נמצאה התרופה לפחד

מדענים גילו דרך חדשה להעלים את הפחדים הגדולים ביותר שלנו – בתוך דקות ספורות בלבד. איך זה נעשה, מה נאבד בדרך והאם באמת נרצה להשתמש בזה?

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

קארין קלאבר (56) התעוררה בחשכת הלילה וגיששה אחר הטלפון שלה. השעה הייתה שתיים לפנות בוקר ובעלה היה שקוע בשינה עמוקה לצדה במלון השקט והבטוח שלהם ביוהנסבורג. אבל לפתע, בתוך העלטה המוחלטת, היא חשה בנוכחותו של אדם זר הנמצא בחדר, כפי שסיפרה למגזין האמריקני ״דה ניו רפאבליק״. מה שהרגיש כסיוט התגלגל במהרה לסצנה מתוך סרט אימה: האיש הזר שהיה בחדר הרים את ידו, אחז באקדח וכיוון אותו לראשה. אחוזת בהלה קלאבר התגלגלה לכיוון בעלה שהתעורר מהרעש. הפורץ דרש את כספם, ואחר כך חמק בשקט לתוך חשכת הלילה, מותיר אותם שלמים בגופם אבל מבועתים עד עמקי נשמתם.

כאשר הם חזרו לביתם שבהולנד, קלאבר הרגישה שחייה התהפכו. כל דבר הזכיר לה את האירוע המפחיד ביוהנסבורג. היא הרגישה עצבנות ליד גברים זרים ומה שהיה פעם בית בטוח, הפך למלכודת של רעשים מאיימים. רחש הרוח בווילונות השאיר אותה ערה כל הלילה. ״הפחד נכח כל הזמן, כמו בלון שעומד להתפוצץ בתוך הגוף״.

אחרי יותר משנה, קלאבר נתקלה בכתבה שהדהימה אותה, ובפעם הראשונה מאז האירוע הטראומטי התעורר בה שביב של תקווה. הכתבה סיפרה על פסיכולוגית קלינית בשם מרל קינדט מאוניברסיטת אמסטרדם, שפיתחה שיטה מהפכנית שיכולה לנטרל פחדים טראומטיים לתמיד. כל מה שצריך לעשות כדי שהפחד ייעלם לצמיתות זה להגיע למעבדה שלה לטיפול חד פעמי שנמשך מספר דקות, וזהו. למרות שהסיפור נשמע מופרך, כמעט הזוי, קלאבר החליטה לנסות. ממילא לא היה לה מה להפסיד. היא שלחה לקינדט מייל שמתאר את הסיפור שלה, וקינדט הזמינה אותה לבדיקה ראשונית.

הפסיכולוגית מרל קינדט

הפסיכולוגית מרל קינדט

זה היה ב-2013. הבדיקה הייתה קצרה, ישירה ותכליתית: אחד מעוזריה של קינדט שאל סדרה של שאלות ממוקדות מאוד על האירוע, כמו איזה פרטים בדיוק היא זוכרת, מה היא מרגישה כשהיא נזכרת בפרטי האירוע ובאילו שעות של היום זה קורה. כשקינדט עברה על התשובות לשאלות, היא זיהתה אצל קלאבר את כל מכלול התסמינים הפוסט טראומטיים, והחליטה שהיא מתאימה לטיפול.

מספר שבועות אחר כך קינדט הזמינה את קלאבר לטיפול במעבדה שלה. במקרים של טראומה קשה אפשר לצפות בדרך כלל לתהליך איטי שבו המטפל מציע תמיכה ועידוד, אבל קינדט דחקה בקלאבר לצלול ישר ובמהירות לתוך הסיפור שלה, ולהתמקד במה שהפחיד אותה. אחרי כרבע שעה, כאשר נראה היה שקלאבר ממוטטת לגמרי מהזיכרון הטראומתי של האירוע, קינדט הפסיקה אותה בחדות, הושיטה לה גלולה קטנה עם כוס מים, ושלחה אותה הביתה לנוח.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!