על חידות ועל החיים עם דן חמיצר

שיחה עם החידונאי, הטייס, האמן, הסופר ואיש החינוך

תמונה: באדיבות דן חמיצר

תמונה: באדיבות דן חמיצר

איך אתה מגדיר את דן חמיצר?


“רומנטיקן בלתי נלאה, תוצר נוסטלגי של תרבות ארצישראלית נכחדת״.

האם היית אומר שההגדרה ״חידונאי״ מאפיינת אותך גם כן? 


״לא, אני ממש לא מתלהב מהגדרות מקצועיות ומקצועניות שבאות לאפיין ולסווג בני אדם. אני עוסק בחידות כפי שכל בני האדם עוסקים בהן, בין אם הם מודעים לכך ובין אם לאו. שכן, עולמנו הוא רצף אין סופי של חידות ובעיות לא פתורות ואי-ודאות מובנית שחלקנו מתמודדים מולן וחלקנו מתכחש להן, מפחד מהן ו/או מתעלם מהן.

״אני לגמרי במקרה הפכתי את הצבת החידות בפני קהלים למקצוע. מה שהחל כגחמה עיתונאית להנאתם ולהנעתם של קהלי רדיו וטלוויזיה – התברר לי ככלי יעיל ביותר לעורר סקרנות ולימוד ועל כן הפכתי אותו לשיטת לימוד והטמעת ידע שבנויה על סוג חידות חדש ואחר. חידות הנשענות על דמיון ואסוציאציות – משאב שהוא אין-סופי במוחו של כל אדם ועל כן מאפשר פיתוח הפוטנציאל היצירתי שדוחף כל תרבות קדימה מאז ומעולם״.

מה ההבדל בין ילד בן שמונה שפותר חידה לבין אדם מבוגר?  


“ככל שאנחנו צעירים יותר – מוחנו פתוח יותר לניצול מרחבי הדמיון האין-סופיים שלנו. וכמו שקורה לגופנו הפיזי, התבגרותנו מקבעת את משאבי דמיוננו היצירתיים לדפוסים צרים, נוקשים, מוגדרים ומפוחדים שמתקשים להתמודד בשאלות פתוחות״.

נתקלת בחידה שאתה עצמך לא הצלחת לענות עליה? 


“קורה לא פעם שאני לא מסוגל לפצח חידה שאני עצמי כתבתי״.

תן דוגמה לסיפור מרגש הקשור בחידות שנתקלת בו במהלך הקריירה שלך.


“כמעט כל מיזם חידות נקשר לסיפורים אנושיים מרתקים. אני אישית התרגשתי במיוחד באחד מאותם הימים בהם שודרה חידה יומית ברדיו ונתקבל מכתב מאחד ממשרדי הממשלה אצל מנהל הרדיו ובו בקשה להזיז את שעת שידורה של ‘חידת חמיצר׳ שגורמת להפסקת עבודה כללית של ציבורים משמעותיים ‘עד כדי פגיעה בכלכלת ישראל׳״.

מה הנוסחה לכתיבת חידה מוצלחת? 


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!