טיפים לאריכות
 חיים מהרפואה
 הסינית המסורתית

תמונה: Fotolia ,Yeuan Fang/ET

לשמור על שלווה, להימנע מחרדות ומלחצים

הרפואה הסינית תמיד שמה דגש על החיבור בין הגוף לנפש. מחלות נגרמות לא רק מגורמים חיצוניים, על פי הרפואה הסינית, אלא גם מגורמים פנימיים.

ד״ר ג׳ואו לי-ג׳ונג, מייסד מכון הונג-קונג לרפואה סינית, מסביר: ״כשלוקים במחלה זה קשור למצב המנטלי של האדם, לסגנון החיים שלו, ולנושאים רבים אחרים. ברפואה הסינית מקשרים מחלות גם לגורמים פנימיים וגם לחיצוניים. הגורמים הפנימיים הם שמחה, כעס, דאגות, אובססיביות, צער, פחד וחרדה. המצב המנטלי של האדם יכול להשפיע על התפקוד של האיברים הפנימיים שלו, וכך גם על המערכת החיסונית שלו״.

ברפואה הסינית נהוג לומר ששמחה מוגזמת פוגעת בלב, כעס פוגע בכבד, צער פוגע בריאות, חרדה פוגעת בטחול, ופחד פוגע בכליות.

הרופא הסיני האגדי סון סה-מיאו כתב באחד מספריו: ״יש לשמור על לב מאוזן, ולא לרדוף אחר תהילה ואינטרסים אישיים. אין לאכול ולשתות יותר מדי. יש לשים לב לסירקולציה של הצ׳י (אנרגיית החיים) ושל הדם, ולא להיות עצל וחסר תנועה. חיו חיי יומיום שאינם מפרים את חוקי הטבע״.

תמונה: Fotolia ,Yeuan Fang/ET

תמונה: Fotolia ,Yeuan Fang/ET

על פי הרפואה הסינית מומלץ להימנע מרגשות קיצוניים ומסערת רגשות, מומלץ לטייל בטבע, לעשות מדיטציה, ולשמור על אורח חיים מאוזן. אם אתם עובדים במקום עבודה מלחיץ או כזה שגורם לכם למתח תמידי, אפשר לשקול להחליף מקום עבודה. אם זה בלתי אפשרי, מומלץ לחפש כיצד ניתן למצוא שלווה פנימית בתוך מציאות החיים הנוכחית.

ואגב שלווה, על פי סון סה-מיאו, לא רק המטופל צריך להגיע לשלווה ולאיזון, אלא גם המטפל. ״כשרופא גדול מטפל בחולה״, הוא כתב, ״עליו להרגיע את רוחו, לרכז את כוח הרצון שלו ולהיות ללא רצונות אישיים ורצון להשיג דברים. עליו ראשית להשיג לב חומל ולהקדיש את עצמו לריפוי המטופלים שלו״.

לסרק את הראש שלוש פעמים ביום

הרפואה הסינית מדברת על מערכות בלתי נראות המתחזקות את הגוף שלנו ומשפיעות על בריאותנו – תעלות אנרגיה, נקודות דיקור ונקודות אקופרסורה. טכניקות ריפוי שנעשו נפוצות במערב, כמו דיקור סיני, מבוססות על התיאוריות האלה.

על פי התיאוריה הזאת, הראש הוא מקום שאליו מתנקזות יותר מתריסר תעלות אנרגיה, יותר מארבעים נקודות דיקור, ועוד יותר מתריסר נקודות אקופרסורה. לכן, כשאנחנו מסרקים את השיער שלנו אנחנו יוצרים גירוי לנקודות האלה. רופאים בני זמננו מהרפואה הסינית המסורתית מסבירים שזה יכול לפתוח חסימות בתעלות האנרגיה, לשפר את מחזור הדם, להגביר את המטבוליזם בתאי המוח ואפילו לעכב את הזדקנות תאי המוח ולחזק את הזיכרון.

הם ממליצים להסתרק שלוש פעמים ביום: בבוקר, אחרי ארוחת הצהרים ולפני שהולכים לישון, למשך זמן מה.

מסאז׳ זה לא רק פינוק

גם בצדו השני של הגוף יש איבר חשוב לא פחות – כפות הרגליים. יש בהן יותר מ-60 נקודות אקופונקטורה, הקשורות ל-12 המרידיאנים. בריאותה של כף הרגל קשורה ישירות לבריאותו של הגוף כולו. ברפואה הסינית מסבירים שחשוב במיוחד לשפשף את נקודת האקופרסורה שבמרכז קשת כף הרגל, המכונה יונג-צ׳ואן, ושזה יכול להקל על כאבי ראש, נדודי שינה, כאבי גרון, למנוע מחלות לב ועוד.

ומעבר לכפות הרגליים, גם הגב חשוב. על פי הרפואה הסינית מסאז׳ בגב לא רק מפנק ומשחרר את השרירים, אלא גם פותח את תעלות האנרגיה. מאפשר זרימה טובה יותר של הצ׳י ויוצר גירוי בנקודות אקופונקטורה רבות.

עוד ממליצים ברפואה הסינית לשפשף ולעסות את הבטן, הנחשבת למרכז האיברים הפנימיים ברפואה הסינית, ולמקור של היין והיאנג. רופאים סינים ממליצים לשפשף את הבטן עם כיוון השעון ונגד כיוון השעון באמצעות שורש כף היד.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!