להיכנס לראש של
 וויל האנטינג

אם אתם אוהבים לצפות בסרטים, סינמה תרפיה זה בשבילכם. ראיון עם הפסיכולוג ישראל רוזנבאום, והפסיכו-תרפיסטית בירגיט וולץ. זהירות – ספוילרים בדרך

 מתוך הסרט "ההצעה הטובה ביותר" - צרכיו ומאוויו של הגיבור נשמרים בחדר שמור כמו כספת

מתוך הסרט “ההצעה הטובה ביותר” – צרכיו ומאוויו של הגיבור נשמרים בחדר שמור כמו כספת

אני פוגשת את הפסיכולוג הקליני ישראל רוזנבאום בחדר שבקומה הרביעית בבניין בלב רמת אביב ג’. החדר קטן וריק, יש בו שתי כורסאות אדומות, אני יודעת שאחת מהן מיועדת לי, ואני מתיישבת במבוכה של אדם שמגיע לפגישה ראשונה עם פסיכולוג. “מרגיש מוזר”, אני אומרת בחיוך לרוזנבאום שמשיב בחיוך ולא אומר דבר.

כשרוצים לגעת במקומות כואבים, קל יותר להתחיל לדבר עליהם כשמדובר בגיבור של סרט

רוזנבאום הוא פסיכולוג שונה בנוף המקומי. הוא פסיכולוג קליני שגם עוסק בטיפול אקזיסטנציאליסטי (העוסק בקשר שלנו לחיים ולמוות) וגם התמחה בתחום ה”סינמה תרפיה”. הוא מחזיק בתואר בקולנוע שעשה לפני כמה שנים, מתוך אהבה לתחום שהפך למקצוע.

רוזנבאום מקבל אנשים למשרדו ועורך איתם מפגשי טיפול קונבנציונליים לגמרי, אך משתמש בסרטים כדי לעזור למטופלים להיפתח ולהיות מודעים יותר לעכבות ולחומות שלהם דרך צפייה בחייו של מישהו אחר – הגיבור בסרט.

הפסיכולוג ישראל רוזנבאום משתמש בסינמה תרפיה בטיפולים קונבנציונאליים | צילום: אלכס גורביץ׳

הפסיכולוג ישראל רוזנבאום משתמש בסינמה תרפיה בטיפולים קונבנציונאליים | צילום: אלכס גורביץ׳

מה יש בסרט שהופך אותו לכלי טוב לטיפול, יותר מאשר שיטת טיפול רגילה?


“טיפול קונבנציונלי נעשה באמצעות מילים בלבד. אבל קולנוע הוא רב ממדי, הוא עובד על הרבה יותר חושים. מלבד מילים יש בו גם מוזיקה, תמונות, צבעים ושחקנים. הוא גם עוסק באנשים אחרים, לא בעצמנו. כשרוצים לגעת במקומות כואבים, קל יותר להתחיל לדבר עליהם כשמדובר במישהו אחר”.

תן לי דוגמה. 


“יש סרט שאני משתמש בו בטיפולים וגם בסדנאות, הוא נקרא ‘ההצעה הטובה ביותר’. גיבור הסרט הוא איש מכירות פומביות עם ידע עצום בתחום, שמוזמן לכל המכירות הפומביות היוקרתיות בעולם. הוא טיפוס שונא אנשים, הולך עם כפפות ולא נוגע בשום דבר. אבל עם כל המגננות האלו, יש לו בבית מקום שבו הוא מתחבר אל רגשותיו, חדר משוריין כמו כספת, שנעול בקוד סודי שרק הוא יודע. כל הקירות בחדר מלאים ביצירות אמנות של נשים שציירו ציירים מפורסמים, כאלה שלא היה לו האומץ להתקרב אליהן. מידי פעם הוא נכנס לחדר, יושב ומסתכל על התמונות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!