמים יתחילו להשתמש בהן. הוא מתאר כי כבר הצליחו בעבר להנדס את חיידקי ה-אי. קולי שייצרו THC, הרכיב הפעיל בקנביס, ואחרים הצליחו לגרום לשמרים לייצר LSD ואופיום.

״לשם מה להמשיך לגדל צמחים? תוכלו לקחת את הקוד הגנטי של הרכיבים הפעילים במריחואנה, באופיום או בעלי הקוקה ולעשות להם ׳העתק-הדבק׳ לתוך שמרים. כך אפשר יהיה לגרום לשמרים לגדל מריחואנה, קוקאין והרואין למענכם. וגם אפשר יהיה אחר כך להשתמש בשמרים האלה כדי לאפות לחם או להכין בירה – יהיו לנו לחם ובירה די מעניינים בעתיד״.

הביו-טכנולוג קרייג ונטר מנבא שבעתיד יהיו לנו מדפסות ביולוגיות בבתים. ״אם הוא צודק״, כותב גודמן, ״למה שלא נדפיס THC ואוקסיקודון (החומר הפעיל באופיום) בבית?״

גודמן חוזה עוד דרכים ביוטכנולוגיות חדשניות ומבעיתות שארגוני טרור ופושעים יעשו בהן שימוש.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!