התוכנה שמסתכלת לכם בפנים ויודעת אם תבצעו פשע

האם אפשר לחזות מי יבצע בעתיד פיגוע עוד לפני שהוא ביצע אותו? ראיון בלעדי עם הישראלים שפיתחו תוכנה שיודעת לעשות את זה באמצעות מבט אחד בתווי הפנים של אדם. היא גם יודעת לומר מי יכול להיות סוחר סמים, מי פדופיל ומי פושע בדיוק של יותר מ-80 אחוז. אילו השלכות יהיו לכך, והאם ניתן יהיה לאסור אדם על פשע שהוא עוד לא ביצע?

תמונת אילוסטרציה (להמחשה בלבד): Stanley Wood/Flickr

תמונת אילוסטרציה (להמחשה בלבד): Stanley Wood/Flickr

מה אם היינו יכולים לדעת מראש שמישהו ייכנס לבית קפה עם תת מקלע ויבצע פיגוע טרור? ומה אם הייתה לנו היכולת לדעת מבעוד מועד שנער עומד לקחת סכין ולרצוח עובר אורח ברחוב? הסטארט-אפ הישראלי Faception (פייספשן) טוען שהצליח לפתח אלגוריתם היודע לחזות בדיוק את זה, וכבר חתם על כמה חוזים עם סוכנויות ביטחון אמריקניות, האחרון שבהם בפברואר 2016. “זה כלי שמעולם לא היה לרשויות הביטחון”, אומר בראיון בלעדי לאפוק טיימס שי גלבוע, מייסד ומנכ”ל “פייספשן”. “זו טכנולוגיה חדשה שמביאה איתה הזדמנויות חדשות”.

האלגוריתם של פייספשן כבר יודע לזהות מראש מי יכול להיות טרוריסט, מי סוחר סמים ואפילו מי פדופיל, לפי גלבוע. כל מה שהוא צריך כדי לעשות את זה ברמת דיוק של יותר מ-80 אחוז הוא תמונה של האדם.

“על סמך ניתוח מבנה הפנים של האדם אנחנו מגיעים למסקנות לגבי תכונותיו, הפוטנציאל שלו לבצע פשע, מבנה האישיות שלו או אפילו היכולת שלו להיות טוב בתחום מסוים. אנחנו יכולים לעשות את זה לאנשים בודדים או להמון”.

המערכת שלנו מספקת התראה על אדם עם פוטנציאל גבוה לסחור בסמים. אם הוא מבקש ויזה, הרשויות יכולות להחליט לחקור אותו או לא להכניס אותו למדינה

אתה באמת יכול להגיד לי שאפשר לדעת מתווי הפנים של אדם אם הוא טרוריסט או פדופיל?


“אני יכול להגיד לך שהגענו לדיוק של מעל 80 אחוז במבחנים שביצענו, ושהדברים האלה מתבטאים בתווי הפנים. תווי הפנים הרי נוצרים מהדי-אן-אי של האדם. ובדי-אן-אי מקודדים המאפיינים האישיים שלנו, כולל הכוונות שיש לנו והפוטנציאל שלנו. אפשר לבדוק את זה בכלים מתמטיים. נעשו כבר מחקרים אקדמיים בתחום”.

בסרטו של שפילברג מ-2002 “דו”ח מיוחד” (Minority Report) יחידת ה״טרום-פשיעה״ עוצרת אנשים שעומדים לבצע פשע, עוד לפני שהם מבצעים אותו. האלגוריתם של פייספשן יכול להביא אותנו צעד אחד לקראת תרחיש שכזה. כבר היום הוא מתריע בפני סוכנויות ביטחון שונות בעולם על אנשים עם פוטנציאל גבוה לבצע פשע, לפי גלבוע.

“המערכת שלנו מספקת התראה למשל על אדם עם פוטנציאל גבוה לסחור בסמים. אם הוא מבקש ויזה או אשרת עבודה במדינה מסוימת, הרשויות יכולות להחליט לחקור אותו או לא להכניס אותו למדינה. יש מדינות שחשד קטן – סיכוי של 20 אחוז שהוא סוחר סמים, מספיק כדי לא להכניס אותו”.

שי גלבוע, המנכ״ל. משמש גם כאחראי על תחום האתיקה. מעוניין להיכנס גם לשוק הדייטינג. ״יכול להיות שמישהו יסמן שהוא לא רוצה להיות עם אדם שיש לו פוטנציאל לפשיעה. יש כאן שאלה אתית מהותית״ | צילום: ואדים ברסטצקי

שי גלבוע, המנכ״ל. משמש גם כאחראי על תחום האתיקה. מעוניין להיכנס גם לשוק הדייטינג. ״יכול להיות שמישהו יסמן שהוא לא רוצה להיות עם אדם שיש לו פוטנציאל לפשיעה. יש כאן שאלה אתית מהותית״ | צילום: ואדים ברסטצקי

אחת ההדגמות הראשונות שעשו ב”פייספשן” כדי להוכיח את יעילות הטכנולוגיה שלהם הייתה על שחקני פוקר: 50 שחקנים לא מקצועיים התחרו ביניהם בטורניר פוקר. כשהאלגוריתם של פייספשן סרק את תווי הפנים של השחקנים, הוא הצליח לחזות מי יהיו שבעת השחקנים הטובים ביותר. כל השבעה הגיעו לשלב האחרון בטורניר. “מבין שלושת הפיינליסטים, שניים חזינו נכון, והשלישי לא הסכים להצטלם”, אומר גלבוע.

באופן דומה מצליח האלגוריתם לחזות, רק על בסיס מבנה הפנים של האדם, מי למשל הוא חוקר במדעים מדויקים, למי יש איי-קיו גבוה ומיהו מהמר. “אנחנו מנסים להיכנס גם לתחום של ביטחון הציבור, כמו אלימות בספורט, שהיא בעיה קשה מאוד באירופה ובדרום אמריקה. אני יכול לדוגמה לומר שלשער 8 באצטדיון וומבלי בלונדון נכנסו 20 אנשים אגרסיביים מאוד, ועוד 13 מובילי דעה, ויש שם פוטנציאל נפיץ”.

אבל האלגוריתם של פייספשן לא ישמש רק גופי אכיפת חוק. גלבוע מתכנן להשתמש בו לתחומים מגוונים – החל מחינוך ועד עולם הדייטינג, שעוד נחזור לדבר עליו וגם על שאלה מהותית אחת – אילו השלכות יהיו לטכנולוגיה החדשה?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!