משחקי ההתנהגות

ברני דקהובן, האב הרוחני של מעצבי המשחקים בעולם, שחברות גדולות כמו “לגו” נעזרות בו באופן תדיר, מחליט לצאת נגד המשחק התחרותי, טוען שהוא הורס את החברה שלנו ומציע אלטרנטיבה

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

תמונה: באדיבות ברני דקהובן

״צורת ההתנהגות הרווחת כיום בחברה ובעסקים היא אנטי-תזה לאופן שבו עסק טוב צריך להתנהל, ולמה שאמורה להיות תרבות והתנהגות אנושית נכונה. וכל זה מתחיל מהאופן שבו מלמדים אותנו לשחק”, אומר לי ברני דקהובן, האיש שהפילוסופיה שלו עומדת מאחורי משחקים רבים שפותחו בעשורים האחרונים.

“קחי לדוגמה ספורט. כדי לשחק את צריכה להיות טובה פיזית ומנטלית כמו האנשים האחרים שאת משחקת איתם או מולם, כי זה משחק תחרותי. הבעיה היא שכיום רבים מהגיבורים בחברה שלנו מגיעים מהספורט, מסוג המשחק התחרותי הזה, ומהמשחק נגזרים המודלים שלנו לצורת התנהגות נכונה”.

גם בעסקים? 


“בחברות עסקיות רבות שהייתי בהן, מדברים במונחים שנגזרו מעולם הספורט התחרותי. למשל, פוטבול, משחק שרבים מדברים עליו באמריקה. כמעט תמיד מדברים על המשחק הזה במונחים האלה: ‘תשמור על הכדור, תוודא שאתה עושה את כל הדרך עד לקו הסיום מבלי לשחרר אותו’. וכשהם מדברים על עסקים או עושים את העבודה הרגילה שלהם בחברה, הם משתמשים באותן מטפורות ובשפה הזו שמגיעה מעולם הספורט. הם אף מנסים להשיג בעבודתם את אותה התנהגות הרואית שמאפיינת ספורטאים תחרותיים, וכל זה הוא אנטי-תזה לאיך שעסק טוב צריך לעבוד, כי בעסק טוב את לא רוצה גיבורים”.

אתה רוצה צוות מנצח. 


“נכון. את לא רוצה שהאינדיבידואלים ידחפו קדימה. ובכל זאת, זו בדיוק הדרך שבה הדברים עובדים, ומשלמים לאנשים כדי שיתנהגו כך. אם את ראשונה בקבוצה ומובילה אותה, אולי תקבלי יותר כסף מכל אדם אחר בצוות שלך. אם תקבלי בונוס, ייתכן שחבריך לצוות יתחילו להרגיש שהם לא רוצים להיות חברים שלך, כי את מקבלת את הבונוס והם לא. הדברים האלה נמצאים היום בתוך כל כך הרבה חברות.

“אני זוכר מקרה שבו הצוות שלי פיתח משחק מוצלח מאוד שגרם לחברה מסוימת להרוויח 20 מיליון דולר. זה היה מוצר תוכנה, אז קיבלנו בונוס. היינו המחלקה היחידה בכל החברה שקיבלה בונוס. בעקבות זאת, שנה לאחר מכן כל הצוותים האחרים עשו ככל יכולתם למנוע מאיתנו להצליח. הם חיבלו בנו, בגלל טבעו של ההסכם החברתי שקיים בעולם העסקי”.

יש כיום לא מעט מקומות עבודה שפועלים הפוך ממה שאתה מתאר.


“אני לא יכול לומר לך מכמה עבודות התפטרתי במהלך חיי. לא הצלחתי להישאר בארגונים האלה לתקופות ממושכות, ולא הצלחתי למצוא ארגון שבאמת מטפח את ההתנהגות של הפרט. אבל נכון, יש גם צדדים חיוביים. כמו למשל הסטארט-אפים שמוקמים ועובדים בצורה שונה, על משהו שהם מאמינים בו”.

המשימה של דקהובן ב-50 שנה האחרונות היא להציע אלטרנטיבה של משחק שיחבר בין האנשים ויגרום להם להתרכז יותר בכיף ובהנאה של המשחק מאשר בתוצאה ובתחרותיות שבו. דקהובן הוא ממייסדי תנועת “המשחקים החדשים” שצצה בשנות ה-70 עם תנועות השחרור האחרות. הוא מחבר הספר “The well played game” שהפך לספר חובה בלימודים גבוהים בעיצוב משחקים. בימים אלה הוא מסייע לחברות משחקים לפתח משחקים ומעביר סדנאות למבוגרים ולמעצבי המשחקים הטובים בעולם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!