Dirk Waem/AFP/Getty Images

קספרוב: כך אני מצליח לחזות מהלכים המתרחשים במזרח התיכון

“כל הקרבות שהעולם החופשי מנסה להימנע מהם כרגע, מאוקראינה ועד סוריה, יובילו לקרבות קשים ואכזריים יותר בעתיד”, אומר גארי קספרוב, אחד האסטרטגים הגדולים בהיסטוריה, שבימים אלה מנהל מערכה עיקשת נגד מה שהוא מכנה “כוחות האופל” – סין, רוסיה, צפון קוריאה ואיראן

Dirk Waem/AFP/Getty Images

Dirk Waem/AFP/Getty Images

כשאני ״חוזה מהלכים קדימה״ אני משתמש במה שנקרא ״ספר החוקים של הדיקטטורים״ – מערכת של טכניקות שדיקטטורים סיגלו במשך עשורים

אם מישהו היה חוזה בתחילת 2014 שפוטין יפלוש לאוקראינה ויספח את חצי האי קרים (כפי שקרה שלושה חודשים אחר כך), כנראה היו אומרים שיש לו אינטואיציה טובה והרבה מזל. אבל אם הוא גם היה חוזה שטייס קרב רוסי יוביל למשבר חמור ביחסים בין רוסיה לטורקיה, כבר היו קוראים לו משוגע.

אז ל”משוגע” הזה יש שם – גארי קספרוב, והוא הצליח לחזות את שני המאורעות האחרונים בדיוק לא רע בכלל. כנראה שככה זה כשאתה אחד האסטרטגים הגדולים שידע העולם בעשרות השנים האחרונות, ושחקן השחמט הטוב ביותר בכל הזמנים.

“זה לא דרש כוחות ניבוי מיוחדים”, אומר לי קספרוב בחצי חיוך. “ראיית העתיד קשורה בדרך כלל בהבנת העבר. כשאני ‘חוזה מהלכים קדימה’ אני משתמש במה שנקרא ‘ספר החוקים של הדיקטטורים'”, הוא אומר וצוחק. “זו מערכת של טכניקות וקווי מדיניות שדיקטטורים סיגלו במשך עשורים, ופוטין השתמש בכולם.

“הזהרתי שהוא ינסה להסיח את דעתם של אזרחי רוסיה מהאסון הפוליטי והכלכלי שמתרחש ברוסיה, באמצעות פעולה אגרסיבית מחוץ לרוסיה. זו אותה תבנית ששימשה דיקטטורים לאורך ההיסטוריה. הבעיה היא שהרבה אנשים שכחו את השיעור הזה או מסרבים להתייחס אליו”.

פוטין. "הוא שחקן פוקר" | YURI KOCHETKOV Getty Images

פוטין. “הוא שחקן פוקר” | YURI KOCHETKOV Getty Images

בכל זאת, יש מרחק גדול בין זה לבין היכולת לחזות במדויק את מהלכיו.

“תראה, באוקראינה פוטין כבר הפריע למהלך הדברים בניסיון להציל את ויקטור ינוקוביץ’, הנשיא המושחת שהיה בובה שלו. גם שירותי הביון הרוסיים והכוחות המיוחדים כבר פעלו נגד מפגינים פרו-אירופים באוקראינה. היה ברור שפוטין רואה באוקראינה דמוקרטית ומערבית יותר איום גדול על משטרו, מכיוון שהיא תראה לאזרחי רוסיה שהם יכולים לעשות דבר דומה.

“וכשפוטין נכנס לסוריה, ידעתי שהוא ידחוף, עד שידחפו אותו בחזרה, וזה מה שקרה מול טורקיה. כתבתי שבזמן שארה”ב וגרמניה ינסו תמיד להימנע מקונפליקט עם רוסיה, טייס קרב טורקי יציית לפקודות שיקבל מהמפקדה המקומית שלו [בטורקיה], וייתכן שזה יוביל לטרגדיה או אפילו למלחמה. הטרגדיה קרתה, פוטין שלח מטוסים מעל הגבול הטורקי ואחד מהם הופל (על ידי מטוס טורקי, א”ל). שים לב שפוטין לא חוצה את הגבול הזה יותר. בריונים נסוגים כשמתעמתים איתם”.

למנהיגי העולם החופשי יש ״קלפים״ טובים הרבה יותר, אבל פוטין מבלף עם קלפים גרועים וגורם להם להתקפל

סגנון הדיבור של קספרוב אינו משאיר ספק באשר לעיסוק החדש שלו בעשור האחרון, מאז שפרש ממשחק תחרותי ב-2005 – ביקורת חריפה על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לדברי קספרוב פוטין הוא האויב הגדול ביותר של העולם החופשי, כפי שהוא מסביר בספרו Winter Is Coming מ-2015.

קספרוב, העומד בראש “הקרן לזכויות אדם” שבסיסה בניו יורק, אינו יוצא רק נגד פוטין. אחרי שהפך לאלוף עולם בגיל 22 בלבד ולפנומן שהשיג על לוח השחמט כמעט כל הישג שחלם עליו, הוא החליט להקדיש את חייו למלחמת חורמה בכל מי שלדבריו משתייך ל”כוחות הרוע” –משטרים טוטליטריים כמו סין, איראן וצפון קוריאה, המאיימים על “כוחות הטוב”. ומבחינת קספרוב לא קיים אזור אפור – אם אתה לא משתייך לצד הטוב, אתה בטוח שייך לצד האפל, או אם תרצו – ל”דארק סייד”.

הצד האפל של הכוח

בגיל 17 הצטרף קספרוב למסע תחרויות מסביב לעולם עם סגל נבחרת בריה”מ בשחמט. מספרים שבעת עצירת ביניים ברומא, בזמן שחברי הנבחרת הלכו לסייר בוותיקן, החליט קספרוב הצעיר ללכת לצפות בסרט “מלחמת הכוכבים: האימפריה מכה שנית”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!