זהירות! איש לטאה לפניך

תיאוריות הקונספירציה הולכות ומתגברות, מקיפות אותנו ומעצבות את התפיסה והחשיבה שלנו. השאלה היא למה?

12 מיליון מאמינים שאנשי לטאה שולטים בעולם תחת הסוואה של נציגי ממשל, בעלי הון ואנשים בעמדות כוח | תמונה:Fotolia

12 מיליון מאמינים שאנשי לטאה שולטים בעולם תחת הסוואה של נציגי ממשל, בעלי הון ואנשים בעמדות כוח | תמונה: Fotolia

12  מיליון איש בארה״ב מאמינים שאנשי לטאה שולטים במדינה שלהם תחת הסוואה של נציגי ממשל, בעלי הון ואנשים בעמדות כוח; 51 אחוז מהאמריקנים, כ-160 מיליון איש, מאמינים שהנשיא קנדי נרצח בעקבות קונספירציה; ו-37 אחוז, כ-116 מיליון אמריקנים מאמינים שהתחממות כדור הארץ היא תרמית, על פי סקר של ארגון הסקרים האמריקני PPP.

בעידן של רשתות חברתיות ובלוגים, בהם כל אחד כותב כל מה שעולו על רוחו, תיאוריות כמו אלה מופיעות כפטריות אחרי הגשם, ומעצבות את השקפת העולם שלנו.

18 מיליון מאמינים שאוסאמה בן-לאדן עדיין חי | תמונה: Getty Images

18 מיליון מאמינים שאוסאמה בן-לאדן עדיין חי | תמונה: Getty Images

פוסטים שטוענים כי הם יודעים מה תוכניתו האמיתית של נתניהו צוברים מאות אלפי צפיות, וידיעות על היחסים האמיתיים של ישראל עם איראן או על הרוצח האמיתי של תאיר ראדה, הופכים את ״הניוז פיד״ הפייסבוקי שלנו לתוסס במיוחד. בין דיווחי עיתונות, דעות אישיות ומסרים שיווקיים, אנחנו מתקשים להבחין בין מה שנכון לכוזב.

אבל אל דאגה, אם אתם חושבים שכל זה רק הולך ומתגבר, אז כנראה, שאתם – צודקים. פייסבוק למשל, בונה על כך שתסתפקו בחדשות המוגשות לכם בניוז פיד, במקום דרך אתרי חדשות מסורתיים. היא אף תדאג לסנן עבורכם מה שמתאים רק לתחומי העניין שלכם, לנושאים שאתם מחפשים בגוגל ולאנשים שאתם בקשר איתם בפייסבוק. אם את אישה שמתעניינת בהיריון ובתינוקות, יופיעו לך פרסומות וכתבות רבות בנושא, ואם אתה גבר שתומך בממשלת שמאל למשל, תקבל יותר ידיעות שמתאימות לנטייה הפוליטית שלך. ביניהן גם כמה וכמה חצאי אמיתות שמהן נוצרות תיאוריות קונספירציה.

״מאז שנות ה-60 אנשים טוענים שמעולם לא היו כל כך הרבה תיאוריות קונספירציה כמו היום״, אומר בראיון לאפוק טיימס הפסיכולוג רוב ברודרטון שהתמחה בעבודת הדוקטורט שלו בתיאוריות קונספירציה וחיבר ספר בנושא. ״אבל שני חוקרים מאוניברסיטת מיאמי הפריכו את זה. בספר שנקרא ‘תיאוריות קונספירציה אמריקניות’, ג’וזף יוצינסקי וג’וזף פרנט מצאו שבמשך תקופה של יותר ממאה שנה, למשל מסוף המאה ה-19 עד שנות ה-2000, לא הייתה בכלל עלייה בכמות תיאוריות הקונספירציה שדיברו עליהן. אפילו הייתה ירידה קטנה. כך שלא נראה שתיאוריות הקונספירציה מתרבות בעקבות שינויים בכלכלה, בתקשורת, ואפילו באינטרנט״.

116 מיליון מאמינים שהתחממות כדור הארץ היא תרמית | תמונה: Fotolia

116 מיליון מאמינים שהתחממות כדור הארץ היא תרמית | תמונה: Fotolia

אתה אומר שהטענה שלי – שבגלל הרשתות החברתיות והבלוגים יש יותר תיאוריות קונספירציה – היא קונספירציה בעצמה? זה נשמע מוזר.


״זה נשמע מוזר, אבל זה דווקא הגיוני מבחינה פסיכולוגית אם מסתכלים על התיאוריות האלה כמשהו הקשור בחשיבה האנושית. אנשים ממציאים תיאוריות קונספירציה מאז שהחלו לתעד את ההיסטוריה״.

מדוע אנחנו מאמינים

במאה הראשונה, ב-18 ביולי שנת 64 לספירה, פרצה ברומא שריפה גדולה שהחריבה עד היסוד שלושה רובעים בעיר. היא שרפה לחלוטין את ארמונו של הקיסר נירון ואת מקדש וסטה. לאחר שהקיסר בנה את העיר מחדש באבן במקום בעץ, בנה לעצמו ארמון ודאג להאשים את הנוצרים בשריפה, התפשטה בציבור תיאוריית קונספירציה שלפיה הוא זה שיזם את השריפה מלכתחילה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!