הצצה למועדון הריגול הסודי

נציגי מדינות מחליפים שם מידע מסווג, מרגלים מוכרים טכנולוגיות שגנבו מחברות מערביות וצוותים של סוכנים סמויים מנסים לחדור לשם. כך נראה העולם המקביל שמתנהל מאחורי גבנו בפורומים החשאיים באינטרנט

זמן קריאה משוער: 12 דקות.
רוצים להקשיב לכתבה? לחצו כאן כדי לקבל את גרסת הפודקאסט
תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

בזמן כתיבת שורות אלה מאות ״סוכני חרש״ מסתננים לפורומים סודיים ביותר במרחבי הרשת. הם חודרים למקומות אקסקלוסיביים שרק מספר אנשים מקושרים ואנונימיים הצליחו עד היום להיכנס אליהם. שם נסחרות, לפי הערכות, טכנולוגיות מסווגות שהאקרים המשתייכים לממשלות שונות גנבו מתאגידים מערביים. בין הקונים: נציגי מדינות העולם שבאים כדי להחליף מידע מסווג שיצא מרשתות ממשלתיות.

סוכני החרש האנונימיים האלה אינם מופעלים על ידי ארגוני ביון, אלא עובדים עבור חברות פרטיות מסביב לעולם. אחת הבולטות שבהן היא DBI (׳DarkNet BlackOps Intelligence׳), הפועלת מסן פרנסיסקו. צוות ״המסתערבים״ של החברה הצליח אחרי כמה שנים לחדור לפורומים האלה, ולאשש את ההערכות. ״אנחנו פועלים כסוכנים כפולים. אנחנו מסווים את עצמנו שם״, אומרת לנו סליה אלקנטרה, מנכ״לית החברה.

DBI הכשירה במשך השנים צוותים הפועלים כסוכנים סמויים שמתמחים באיסוף מודיעין אנושי, ריגול אחרי גורמים עוינים, חבלה בפעולותיהם ותפיסתם. לא מדובר בסוכנים בסגנון ג’יימס בונד, אלא ב״גיקים״ הפועלים בעולם הווירטואלי, במה שמכונה ״הרשת האפלה״ (הדארקנט).

בפורומים האלה רואים כיצד מסמנים כמטרה רשתות ממשלתיות ועסקיות, אילו מהן כבר נפרצו

״הרשת האפלה״ אינה קונספט חדש כמובן. מדובר למעשה ברשתות נסתרות הנמצאות על גבי תשתית האינטרנט, שאינן ניתנות לגישה מדפדפנים רגילים, ושומרות על האנונימיות של הגולשים בהן. המוכרת שברשתות האלה היא TOR, שיצר צבא ארה״ב באמצע שנות ה-90 כדי לאפשר למשתמשים על גבי רשת האינטרנט לגלוש באופן אנונימי לחלוטין, מבלי שניתן יהיה לפקח עליהם או לגלות אותם. למעשה כל אחד יכול להתחבר לרשת הזו. כל מה שצריך זה להוריד תוכנה מיוחדת, ולהתחיל לגלוש באתרים הנסתרים הנמצאים בתוך הרשת.

אם עד היום נמצאו על הרשת הלא מפוקחת בעיקר אתרים למסחר בסמים, למכירת נשק, לעידוד פדופיליה ואפילו להזמנת התנקשויות, לאחרונה מתגלים בפינות החשוכות של הרשת האפלה הזו גם פורומים סודיים שבהם מזמינים פריצה לרשתות ממשלתיות, סוחרים בטכנולוגיות שנגנבות מדי יום, בין היתר מחברות ישראליות, ויוצרים קשר עם האקרים ממשלתיים.

סוכן גיק

״בפורומים האלה רואים כיצד מסמנים כמטרה רשתות ממשלתיות ועסקיות, אילו מהן כבר נפרצו, ואיזה מידע מתוכן מוצע למכירה למי שיציע את המחיר הגבוה ביותר״, אומרת לנו בראיון אלקנטרה.

איך הצלחתם לחדור לשם?

״היינו צריכים לעבור דרך תהליך אישור ארוך של שלושה שלבים: בשלב הראשון אתה צריך להיות מוזמן לשם על ידי אחד הפעילים, ולקבל את אישור מנהל המערכת. בשלב השני צריכים להזמין אותך לפחות חמישה אנשים ידועים נוספים בדרג זהה. לבסוף, אתה חייב להוכיח שיש לך כוח קניה של לפחות 100 אלף דולר במטבע הדיגיטלי ביטקוין. לא רק כוח קניה זמני, אלא כוח קניה היסטורי. אתה חייב להוכיח שקנית בעבר לפחות ב-100 אלף דולר.

"היינו צריכים לעבור דרך תהליך אישור ארוך של שלושה שלבים כדי לחדור לפורומים האלה" (אילוסטרציה) | תמונה: Fotolia

“היינו צריכים לעבור דרך תהליך אישור ארוך של שלושה שלבים כדי לחדור לפורומים האלה” (אילוסטרציה) | תמונה: Fotolia

״כיוון שלסוכנים שלנו יש היסטוריה כזו, הארנק הדיגיטלי שלהם מראה שיש להם כוח קניה היסטורי. כך הם מצליחים להוכיח שהם ראויים״.

אחרי שהכניסה שלהם אושרה, הם יכולים פשוט להיות שם? או שהם צריכים לרכוש מדי פעם משהו? 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!