כך חדרתי לדאע״ש וחזרתי בחיים

הוא הצליח לחדור לטריטוריה של דאע״ש אחרי חצי שנה של מו״מ בסקייפ, לראיין אותם ולחזור בחיים מבלי שיערפו את ראשו. ״אני מכיר את דאע״ש מבפנים – המערב מפעיל נגדם אסטרטגיה שגויה לגמרי״ – ראיון מיוחד עם העיתונאי יורגן טודנהופר, שמספר על המסע הבלתי אפשרי שלו ואיך לדעתו צריך להכניע את דאע״ש

טודנהופר מול לוחמי דאע"ש. "אלה שלא ימירו את דתם יירצחו. אם אלה יהיו 200 מיליון או 500 מיליון איש - המספר לא ממש חשוב לנו" | צילום: Frederic Todenhöfer

טודנהופר מול לוחמי דאע”ש. “אלה שלא ימירו את דתם יירצחו. אם אלה יהיו 200 מיליון או 500 מיליון איש – המספר לא ממש חשוב לנו” | צילום: Frederic Todenhöfer

יורגן טודנהופר ישב מול המחשב הפתוח והמתין, כפי שהמתין אינספור פעמים בחודשים האחרונים, לשיחת סקייפ מאבו קטאעדה, ג’יהאדיסט בכיר בדאע״ש. אחרי השיחות הרבות שניהלו בחצי השנה האחרונה, הוא החליט הפעם לחתוך ישר לעניין – הוא רוצה להגיע לשטח, לאזור הקונפליקט, וקטאעדה עשוי להיות המפתח לכך. יש רק בעיה אחת – טודנהופר הוא עיתונאי, שכתב לא מעט ביקורות על הארגון הרצחני.

המכתב ממשרד הח'ליף של דאע"ש שמבטיח לטונהופר וצוותו לחזור בשלום מהשטח | צילום: Frederic Todenhöfer

המכתב ממשרד הח’ליף של דאע”ש שמבטיח לטודנהופר וצוותו לחזור בשלום מהשטח | צילום: Frederic Todenhöfer

״זאת לא בעיה, תגיע ואפגש איתך כאן אחרי שתעבור את הגבול״, ענה לו קטאעדה המשועשע, בשיחה שנקטעה מדי פעם בגלל בעיות חיבור.

״בוא נגיד שאני מגיע לשם ופוגש אותך… אבל אז מישהו אומר: ‘הוא האויב שלנו – הוא תמיד תקף בגלוי את דאע״ש’. איך אתה יכול להבטיח שלא יערפו לי את הראש כשאגיע אליכם?״.

״אנחנו נותנים את המילה שלנו, ואם משהו יקרה לך כשתהיה כאן״, צחק קטאעדה, ״טוב… אלה חדשות רעות עבורך״.

אבל טודנהופר אינו פראייר. ממרומי גילו (75) הצליח השועל הוותיק לשהות במחציתם של מבוקשים בין-לאומיים, של דיקטטורים ושל ארגוני טרור מסוכנים, כנראה יותר ממה שסוכן ביון בסגנון ג’יימס בונד יוכל להשיג בקריירת ריגול שלמה.

הוא נפגש עם הדיקטטור הצ’יליאני אוגוסטו פינושה ומיד אחר כך עם המורדים הצ’יליאנים; ראיין את מנהיגי הטליבן וגם את מנהיג אפגניסטן; וברח במדבר הלובי משירותי הביטחון של קדאפי. אבל אולי יותר מכל זכורות לו פגישותיו הרבות עם בשאר אל-אסד בסוריה.

כמו מגנט שנמשך לברזל, כך טודנהופר נמשך לאזורי קונפליקט ולמלחמות. ״אין לי נוסחה מיוחדת. ברוב המקרים אני פשוט מבקש והם מסכימים״, הוא אומר לי כשאני שואל איך הוא מצליח לחדור, שוב ושוב, לארגוני טרור כאלה. ״באפגניסטן למשל, כולם מכירים את כולם. אתה נפגש עם אנשים ובסוף הם מקשרים אותך לאחד ממנהיגי הטליבן״.

המפה מראה את הדרך שעשה טודנהופר מהגבול הטורקי לתוך לוע הארי של דאע"ש בעיראק | צילום: Frederic Todenhöfer

המפה מראה את הדרך שעשה טודנהופר מהגבול הטורקי לתוך לוע הארי של דאע”ש בעיראק | צילום: Frederic Todenhöfer

״לפעמים גם מבקשים ממני להעביר מסר. לדוגמה, לפני שהגעתי לפגוש את אסאד, יידעתי את הבית הלבן ואת ממשלת גרמניה על הפגישה. גם אסאד בעצמו ידע ששתי הממשלות האלה יודעות על הפגישה. ובאחת הפגישות שלנו הוא כתב מסר על נייר עבור הבית הלבן, נתן לי אותו, והעברתי אותו לאמריקנים דרך שגריר ארה״ב בברלין״.

מה היה כתוב במסר?


״שאסאד מוכן לשוחח״.

ומה קרה אחר כך?


״עד כמה שידוע לי, האמריקנים סירבו לדבר איתו״.

בדיוק סיטואציות כאלה גרמו ללא מעט עיתונאים ופוליטיקאים לתקוף את טודנהופר. היו שביקרו אותו על כך שבכלל הסכים לשוחח עם אדם שידיו מגואלות בדם. חלק הגדירו אותו כפציפיסט, שבניסיון להבין את המצב, נותן מקום לקולם של דיקטטורים אכזריים שרוצחים אלפים. היו גם שכינו אותו ״אוהד טרוריסטים״.

דגלי דאע"ש שחורים בטריטוריה סורית. לא ניתן למצוא זכר לדיוקנים של אסאד | צילום: Frederic Todenhöfer

דגלי דאע”ש שחורים בטריטוריה סורית. לא ניתן למצוא זכר לדיוקנים של אסאד
| צילום: Frederic Todenhöfer

אבל טודנהופר דוחה מכול וכול את הסטיגמות שניסו להדביק לו. מבחינתו, הוא לא מבין מדוע כמעט אף אחד לא התעניין בהישג העיתונאי שלו – בעובדה שהוא העיתונאי המערבי הראשון שמצליח לנהל שיחה נוקבת עם הנשיא הסורי, ולהעלות מולו שאלות קשות. התעניינות מועטה גם הייתה בעובדה שבזמן שדיבר עם אסאד, הוא ניהל אינספור שיחות עם מתנגדיו – לוחמי אל-קאעידה, צבא סוריה החופשית וקבוצות מורדים נוספות. מבחינת טודנהופר, הוא בסך הכול עיתונאי שמנסה להבין את מורכבות הקונפליקטים השונים.

כך הוא גם חשב שיקרה עם דאע״ש. אלא שהפעם זה לא היה פשוט כל כך. כשרצה לבקר במוסול, העיר שדאע״ש כבש, הוא גילה שהגישה שעבדה עבורו בכל כך הרבה מסעות קודמים מאחורי קווי האויב, נכשלת לגמרי הפעם. כשהתקשר למקורות סונים שהכיר בעיראק ואף במוסול עצמה, וביקש שיבריחו אותו פנימה, כולם סירבו.

אבל הצורך שלו כאדם וכעיתונאי להבין מי הם אותם טרוריסטים ברוטליים שמכניעים צבאות שלמים ורוצחים אזרחים באמצעים סדיסטיים, היה חזק מכל. מה מניע אותם? איך הם פועלים ומה הם מתכננים לעתיד?

לרצוח 200 מיליון איש

טודנהופר פתח בחקירה עצמאית ויחד עם בנו הצעיר, פרדריק (32), ניסה בהתחלה לאתר ג’יהאדיסטים גרמנים שהצטרפו לשורות דאע״ש. בתוך כמה שעות הם כבר איתרו יותר מ-80 כאלה. טכניקת העבודה הייתה פשוטה – לכל אחד מהם שלחו אימייל, שבו הציגו את עצמם וביקשו לשוחח כדי להבין ״למה הוא עושה את מה שהוא עושה״.

שאלתי האם יש בקרוב הוצאות להורג ואבו קטאעדה אמר: ‘אני יכול לדאוג לזה עבורך. מה תרצה שנוציא להורג – כורדי או שיעי?’

15 ג’יהאדיסטים חזרו אליהם והסכימו לשוחח בסקייפ. עם שניים מהם הצליחו לשמור על קשר. ״היה ברור להם שאני מתנגד למה שהם עושים ולהתנהגות הברוטלית שלהם. ולמרות זאת, נראה היה שיש להם אינטרס לשתף אותי בצד שלהם בסיפור״, מספר טודנהופר, ״מחלק מהשיחות יצאתי עם כאב ראש נורא.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!