האם אנחנו מוכנים לסוף העולם?

״כספת יום הדין״ המשמרת את יבול העולם נוצרה כדי להבטיח את המזון שלנו ולהציל את האנושות במקרה של קטסטרופה. אבל עד כמה היא תהיה אפקטיבית בנוכחותן של החברות הגדולות שמנהלות את השוק והאם האנושות לא שמה לעצמה מקלות בגלגלים?

צילום: Global Crop Diversity Trust

צילום: Global Crop Diversity Trust

3,500 דובי קוטב, 12,000 איילים ו-2,000 אנשים מאכלסים את האי הקטן סְבָאלְבָּרְד הנמצא בין נורבגיה לקוטב הצפוני. בכל פעם שמארי האגה מגיעה אליו במטוס היחיד שנוחת בנקודה הצפונית ביותר של העולם, אוחזת בה תחושת התרגשות והתרוממות רוח. בלב האי המבודד נמצא הר מושלג, שבמרכזו דלת המובילה למקום מיוחד במינו: ״כספת יום הדין״.

היא פותחת את דלת הברזל הכבדה וצועדת לתוך תעלה ארוכה מבטון שנחצבה בבטן ההר. משם היא צועדת כ-130 מטר, עד לחלל המרכזי. הקור במקום מגיע למינוס 18 מעלות, טמפרטורה הכרחית לשימור האוצר המסתתר בחדר, על גבי מאות מדפים, בתוך קופסאות ומעטפות סגורות.

״יש אנשים שקוראים לזה ‘כספת יום הדין’, אבל עבורי המקום הזה הוא מעין קתדרלה״, מספרת האגה בראיון לאפוק טיימס. ״בתוך הכספת נמצאת עבודה קשה של איכרים וחקלאים לאורך 30 אלף שנה, והיא מחזיקה את עתיד החקלאות שלנו״.

"כספת יום הדין" בסאבלברד - המקום אליו האנושות תוכל לפנות כשתחסר במזון | צילום: Global Crop Diversity Trust

“כספת יום הדין” בסאבלברד – המקום אליו האנושות תוכל לפנות כשתחסר במזון | צילום: Global Crop Diversity Trust

האגה היא מנכ״לית ״קרן היבול״ שיצרה את הכספת הזאת ב-2008. הכספת מכילה כיום כ-865 אלף סוגי זרעים כמעט מכל מקום בעולם. הקרן מנסה לאסוף סוגים נוספים, את המגוון הרב ביותר שתוכל להגיע אליו. המטרה היא לא פחות ולא יותר, ליצור בונקר שיספק מענה לאנושות בזמן קטסטרופה ומצוקת רעב עולמית.

רעיון הכספת נולד בתקופה שבה נושא ״אבטחת המזון״ עלה לתודעה. ארגונים בין-לאומיים, חקלאים ומדינות רבות בעולם מתקשים לישון בלילה, ומבינים, באיחור מה, שהם מאבדים את המגוון הטבעי של הזרעים שלהם, מקור המזון של המין האנושי.

הסיבות ידועות: התחממות האקלים, זיהום או התייבשות מקורות המים, מחלות ומזיקים, אדמות חקלאיות שהולכות ופוחתות וצריכה גוברת של בשר על ידי קהלים חדשים. ארה״ב למשל, איבדה רק במאה האחרונה כ-90 אחוז מסוגי הירקות והפירות שהיא מגדלת. סין איבדה כ-90 אחוז מסוגי האורז שלה מאז שנות ה-50 בלבד.

ממיינים זרעים בבנק זרעים בניגריה. בנקים דומים נמצאים כמעט בכל מדינה בעולם | צילום: Global Crop Diversity Trust

ממיינים זרעים בבנק זרעים בניגריה. בנקים דומים נמצאים כמעט בכל מדינה בעולם | צילום: Global Crop Diversity Trust

הסיטואציה הכניסה את המדינות השונות למצב כוננות – הן מנסות להבטיח מזון לאוכלוסייה שלהן. אחת הפעולות שננקטות היא רכישה של אדמות חקלאיות במדינות זרות. ב-2015 ה״וושינגטון פוסט״ כתב על מחקר שערכה אוניברסיטת לנד בשוודיה מ-2012, שמצא כי רוב מדינות העולם קנו או מכרו אדמות חקלאיות בחו״ל.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!