המרגל מס’ 1 של ארה”ב עושה חשבון נפש

אחרי שעמד בראש הסי-איי-אי (CIA) וגם בראש הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA), גנרל מייקל היידן חושב שמדיניות המלחמה בטרור שהוביל ועיצב בעשור האחרון, הפכה לאובססיה שמסיחה את הדעת מהפיל הגדול שנמצא בחדר – סין, ומדבר גם על עליית דאע”ש ועל ישראל

Photo by Roger Wollenberg Pool/Getty-Images

כשגנרל מייקל היידן התקשר אליי להפתעתי בשעה שבע בבוקר, לפי שעון ניו יורק, והציג את עצמו, הרגשתי לרגע איש חשוב מאוד. זה לא בדיוק מה שמצפים מגנרל עטור שבחים, שכבודו הולך לפניו. אדם שבעשור האחרון נחשב ל”מאסטר ספיי” של ארה”ב, ומישהו שמדינות עוינות וארגוני טרור רבים היו מוכנים לעשות הכול כדי להציץ, ולו לרגע, לתוך הסודות השמורים בראשו.

אבל היידן נטול פוזה, ומתגלה במהלך השיחה כאיש נחמד מאוד. אחרי שבאמצע שנות ה-90 פיקד על המודיעין של חיל האוויר האמריקני (AIA), הוא קודם ב-1999 לתפקיד ראש האן-אס-אי (NSA) – הסוכנות לביטחון לאומי של ארה”ב, ולאחר שבע שנים נוספות לתפקיד הבכיר ביותר במודיעין האמריקני – ראש הסי-איי-אי (CIA). במסגרת תפקידו זה, פקד מדי יום את משרדו של נשיא ארה”ב, ג’ורג’ וו. בוש, והפך לאוזניים ולעיניים שלו בנושאי ביון. אין אף אדם נוסף באמריקה עם פז”ם מודיעיני כמו שלו.

מייקל היידן. "הריגול התעשייתי הסיני בארה"ב הוא פשוט עוצר נשימה. מעולם לא ראיתי משהו בקנה מידה כזה" | Brendan-Smialowski_Getty-Images

מייקל היידן. “הריגול התעשייתי הסיני בארה”ב הוא פשוט עוצר נשימה. מעולם לא ראיתי משהו בקנה מידה כזה” | Brendan-Smialowski_Getty-Images

על ישראל:
“יש משהו מטריד בעמידה מהצד בזמן שדברים נוראיים מתרחשים, אבל אם ישראל תנסה להתערב יותר, זה יחמיר את המצב”

מאז שעבר היידן להוביל את הסי-איי-אי, ב-2006, הוא חולל שם שינויים דרמטיים – שהבולט ביניהם היה הגברת החיסולים “מהשמים”. מהלך שעורר בהמשך תרעומת בארה”ב, כשמזל”טים החלו לפוצץ מכוניות חשודות ברחבי אפגניסטן ופקיסטן. “חלק מהביקורת היה בגלל הטענה הבלתי נמנעת והמוגזמת, אבל לא לגמרי לא נכונה, של נזק משני לחיי אזרחים”, אומר היידן.

“סיפקנו לממשל האמריקני תחושת ביטחון שיש בעיראק נשק להשמדה המונית, תחושה שאפילו לנו לא הייתה מהמידע שברשותנו” | Roberto-SCHMIDT

גם אם היידן מביע מעט חרטה, הוא לא מתכוון לבקש סליחה. בתקופתו הפכה הסי-איי-אי מסוכנות “לאיסוף מידע ביטחוני מחוץ לארה”ב”, למה שמזכיר יותר את גרסתה הקודמת מתקופת מלחמת העולם השנייה: “המשרד לשירותים אסטרטגיים” – סוכנות ביון שעסקה בפשיטות על מטרות נאציות, בהתנקשויות, בחטיפות ובחבלה.

הוא אמנם לא מתנצל, אבל בהחלט עוצר להרהר בדברים שבוצעו בתקופת כהונתו. במיוחד במה שהוא מכנה “האובססיה למלחמה בטרור” – מדיניות שהוא עצמו הוביל ועיצב בעשור האחרון בעקבות ה-11 בספטמבר, הפיגוע הגדול ביותר שידעה ארה”ב על אדמתה. מדיניות שגרמה לממשל האמריקני לצאת למלחמה בעיראק בגלל מידע על נשק להשמדה המונית שיש שם – נשק שלא נמצא שם בסופו של דבר – מהלך שהוביל מאוחר יותר גם לעלייתו של דאע”ש.

Photo by Alex Wong

על עליית דאע”ש:
״לקחנו מצב שעמד להיות רע בכל מקרה, והפכנו אותו לכמעט קטסטרופה”

ואולי חשוב מכך, הייתה זו מדיניות שלדבריו מסיחה את תשומת הלב של שירותי הביון האמריקנים וגורמת להם לפספס מטרה חשובה ומאיימת בטווח הארוך, או אם תרצו – את “הפיל גדול הנמצא בחדר”, שאליו נגיע בהמשך.

בתקופת כהונתך כראש האן-אס-אי סיפקת לממשל בוש מידע נסיבתי על הימצאות נשק להשמדה המונית בעיראק – מידע שהתברר בדיעבד כשגוי – וחיזקת את ההחלטה לצאת למלחמה. אתה מצטער על זה?


“כמובן. טעינו, וזו הייתה האחריות שלי, לא של הממשל. אגיד אף יותר מזה, לא רק שטעינו, אלא שגם סיפקנו לממשל תחושת ביטחון – תחושה שאפילו לנו לא הייתה מהמידע שהיה ברשותנו”.

אדם במעמדך ודאי מרגיש לפעמים שיש לו “כוח אלוהי” לשלוט במהלכים גלובליים ולעצב את העולם. 


“זה מרגיש כך לפעמים. לכן קצין מודיעין צריך להיות צנוע. כשהוא מגיע לפגישה עם הנשיא הוא בדרך כלל מסוגל ליצור גבולות, מימין ומשמאל, המאפשרים דיון לוגי בנושאי מדיניות.

“תראה, היו מקרים רבים שבהם המידע הנסיבתי שסיפקנו היה מדויק. כשמדובר במודיעין, מידע נסיבתי זה לפעמים כל מה שיש לך. אנשים מבלבלים בין מודיעין לבין הוכחות שמספקים במערכת המשפט. במערכת המשפט, המידע מעוצב בדרך שמטרתה להוכיח משהו מעבר לכל ספק. אבל מטרת המודיעין היא לאפשר לפעול, אפילו לנוכח ספק מתמשך.

“בכל מקרה, מודיעין אינו הגורם היחיד בפגישות האלה. יש עוד דגשים לגיטימיים אחרים בשיחה: מדיניות הנשיא, הפוליטיקה של התקופה, הערכים של המדינה, מגבלות כספיות ועוד. כל אלה מובילים להחלטה הסופית”.

אחת הפרשנויות היא שהכניסה שלכם לעיראק הובילה בסופו של דבר לעלייתו של דאע”ש. 


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!