בני כמה אתם?

הזמן עושה את שלו, הוא עובר ואי אפשר לעצור אותו. השאלה החשובה היא מה אנחנו בוחרים לעשות בזמן שהזמן עובר

אחת המחמאות הכי גדולות שאנשים אוהבים לקבל היא “את ממש לא נראית בגילך” או “לא השתנית בכלל”, נכון? מכירים את זה? כולם רוצים להישאר צעירים ולהיראות פחות מגילם. והאמת, יש אנשים שכאשר מסתכלים עליהם הם באמת לא נראים בגילם. כלומר, לא נראים בגיל שכתוב להם בתעודת הזהות. לעומתם, יש אנשים שכאשר מסתכלים עליהם הם נראים מבוגרים מגילם. האם זו גנטיקה? מזל? התשובה לשאלה הזו קצת יותר מעניינת ומפתיעה.

באחד הטורים האחרונים שלי דיברתי על זמן, על כך שהזמן עושה את שלו, הוא עובר ואי אפשר לעצור אותו, ושהשאלה החשובה היא מה אנחנו בוחרים לעשות בזמן שהזמן עובר. מסתבר שאת הגיל כן אפשר לשנות! אי אפשר לעצור אותו, אבל בהחלט אפשר להשפיע עליו.

אין זה מקרי שיש אנשים שנראים צעירים מכפי גילם באופן משמעותי. ולא, אני לא מדבר על ניתוחים פלסטיים. הסיפור פשוט: לכל אחד מאתנו יש בעצם שלושה גילים: גיל כרונולוגי, גיל ביולוגי וגיל פסיכולוגי. הגיל הכרונולוגי זה מספר הימים שכדור הארץ סבב על צירו מאז שיצאנו לאוויר העולם. את הגיל הזה אי אפשר לשנות ואין לנו השפעה עליו. הגיל הביולוגי הוא הגיל הפיזי של הגוף שלנו, נתון מדויק ומדיד. על הגיל הזה יש לנו היכולת להשפיע הרבה יותר מכפי שנדמה לנו. גיל זה תלוי “בדלק” שאנו מזינים בו את הגוף שלנו, בתזונה שלנו ובפעילות הגופנית שאנו עוסקים או לא עוסקים בה. ניתן למדוד גיל זה על פי פרמטרים מדעיים ברורים כמו מצב חילוף החומרים בגוף, צפיפות העצם, ספירת כדוריות הדם ועוד ועוד. גיל זה הוא גיל אמיתי מאוד. על פי הגיל הביולוגי (ולא הכרונולוגי) אנחנו מרגישים איך שאנחנו מרגישים ונראים איך שאנחנו נראים. ותתפלאו, מצב ביולוגי מעולה יכול להביא בן אדם להיראות צעיר בשנים רבות מכפי גילו. באחד המאמרים הקרובים שלי אתייחס באריכות לנושא “הדלק” שאנו מזינים בו את הגוף שלנו.

הגיל השלישי הוא הגיל הפסיכולוגי. פה מדובר על גיל הקשור בעולמות הבלתי נראים שלנו: העולם הרגשי, המנטלי והרוחני. השאלה איך אנחנו מרגישים, איך אנחנו תופסים את עצמנו, האם אנחנו מסוג האנשים (לפעמים גם בני עשרים או שלושים) שקמים בבוקר וכל ההוויה שלנו במהלך היום זה “תנו קצת לישון… או לנוח…”, אנשים שהחלום הרטוב שלהם זה לצאת לפנסיה. או שאנחנו אנשים מסוג אחר, שחיים מתוך תשוקה, שקמים בבוקר במרץ, בעוצמה עם חלומות ויעדים, מטרות ושאיפות. אם אתם נמנים עם הסוג השני, כנראה תרגישו ותיראו צעירים בכמה שנים טובות מהגיל הכרונולוגי שלכם.

רוצים דוגמה? בבקשה. יש לנו בארץ את אחת הדוגמאות הכי טובות שאפשר לתת: שמעון פרס, מכירים? שמעתם עליו? כבוד נשיא המדינה חגג באחרונה יום הולדת 90. אז כן, הגיל הכרונולוגי שלו הוא 90. אבל האם האיש נראה בן 90? מרגיש בן 90? ממש לא. האיש מלא חלומות, יעדים, חי בלוח זמנים צפוף, אף פעם לא מתעייף. כי זו ההוויה שלו. זה לא קשור לגנים, לא קשור למזל. האיש אוכל נכון, מזין את הגוף שלו “בדלק” הנכון ומוקף בעולם רוחני, מנטלי עשיר, תוסס ואופטימי, שלא במקרה משאיר אותו צעיר לנצח.

אם כן, הזמן בו נולדת חשוב, אבל הוא לא העיקר. השאלה החשובה היא מה בן אדם בוחר לעשות עם החיים שלו מהרגע שהפך לאדם בוגר, בעל תודעה. אתם זוכרים שבשיעור מולדת לומדים על משאבים (מחצבים, מים…), אחר כך באוניברסיטה לומדים על “גורמי ייצור”, כלכלת שוק ועוד. אבל לא משנה איך קוראים לזה, מדובר על אותו דבר, על כך שבכלכלה תמיד יש מחסור ושמשאבים הם מוגבלים וכו’. אבל ישנו משאב אחד שונה, יוצא דופן. יודעים מהו? זמן. זמן הוא משאב, שגם ממנו תמיד יש חוסר, נכון? “אין לי זמן”, “הזמן עובר”, “השנים חולפות”, “רק לפני רגע נדמה שהוא נולד וכבר מתגייס”… זמן הוא חד כיווני, בלתי ניתן לצבירה, אי אפשר להעביר אותו למישהו אחר והוא שונה מכל המשאבים האחרים. במה? הוא שוויוני. שוויוני לכולם! אף אחד לא מקבל יותר זמן בגלל גנים או בגלל מזל או בגלל כסף, נכון? הזמן עובר בצורה דומה, באותו קצב אצל כולם. אבל, המפתח הוא כרגיל בבחירות של כל אחד, במטרות ובהוויה שלנו. האם אני בוחר לנצל כל רגע בחיי, לא מסתפק בלנשום, אלא מצפה גם לחיות, לחיות בעוצמה? אם אתם כאלו, כנראה שאתם מרגישים צעירים, נראים רעננים ומשיגים את התוצאות שאתם מצפים להן. אם לא… חבל.

ישנם אנשים שחיים את חייהם כשהם מתחרטים על העבר, מתלוננים על ההווה וחוששים מהעתיד. המנצחים לומדים מהעבר, מחליטים בהווה ויוצרים את העתיד.

לרגל השנה החדשה, מאחל לכם שנה טובה ומלאת שמחה, חלומות ותשוקות.

אלון אולמן מרצה מבוקש, מאסטר בהצלחה מעשית ופריצת גבולות,
מוביל אנשים וארגונים ליעדים נועזים, מייסד ובעלים של החברות “קוד המנצח” בע”מ ו”פריצת גבולות” בע”מ.

ניתן להתכתב אתו במייל [email protected]
או דרך הפייסבוק www.facebook/alonulman

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!