הקרב המוזר ביותר

מסרים ביוגורט, היפנוזה והמון פוליטיקה: כך נראית אליפות עולם שקשה לשכוח

chess

אילוסטרציה – צילום: sxc.hu

הוא הרכיב משקפי שמש גדולים שפעלו כמראה. לא מפני שהייתה שמש מסנוורת באותו יום, אלא כפעולת נגד לאסטרטגיה הפסיכולוגית של יריבו לעמוד לצד הלוח ולנעוץ מבט לתוך העיניים כדי להוציא אותו מריכוז. “אם הוא רוצה להתבונן על מישהו”, חשב לעצמו קורצ’נוי, “שיתבונן על הפרצוף של עצמו”.

לדו-קרב על אליפות העולם של 1978 בבאגיו שבפיליפינים, בין אנטולי קרפוב לויקטור קורצ’נוי, יצא מוניטין של אליפות העולם המוזרה ביותר שהתקיימה אי פעם.

הסיפור המוזר מתחיל שש שנים קודם לכן, ב-1972. השחקן האמריקני בובי פישר זוכה באליפות העולם ומכה בתדהמה את עולם השחמט ואת הסובייטים בפרט. כעבור שנתיים מגיעים לחצי הגמר שני שחקנים סובייטים, שרק אחד מהם יעפיל למשחק הגמר מול פישר. האחד הוא אנטולי קרפוב, שחקן צעיר בן 23. והשני הוא ויקטור קורצ’נוי, שחקן ותיק בן 43.

בבריה”מ הקומוניסטית חשבו שלקרפוב סיכויים טובים יותר לזכות באליפות העולם, ובאופן “לא רשמי” ביקשו מקורצ’נוי להפסיד את הקרב. כשהוא לא נענה לבקשתם, הם הטרידו אותו. לבסוף קורצ’נוי הפסיד בהפרש נקודה, וקרפוב עלה להתמודד מול פישר על תואר אלוף העולם.

פישר, שהיה שחקן עם אופי בעייתי, הציב דרישות לא סבירות לאיגוד השחמט העולמי, וכשחלקן נדחו, הוא סרב להתמודד. כך הפך קרפוב לאלוף העולם היחיד בהיסטוריה שזכה בניצחון טכני בגמר.

בינתיים בבריה”מ הוחלט להעניש את קורצ’נוי. הוא נודה כמעט מכל תחרות חשובה וכלי התקשורת פרסמו עליו תעמולה. אך קורצ’נוי לא נכנע. ב-1976 הוא הפתיע כשביקש מקלט מדיני בהולנד, לאחר מכן השתקע בשווייץ, והמשיך להתחרות. כעבור שנתיים הוא נתן נוקאאוט ליריביו בזה אחר זה והפך להיות הטוען לכתר. בשל משחקיו העוצמתיים קיבל בתקשורת המערבית את הכינוי “ויקטור האיום”.

כך נוצר הסיוט הגרוע ביותר של בריה”מ. אחרי מאמצים רבים להחזיר את התואר מאלוף אמריקני, כעת הייתה סכנה שבאליפות העולם יזכה עריק.

כאן אנחנו מתחברים לתחילת הסיפור, לעיר באגיו שבפיליפינים, בה נערך הדו-קרב על תואר אלוף העולם. המנצח הוא זה שיגיע לשישה נצחונות. משחקי תיקו לא נחשבים.

לצד משחקי שחמט איכותיים, הייתה זו אחת המערכות הפוליטיות והפסיכולוגיות ביותר בהיסטוריית השחמט. עוד לפני שהתחיל המשחק הראשון, סירבה המשלחת הסובייטית שקורצ’נוי ישחק תחת דגל שווייץ ודרשה שהוא ישחק תחת הכיתוב: “חסר מדינה”. לבסוף נקבע כי לא יהיו דגלים לצד השחקנים, אלא רק דגלים גדולים על הבמה, ללא דגל שווייץ.

במהלך המשחק השני, עוזריו של קרפוב הגישו לו משקה דמוי יוגורט מבלי שביקש. קורצ’נוי התלונן שהחוקים אוסרים מגע בין השחקן לקהל. את הסובייטים זה לא עניין. הם זלזלו בקורצ’נוי וכינו את מחאתו “סערה בכוס יוגורט”. למען הסר ספק, דרש השופט שהיוגורט יוגש בכל משחק באותה שעה בדיוק.

החל מהמשחק הרביעי הופיע “יצור מוזר” באולם המשחקים. ד”ר זוחאר שהיה מומחה לפסיכולוגיה וכנראה גם לפרפסיכולוגיה ולהיפנוזה, ישב בשורות הראשונות. “הוא נעץ בי את מבטו בניסיון להסיח את תשומת ליבי”, אמר קורצ’נוי. “הוא ישב בלי לזוז במשך חמש שעות. אפילו רובוט היה מקנא בעוצמת הריכוז שלו!” קורצ’נוי תבע שזוחאר יסולק. ראש המשלחת הסובייטית סירב.

קורצ’נוי אמנם הפסיד במשחק ה-8, אך ניצח ב-11 אודות ל”נשק סודי” שהחביא: הפסיכולוג שלו, שישב בקהל מבלי שאיש הכיר אותו. כשזוהה על ידי הסובייטים הם הסיחו את דעתו ללא הרף, ולאחר שלושה משחקים נאלץ לעזוב.

במשחקים 13, 14 ו-17 ניצח קרפוב. התוצאה הייתה 4:1 לקרפוב ונראה היה כי המערכה הוכרעה. אבל במשחק ה-19 מצא קורצ’נוי אסטרטגיה חדשה. הוא הזמין שני יוגים אמריקניים שכונו “דאדא” ו”דידי” להגיע לאולם, לשבת בתנוחת לוטוס ולהתמקד בד”ר זוחאר ובשחקנים. לאחר זמן קצר כיסה הד”ר את פניו בממחטה ועזב את האולם בלי לשוב עד תום המשחק.

הסובייטים בדקו וגילו כי שני היוגים הואשמו בעבר בהריגה ושוחררו בערבות. לכן המארגן סילק את היוגים מהאולם, ואחרי שמונה משחקים נוספים התוצאה הייתה 5-2 לקרפוב.

לפני המשחק הבא עבדו היוגים עם קורצ’נוי בביתו על חיזוק גופני ומנטלי. ואז קרה הבלתי ייאמן: קורצ’נוי ניצח בשלושה מארבעת המשחקים הבאים והשווה את התוצאה ל-5:5. ניצחון אחד והקרב מוכרע.

בניסיון להטות את התוצאה, הסובייטים דאגו להרחיק את “הטרוריסטים הפושעים” מן העיר, ללא ידיעתו של קורצ’נוי.

ביום המשחק האולם היה נראה כמו זירת מלחמה. שוטרים סמויים ושוטרים במדים היו בכל מקום. בשורה הרביעית ישב “ידידו” של קורצ’נוי, ד”ר זוחאר. קורצ’נוי שיחק חלש והפסיד. קרפוב נשאר אלוף עולם.

בעיני רבים, קורצ’נוי נחשב לשחקן השחמט הגדול ביותר שלא זכה להיות אלוף עולם. הוא המשיך לשחק עוד שנים רבות בהצלחה רבה אודות לרוח הלחימה הבלתי פוסקת שלו. ב-1984, כשהיה קספארוב בפיגור 5:0 מול קרפוב בדו-קרב על אליפות העולם, אמר קספארוב כי שאב השראה רבה מרוח הלחימה והנחישות של קורצ’נוי. קספארוב הצליח לחזור מפיגור, ובזכות נחישות זו הפך מאוחר יותר לאלוף עולם.


יניב ניצן – מאמן שחמט ומרצה על קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית דרך משחק השחמט. [email protected]

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!