על הגנטיקה של החיים עם פרופ׳ איתן פרידמן


שיחה עם מנהל היחידה לאונקו-גנטיקה בשיבא שצלח בשחייה את תעלת לה-מנש והגיש פינה ב״זהו זה״

התמונה באדיבות איתן פרידמן

התמונה באדיבות איתן פרידמן

נתקלת פעם בסיטואציה של חיים ומוות? 


“יותר מפעם אחת. זו שנחקקה הכי עמוק בתודעה שלי התרחשה בלילה של יולי 1981 – שנה לפני מלחמת לבנון הראשונה. הייתי הרופא החטיבתי של חטיבת הצנחנים ופעלנו בפשיטה מוסקת בדרום לבנון. במהלך הפעולה נפגעו 4 חיילים, כולל יוסי טהר ז״ל שהיה אז קצין האג״ם. רצתי לאזור שבו נורו החיילים ונפגעו כדי לטפל בהם יחד עם חבר קרוב (רופא – יוסי לקס).

“עוד לפני שהספקתי לטפל בפצועים המחבל שעמד במרחק 5-4 מטר ממני ירה צרור שממנו חטפתי כדור שחדר מהכתף ויצא דרך עמוד השדרה והפך אותי למשותק – ללא יכולת להזיז את הרגליים. זה היה פחד מוות. הטיסו אותי לרמב״ם במסוק, ולאחר ניתוח סבוך הופיע סיבוך נדיר (שאני הראשון בעולם ששורד אותו) שמשמעותו שבועת אוויר נכנסה לי למוח. למעשה הייתי צמח או מתתי קלינית כמה שעות.

“אני חי רק בזכות תושייתו של הצוות הרפואי בטיפול נמרץ ברמב״ם והעובדה שברמב״ם היה אז תא הלחץ היחיד בארץ. זה חיזק אצלי את האמונה ביכולת שלי להחלים ממצבים קשים. זה גרם לי להרגיש שהחיים יכולים להיגמר ברגע ולכן שווה לחיות כל יום כאילו אין מחר״.

בוא נדבר על גנטיקה. אבחונים גנטיים מאפשרים היום לגלות מחלות לפני שהן מופיעות?


“בוודאי. ניתן לזהות פגמים גנטיים בגנים ספציפיים. הפגמים מנבאים מה הסיכון של מי שנושא פגם גנטי לחלות במחלה מסוימת לאורך חייו. למשל, בסרטן שד ושחלות ניתן לגלות שנשים הנושאות מוטציות בגנים בשם BRCA1 BRCA2 נמצאות בסיכון של עד פי 7 לחלות בסרטן השד, ועד פי 25 לחלות בסרטן שחלות, יחסית לנשים בגילן. כיום קיימים 56 גנים שאותרו בהם מוטציות״.

אנחנו באמת רוצים לדעת מה יקרה לנו בעתיד לפני שזה קורה? 


“זו שאלה מאוד אישית. יש המעדיפים לא לדעת ויש המעדיפים לדעת הכול. הרוב נמצא באמצע. אני למשל ביצעתי ריצוף של הדי-אן-אי שלי ואני יודע מהן המחלות העיקריות שאליהן אני חשוף ובסיכון. לאור ממצאים אלה התחלתי לנהוג באחריות ולבצע מעקב לגילוי מוקדם יותר ותכוף יותר מאנשים אחרים באוכלוסייה בגילי. זה לא מדיר שינה מעיני וההנאה שלי מהחיים לא נפגמה. להיפך, אני מרגיש שניתנה לי מתנה שמאפשרת לי לחיות בבריאות טובה יותר ולאורך זמן רב יותר״.

אבחון גנטי יכול להעיד גם על בעיות התנהגות, כמו נטייה לאלימות? 


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!