המספריים המפחידים של קריספר

אחרי ששיחקו ב”אלוהים” והמציאו דרך זולה ויעילה “לערוך את האנושות” באמצעות שינוי גנטי – יוצרי טכנולוגיית ה”קריספר” ושורה ארוכה של מדענים, הבינו ששיחקו באש. כעת הם מנסים לאלף את החיה החדשה שיצרו, שגורמים בכירים במודיעין האמריקני כבר מכנים “נשק להשמדה המונית”

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

בקיץ 2012 הגיחה לעולם טכנולוגיה חדשה שחוללה סוג של רעידת אדמה. כדי להבין את סדר הגודל שלה תחשבו על המצאת ה”אייפון”. בעצם לא, תחשבו על המצאת המחשב. כזו גדולה הייתה ההמצאה שאפשרה לנו בפעם הראשונה לעשות מה שלאורך ההיסטוריה היה שמור רק לכוחות הטבע – לערוך את תכונותינו המולדות, ולבצע כל שינוי שאנחנו רוצים בדי-אן-אי שלנו, כמו גם בזה של תינוקות שעוד לא נולדו.

כתב העת “נייצ’ר” תיאר את הטכנולוגיה כ-Game Changer הגדול ביותר בעולם הביולוגיה מאז שנות ה-80; וה-Technology Review MIT תיאר אותה כתגלית הגדולה ביותר של המאה ה-21 בעולם הביוטכנולוגיה.

פרופ' ג'ורג' צ'רץ' מאוניברסיטת הרווארד, בהרצאה ב-TEDMED 2010 | Steve Jurvetson/Wikipedia

פרופ’ ג’ורג’ צ’רץ’ מאוניברסיטת הרווארד, בהרצאה ב-TEDMED 2010 | Steve Jurvetson/Wikipedia

אנחנו לא יודעים מה יקרה בטווח הרחוק כאשר אנשים יוכלו לבחור את הגנים שהם רוצים – קשה מאוד לחזות האם לגנים כאלו יהיו אינטראקציות מוזרות

כזו משמעותית היא ההמצאה, שכל העוסקים בה בטוחים שאחד מפרסי הנובל הקרובים יוענק לאנשים שפיתחו אותה. היא זולה, קלה לשימוש, הצליחה לסחוף אחריה את מרבית מעבדות המחקר בעולם, וקוראים לה – “קריספר קאס-9”.

ובמה בסך הכול מדובר? בטכניקה פשוטה שמאפשרת לבצע שינויים מדויקים בגנים של תאים. תאים הנמצאים בגופם של צמחים, חיות ואנשים. הטכניקה מאפשרת לחתוך את הדי-אן-אי ולערוך בו שינוי בדיוק בנקודה הנכונה. פטנט ששתי החוקרות שפיתחו אותו, פרופ’ ג’ניפר דודנה מאוניברסיטת קליפורניה, ופרופ’ עמנואל שרפנטיה מאוניברסיטת אומאו שבשבדיה, למדו מחיידקים.

חיידקים גילו דרך מתוחכמת ומאוד יעילה להילחם בנגיפים, אותם יצורים קטנטנים שמטרידים אותם – לחתוך את להם הדי-אן-אי בנקודה הנכונה. שתי החוקרות הדגימו כיצד הן יכולות להשתמש במנגנון הטבעי הזה כדי לייצר מעין מספריים גנטיות, שמצליחות לחתוך את הגנום בדיוק בנקודה הרצויה.

כמובן שעריכה גנטית אינה דבר חדש. כבר משנות ה-70 מדענים מצליחים לקחת גן של יצור אחד ולהכניס אותו לתוך הגנום של יצור אחר. כך למשל נוצר התירס המהונדס גנטית שהשתלט על השוק המקומי בארה”ב, כמו גם גידולים חקלאיים נוספים שהונדסו גנטית.

פרופ' דנה קרול מאוניברסיטת יוטה | Steve Leitch

פרופ’ דנה קרול מאוניברסיטת יוטה | Steve Leitch

אולם בטכניקות העריכה הגנטית האלה התגלו בעיות לא קטנות: קשה היה לדעת היכן בדיוק מבוצע השינוי הגנטי בתירס או ביצור החי שהונדס. קשה מאוד היה לשלוט בנקודת העריכה הספציפית בגנום, וגם הטכניקה הייתה ממש יקרה.

כל זה כמובן משתנה כעת. חוקרי מחלות תורשתיות למשל, יוכלו בעזרת ה”קריספר” לגשת למקום ספציפי מאוד בגנום של העובר הצעיר ולתקן גן אחד סורר, שגורם למחלה תורשתית במשפחה. הם אף יכולים להפוך את גופנו לחסין מאיידס. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו כבר הצליחו בעזרת ה”קריספר” לשנות תאי גזע, והפכו את המטופל שקיבל אותם לחסין מהנגיף הקטלני.

“ללא ספק, ה’קריספר’ הופך את העריכה הגנטית לפשוטה מאוד, הרבה יותר פשוטה ממה שזה היה בעבר”, אומר בריאיון לאפוק טיימס אחד המומחים העולמיים בעולם הגנטיקה – פרופ’ ג’ורג’ צ’רץ’ מאוניברסיטת הרווארד שבארה”ב. פרופ’ דנה קרול מאוניברסיטת יוטה מספר: “הטכניקה השתלטה על המחקר במעבדות, כי בהשוואה לשיטות הקודמות, הרבה יותר קל ליישם אותה”.

זה כל כך פשוט, שאפילו ניתן לרכוש באינטרנט, בעלות של פחות מ-450 דולר, ערכת “קריספר” לשימוש במעבדה שלכם. ערכה הכוללת הוראות הפעלה מסודרות וברורות.

אבל הפשטות הזו היא בדיוק זו שמטרידה לא מעט חוקרים. “אנחנו לא יודעים מה רמת הבטיחות של הליכים כאלו. אנחנו לא יודעים מה יקרה בטווח הרחוק כאשר אנשים יוכלו לבחור את הגנים שהם רוצים – קשה מאוד לחזות האם לגנים כאלו יהיו אינטראקציות מוזרות”, מסביר בריאיון לאפוק טיימס פרופ’ דיוויד בולטימור מאוניברסיטת קלטק בקליפורניה, חתן פרס נובל לשנת 1975. פרופ’ בולטימור הוא אחד מ-19 מדענים בכירים שקראו להיזהר מהשלכותיה של העריכה הגנטית באמצעות “קריספר”, לפני שמיישמים אותה בתאי הגוף שלנו, או הרבה יותר מטריד מכך – בתאים של העוברים שלנו.

מעניין לגלות שברשימת החוקרים שפרסמו את הקריאה בכתב העת “Science”, נמצאת גם לא אחרת מאשר האישה שפיתחה את הטכנולוגיה – פרופ’ ג’ניפר דודנה בכבודה ובעצמה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!