הבחירה הנסתרת

כמו בשחמט כך גם בחיים: איך לבחור באסטרטגיה מנצחת כאמצעי לפתרון בעיות?

האם אסטרטגיות שחמט יכולות לעזור לנו לפתור קונפליקט המתרחש בחיינו? מתברר שכן.

שחמט הוא עולם שמספר האפשרויות הקיימות בו הן בלתי סופיות עבור המוח האנושי. יש הטוענים שמספר המהלכים האפשריים בו גדול ממספר האטומים שיש ביקום. למשל, לאחר ארבעה מהלכים בלבד ישנן 318,000,000,000 אפשרויות שונות למשחק.

במהלך השנים, הוכח שמהלכים מסוימים הנבחרים בסיטואציות מסוימות, טובים יותר ממהלכים אחרים. שחקני שחמט מיומנים נוהגים להשתמש בהם במהלך המשחק, ואחרים משתמשים בהם ומיישמים אותם גם בחייהם האישיים.

דוגמה אחת מתוך רבות שבהן יישמתי תובנות ממשחק השחמט בחיי התרחשה לפני מספר שנים כשאשתי ואני החלטנו שהגיע הזמן לצאת לחופשה משפחתית. היה חשוב לנו למצוא משהו יוקרתי, שייקח אותנו הרחק מהביצה המקומית וייתן לנו קצת שקט. אבל, לא מצאנו משהו מתאים. אז נסענו לקלאב “הכול כלול” בטורקיה. היה זה עוד לפני התקופה שארדואן עשה עם ישראל ברוגז, כך מצאנו עצמנו בבוקר יום שלישי באוטובוס גדוש ישראלים בדרכנו למלון טורקי.

לקחנו את המפתח מפקיד הקבלה והלכנו לכיוון החדר רק כדי לגלות שבמלון הזה יש שני סוגי נופים. הראשון הוא נוף מרהיב המשקיף על הים והשני משקיף על הצד האחורי, לביוב.

המזל לא האיר לנו פנים וקיבלנו את הצד הלא מוצלח של הנוף. מבט אחד על פניה של אשתי הספיק לי כדי להבין את העתיד לבוא: “בחדר הזה אנחנו לא נשארים!”

ניגשנו אל פקיד הקבלה של המלון ובנימוס אנגלי הסברנו את המצב: “שלום, הגענו לפני מספר דקות ואנחנו לא מרוצים מהחדר שקיבלנו. האם יש אפשרות להחליף אותו לחדר עם נוף הפונה לצד השני?” במבט אטום ובטון מזלזל השיב הפקיד: “לא, אי אפשר”. רק לאחר מספר שכנועים זרק אלינו משפט נפנוף ואמר: “תבואו בערב עם המזוודות ארוזות, תעמדו בצד ואז נראה – אולי”.

בעודנו הולכים מאוכזבים החלטנו לבחון את אפשרויות התגובה השונות למצב:

1 – לבחור בהתקפה כוללת

אנחנו תוקפים בכעס את פקיד הקבלה. ממטירים עליו מכל כיוון את מגוון אוצר המילים הישראלי, באנגלית כמובן. המטרה: לגרום לו להישבר ולתת לנו חדר ראוי לחופשה. סיכויי ההצלחה: נמוכים. הפקיד מיומן היטב בלקוחות כועסים, אסטרטגיה כזו תשחק בדיוק לידיו במגרש הביתי שלו. גישה כזו תהיה בניגוד לעיקרון “ליזום ולשחק את המשחק שלך ולא את המשחק של היריב שלך”. השלכות לעתיד: אפילו אם גישה כזו תצליח, היא תותיר אותנו כעוסים לשארית החופשה. “בוא נחשוב על אפשרות אחרת”, מציעה אשתי בעדינות.

2 – לבחור בנסיגה חד צדדית

אנחנו מקבלים את הדין. סמכות זו סמכות והפקיד אמר את דברו. המטרה: להימנע ממצב של עימות מול פקיד הקבלה. סיכויי ההצלחה: מושלמים. זו הסיטואציה הקיימת. השלכות לעתיד: בת זוג לא מרוצה במשך כל החופשה. “נראה לי שנמשיך לחפש”, אני מודיע בהחלטיות.

3 – לבחור באסטרטגיה יצירתית

המהות של אסטרטגיה היא לקחת צעד אחורה ולנסות לבחון את המצב מחדש. המטרה: להכניס את פקיד הקבלה לזירה לא מוכרת עבורו. סיכויי ההצלחה: די טובים. בזירה שהוא אינו מכיר חסרה לו המיומנות הנדרשת להתמודדות עם המצב. השלכות לעתיד: הזדמנות להשיג את המטרה בתוספת מצב רוח טוב. “מצוין!” אנחנו מסכימים בחיוך, “זה מה שנעשה”.

אנחנו חוזרים לפקיד הקבלה ומתנהגים כאילו לא פגשנו אותו מעולם. “שלום”, אני אומר בחיוך, “הגענו לפני מספר דקות ואנחנו לא מרוצים מהחדר שקיבלנו. האם יש אפשרות להחליף אותו לחדר עם נוף הפונה לצד השני?” הפקיד מתבונן בנו, מנסה להבין מדוע השאלה כבר נשמעת לו מוכרת. “אין חדרים”, הוא מודיע בביטול. אנחנו מודים לו והולכים לדרכנו.

לאחר עשר דקות אנחנו חוזרים לפקיד הקבלה ומתנהגים כאילו לא פגשנו אותו מעולם. “שלום” אני אומר בחיוך, “הגענו לפני מספר דקות ואנחנו לא מרוצים מהחדר שקיבלנו. האם יש אפשרות להחליף אותו לחדר עם נוף הפונה לצד השני?” כעת כבר ברור שגלגלי החשיבה שלו תקועים. הוא מביט בנו במבט המום, מגרד בראשו, מנסה להבין מה לא בסדר איתנו. “אין לי חדרים”, הוא משיב בהיסוס. אנחנו מודים לו והולכים לדרכנו.

לאחר עשר דקות אנחנו חוזרים לפקיד הקבלה ומתנהגים כאילו לא פגשנו אותו מעולם. “שלום, הגענו לפני מספר דקות…” הפקיד מחייך: עברנו לזירה אחרת של תקשורת. בפעם הנוספת והאחרונה שהגענו אליו, הוא כבר חיכה לנו עם המפתח לחדר אחר בעל נוף מרהיב המשקיף לים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!