המערכת שמסוגלת “להצמיח” את האיברים שלנו מחדש

היא לא רק תוכל לחדש איברים פגועים, אלא גם לרפא את הגוף – חוקרים גילו רשת תעלות מסתוריות המזרימה ברחבי הגוף תאים המאפשרים לגוף לשקם את עצמו. “לא הרבה אנשים חוקרים את זה, אז העבודה בעצם רק התחילה”, אומר אחד מהם

קטע מתעלה קדמונית, בדיוק ביציאה מצומת בצידה הימני תחתון של התמונה | באדיבות פרופ' ויטלי וודיאנוי

קטע מתעלה קדמונית, בדיוק ביציאה מצומת בצידה הימני תחתון של התמונה | באדיבות פרופ’ ויטלי וודיאנוי

כל מחקר שבוצע על גוף האדם במאות השנים האחרונות, כל תרופה שהומצאה וכל טיפול חדשני שהגיח לעולם – הסתמכו על עובדה חשובה אחת: בגוף האדם קיימות שתי מערכות שמובילות חומרים לאורכו ולרוחבו. שתי מערכות בלבד, שדרכן עוברת התרופה, החיסון או הנוזל שאמור לטפל בבעיה.

זו טכנולוגית תאי הגזע הפנימית שלנו, אנחנו לא צריכים תאי גזע מבחוץ. אם המערכת הזאת מתפקדת, היא מסוגלת לתקן תאים פגועים

הראשונה היא מערכת כלי הדם המספקת מים וכימיקלים לרקמות הגוף; והשנייה היא מערכת הלימפה – רשת של נימים וצינוריות השומרת על מאזן הנוזלים בגוף ומקושרת למערכת החיסון.

פרופ' ויטלי וודיאנוי מאוניברסיטת אובורן שבארה"ב

פרופ’ ויטלי וודיאנוי מאוניברסיטת אובורן שבארה”ב

אולם כעת, טוענים מדענים, ייתכן שהתגלתה מערכת שלישית שלא הכרנו עד כה. מערכת המורכבת מרשת של תעלות סבוכות המובילות חומרים שביכולתם לרפא את הגוף.

הראשון שראה וחקר את הרשת המסתורית הזאת במיקרוסקופים שלו היה פרופ’ קים בונג-האן, בשנות ה-60 של המאה הקודמת, בצפון קוריאה. מסקנותיו היו מהפכניות: הוא טען שמה שזורם בהן הם תאי גזע שהגוף מייצר בעצמו כדי שיחליפו תאים פגומים וירפאו איברים פצועים.

אך מאז שהמחקר שלו נעצר באופן מפתיע מסיבות פוליטיות שעוד נחזור אליהן, כל הממצאים המסקרנים שגילה נקברו עמוק באדמה. כמעט 40 שנה התעלמו החוקרים מממצאיו המהפכניים, פשוט כי אף אחד לא הצליח לשחזר אותם.

פרופ' קוואנג סופ-סו מהאוניברסיטה הלאומית של סיאול

פרופ’ קוואנג סופ-סו מהאוניברסיטה הלאומית של סיאול

רק ב-2004 הצליחו לראשונה חוקרים מדרום קוריאה לראות את התעלות האלו במיקרוסקופים שלהם ובאמת להתחיל ללמוד מה קורה שם, בכלים מדעיים מקובלים. ביניהם פרופ’ קוואנג סופ-סו (Kwang‐Sup Soh) מהאוניברסיטה הלאומית של סיאול. בכתבה קודמת בנושא סיפר פרופ’ קוואנג לאפוק טיימס כיצד למד לראשונה להבחין בתעלות השקופות האלה במיקרוסקופ, והתחיל לחקור אותן בהליכים מקובלים.

“זו טכנולוגית תאי הגזע הפנימית שלנו, אנחנו לא צריכים תאי גזע מבחוץ. אם המערכת הזאת מתפקדת, היא מסוגלת לתקן תאים פגועים”, מסביר בריאיון לאפוק טיימס פרופ’ ויטלי וודיאנוי (Vitaly Vodyanoy) מהמחלקה לאנטומיה ולפיזיולוגיה באוניברסיטת אובורן שבארה”ב, שבמשך קצת יותר מעשור חוקר את התעלות האלו באמצעות המיקרוסקופים החזקים שבמעבדתו.

למחקר בתחום הצטרפו גם חוקרים מסין, מארה”ב ומאירופה. אך כפי שמסביר פרופ’ וודיאנוי, “אנשים רבים עדיין לא מאמינים בזה, כך שלצערי המדע הזה בינתיים לא מקבל מימון ראוי ולא הרבה אנשים חוקרים את זה, אז העבודה בעצם רק התחילה”.

איזה יישומים יכולים להיות למערכת הזו בעתיד? 


“אני מאמין שהיא יכולה להיות מועילה מאוד בשיקום ובחידוש של איברים. אם מישהו למשל מאבד אצבע… חיות רבות יכולות לייצר מחדש איברים שלהם שאבדו אבל אנחנו לא. לדעתי ייתכן שנוכל לעשות את זה באמצעות גירוי נכון של המערכת הזאת. התחדשות של תאים יכולה להיעשות בכבד, בלב וגם באיברים חיצוניים כמו אצבעות או כף רגל. אני מאמין שבעתיד נוכל לייצר אותם מחדש”.

החוקר פורץ הדרך שנעלם לפתע

הסיפור הזה מתחיל כאמור בפרופ’ קים בונג-האן הצפון קוריאני, שפרסם לראשונה את התעלות שגילה ב-1961. במאמר הראשון שלו הוא תיאר אותן כרשת המרידיאנים שבבסיסה של הרפואה האוריינטלית. הגאווה בצפון קוריאה על התגליות המהפכניות הייתה גדולה ומנהיג המשטר הקומוניסטי, קים איל סונג, קנה לפרופ’ קים ציוד מחקר חדשני.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!