״ילדים מבלים בחוץ פחות מאסירים”

מה יהיה עם הילדים שלנו? סקר גלובלי הראה שילדים משחקים פחות ופחות בחוץ ומעדיפים להישאר בבית. ״זו מגמה מדאיגה שיש לה השלכות מרחיקות לכת על התפתחותם״, אומר פרופ’ פיטר גריי, פסיכולוג החוקר את משמעות המשחק

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

כשחברת הסקרים Edelman Berland החליטה לערוך בפברואר 2016 סקר בין-לאומי שיבדוק כמה זמן ילדים משחקים בחוץ, היא לא צפתה את מה שעמד לבוא. הסקר נערך בקרב 12 אלף הורים לילדים בגילאי 5 עד 12, בעשר מדינות שונות מסביב לעולם, ותוצאותיו חשפו מגמה מדאיגה.

בבריטניה למשל, התגלה כי שליש מהילדים משחקים בחוץ רק 30 דקות או פחות מדי יום, ואחד מכל חמישה ילדים לא משחק בחוץ בכלל. במדינות אחרות הופיעו תוצאות דומות (ישראל לא נכללה בסקר).

סרט קצר בשם Dirt is Good, שנוצר כתגובה לממצאים המפתיעים, הראה שאסירים בבתי כלא מבלים לפחות שעתיים בחוץ בכל יום, בזמן שרוב הילדים נהנים משעה בלבד או פחות. ״זה החלק החשוב ביותר ביום שלי״, אמר אחד האסירים שהתראיין לסרטון. ״זה שומר על המחשבה שלי ישרה״, הוסיף אסיר אחר.

כשהמראיין סיפר לאסירים שלפי הסקר ילדים מקבלים רק שעת משחק אחת בחוץ, חלק מהאסירים נותרו חסרי מילים. ״זה מדכא״, ענה אחד מהם, ״שיתפסו על עץ, שישברו רגל; זה חלק מהחיים״.

יש התאמה בין הירידה במשחק חופשי לבין עליה בתופעות של דיכאון, חרדה, נרקיסיזם וחוסר אמפתיה אצל ילדים

פרופ’ פיטר גריי מהמחלקה לפסיכולוגיה ב״בוסטון קולג’״, רואה בכך מגמה מדאיגה שיש לה השלכות מרחיקות לכת על התפתחותם הרגשית והמנטלית של הילדים.

״המשחק החופשי נלקח מהילדים בהדרגה לאורך 50 השנים האחרונות״, הוא אומר בראיון לאפוק טיימס. ״זה קרה משתי סיבות עיקריות. הסיבה האחת היא שהחברה כולה, וההורים בפרט, מאמינים כיום שלתת לילדים לשחק באופן חופשי בחוץ ללא השגחה של מבוגר, פירושו הזנחה. בשנות ה-50 היה מקובל לומר לילד, אפילו בגיל חמש, ‘לך לשחק בחוץ’, ואילו היום בארה״ב, אפילו אם ילד מתחת לגיל 11 משחק לבד בחוץ, שירותי הרווחה יכולים להזהיר את ההורים שאפשר יהיה להאשים אותם בהזנחה.

״זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שגרמו להורים להאמין שילדים אינם אחראים מספיק, או שהעולם מסוכן מדי מכדי לשחק בחוץ ללא השגחה ישירה של מבוגרים. והדבר המפתיע הוא שזה קורה גם בערים קטנות ובשכונות שלוות, באותה מידה כמו בערים גדולות ובשכונות אלימות יותר״.

למה בכלל חשוב שילדים ישחקו בחוץ?


״קיימות כמובן הסיבות שמוכרות לכולם כמו פעילות פיזית אינטנסיבית יותר, אוויר צח וקרבה לטבע. אבל סיבה קריטית נוספת היא שכאשר ילדים משחקים בחוץ יש להם הזדמנות לשחק באופן חופשי, לבד או עם ילדים אחרים בגילאים שונים, ללא פיקוח או התערבות של מבוגרים״.

למה חשוב שהם ישחקו ללא מבוגרים? 


״כי כך הם יוכלו להתפתח למבוגרים עצמאיים שיודעים ומסוגלים לדאוג לעצמם. דרך המשחק החופשי הם לומדים המון דברים חשובים. למשל איך להסתדר עם ילדים אחרים שאולי יש להם רצונות אחרים, איך לקחת אחריות על החיים שלהם ואיך לפתור בכוחות עצמם בעיות שצצות ולקבל החלטות. הם לומדים ללכת לאיבוד בדרך הביתה ולמצוא שוב את הדרך, הם לומדים את גבולות היכולת שלהם ואיך להרחיב את היכולת. בכל העולם ובכל התרבויות התפתחה מסורת שבה ילדים שיחקו באופן חופשי, ללא התערבות של מבוגרים, וזה קורה בדרך כלל בחוץ, כי בתוך הבית יש בדרך כלל מבוגרים שמשגיחים או מתבוננים״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!