איור: Diana Manni & Fabio Pesantini | Epoch Times

“מערכת הבנקאות העולמית נפרצה”

סוכן סמוי שהצליח לחדור לקבוצת האקרים מתוחכמת, מספר בראיון בלעדי לאפוק טיימס כיצד “חבריו” השיגו גישה לאלפי בנקים ברחבי העולם, איך הם מאפשרים לארגוני פשע להיכנס אליהם ומדוע זה רק עניין של זמן עד שתבוצע “המכה” הבאה

איור: עובדיה בנישו

איור: עובדיה בנישו

כשבחור אמריקני בשנות ה-40 לחייו גילה ש”החברים” שלו גונבים 81 מיליון דולר מהבנק המרכזי של בנגלדש ונעלמים מבלי שאף אחד מבחין בהם, הוא הרגיש שהוא צריך לעשות משהו. כשהוא ראה אותם מצליחים לפרוץ גם לבורסה של הודו ולאלפי בנקים נוספים מסביב לעולם, כבר ממש “נשבר” לו.

סיפורו מתחיל בתחילת פברואר 2016, כשמדפסת בחדר שרתים במקום המאובטח ביותר בבנגלדש – הבנק המרכזי – הפסיקה לפתע לעבוד, ולא מהסיבות הנכונות. אף דף לא נתקע בה, וגם הטונר לא נגמר. זה היה מוזר. ביום נורמלי היא מדפיסה כמות גדולה של הודעות על עסקאות המתבצעות בין הבנק של בנגלדש לבנקים אחרים בעולם. כל העסקאות דורשות אישור, ומבוצעות דרך Swift (סוויפט) – מערכת תקשורת להעברת הודעות על תשלומים שמחברת כ-11 אלף בנקים מסביב לעולם.

אני מכיר את ההאקרים האלה טוב… הם סיפרו לי על הפריצה וסיפקו לי את כל הפרטים… המתקפות האלה הן רק קצה הקרחון

אבל בסוף השבוע הזה המדפסת הפסיקה להוציא דיווחים, וזה לא היה מקרי – קבוצת האקרים שתכננה שוד בסגנון “אושן 13” חיבלה במדפסת כדי להסתיר את עקבותיה. יום קודם לכן ההאקרים הורו להעביר סכום עתק – 951 מיליון דולר – מחשבונות הבנק המרכזי של בנגלדש (היושבים בפדרל ריזרב בניו יורק) למספר חשבונות שונים ברחבי אסיה.

כשמנהל הבנק של בנגלדש הצליח בסופו של דבר להפעיל את המדפסת ולראות את העברות הכספים, החלה הפאניקה. התברר ש-101 מיליון דולר כבר הצליחו לקבל את אישור הפדרל ריזרב בניו יורק ו”להתנדף” – 20 מיליון לחשבון בנק בסרי לנקה, ו-81 מיליון לחשבונות בנק בפיליפינים. את הכסף בסרי לנקה הצליחו להציל, פשוט כי אף אחד עוד לא הגיע למשוך אותו. אבל בפיליפינים התמונה הייתה שונה – הכסף נעלם. מישהו, מתי שהוא, הספיק למשוך אותו מחשבונות הבנק, שוב, מבלי שאף אחד הבחין.

הבנק בבנגלדש היה רק ה”מכה” הראשונה. כעבור שלושה חודשים, דובר “סוויפט”, אותה מערכת בין-לאומית להעברות כספים בין הבנקים, הודה בראיון לוולסטריט ג׳ורנל שהיו כמה תקריות נוספות, אבל לא הרחיב עליהן. גם הרשויות השונות שחוקרות את הפרשה לא חשפו אילו בנקים נפרצו.

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

כמה כלי תקשורת טענו שהפורצים נעזרו בחפרפרת בתוך הבנק של בנגלדש שסיפקה להם את אישורי הכניסה למחשבי הבנק. דיווחים אחרים טענו שמחשבי הבנק בבנגלדש לא אובטחו כראוי. והיו גם שציטטו חוקרי אבטחה שטענו כי מאחורי הפריצה עומדת צפון קוריאה, מכיוון שתוכנה זדונית שהתגלתה במחשבי הבנק של בנגלדש דומה לתוכנה שהאקרים מצפון קוריאה השתמשו בה כדי לפרוץ בסוף 2014 למחשבי חברת “סוני”.

“כולם טועים”, אומר לנו אד אלכסנדר, מי שהיה עד לאחרונה סוכן סמוי ו”חבר” קרוב של ההאקרים, בשיחת טלפון מבית המלון שבו הוא שוהה בבריטניה. “אני מכיר את ההאקרים האלה טוב. הם פרצו גם לתאגיד המספק שירותי תמיכה טכניים לבורסה של הודו, כדי לחדור דרכו לבורסה. חודשיים קודם לכן הם סיפרו לי על הפריצה וסיפקו לי את כל הפרטים. הם נתנו לי הכול. הם לקחו את התוכנה הזדונית מהמתקפה של צפון קוריאה על מחשבי ׳סוני׳, ביצעו בה התאמות, ושתלו אותה במחשבי הבנקים כדי לגרום לחוקרים להאמין שצפון קוריאה ביצעה את המתקפות. מה שכמובן לא נכון.

“המתקפות האלה הן רק קצה הקרחון. מערכת הבנקאות הגלובלית נפרצה – ההאקרים כבר השיגו גישה לאלפי בנקים ברחבי העולם, וזה רק עניין של זמן עד שתבוצע ׳המכה׳ הבאה”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!