״אנחנו רואים הבדלים בתופעות הלוואי של הסרטן אצל אנשים שמקבלים רפואה משלימה מול אלו שלא״

שיחה עם ד”ר שחר לב ארי, ראש המרכז לרפואה משלבת-משלימה למטופלי סרטן בבית החולים איכילוב

בניין ביה״ח איכילוב

בניין ביה״ח איכילוב

יש היום גיחוך מסוים לגבי שיטות הרפואה המשלימה, כמו טאי צ׳י, מיינדפולנס ודיקור סיני. לא ברור אם הן יעילות. אתה הכנסת אותן כחלק מהטיפול הבסיסי. למה?

״כי יש אינספור מחקרים שמוכיחים את יעילותן. מחקר אחד למשל עסק בתרגול מדיטציה בקרב אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה1. הוא נערך על פני 20 שנה בערך, והשווה את תוחלת החיים של המודטים לתוחלת החיים של אלו שלא עסקו במדיטציה. מתברר שתוחלת החיים של מתרגלי המדיטציה, שבסך הכול אימנו את התודעה שלהם להתמקד במנטרה מסוימת, פעמיים ביום למשך 20 דקות, הייתה משמעותית ארוכה יותר בהשוואה לאחרים.

״מחקר חשוב אחר בדק את ההשפעות של תרגול טאי צ׳י על חולי פרקינסון. הודגם שטאי צ׳י, המשלב בתוכו מודעות, נשימה, תנועה ואפילו סוג של דמיון מודרך, שיפר מדדים משמעותיים מאוד בחייהם של חולי פרקינסון, כולל הפחתה בכמות הנפילות2״.

זה עובד גם על חולי סרטן? 

״היה מחקר גדול מאוד שנעשה על מטופלות סרטן שד3. הוא הראה שמדיטציית מיינדפולנס שיפרה את איכות השינה שלהן ואת מצבן הנפשי. אבל זה חייב להיות משולב עם תרופות קונבנציונליות. מחקרים רבים כיום מראים שכשאיכות החיים של המטופלים משתפרת, גם מצב המחלה משתפר״.

אז כל אלו הם חלק מהטיפול הבסיסי שמקבלים כיום במחלקה למטופלי סרטן?

״כן, כשמטופל מגיע למחלקה האונקולוגית, האונקולוג יכול לפתוח את גיליון הרפואה המשלימה שלו ולראות איזה דיקור הוא קיבל, איזה טיפולים במגע הוא קיבל, מה הוא קיבל בתחום הגוף-נפש והדמיון המודרך, ומה הוא קיבל בתחום התזונה״.

והרופאים באמת מסתכלים על זה?

״בוודאי. זה חלק מהטיפול. אנחנו רואים הבדלים בתופעות הלוואי ובתפקוד של אנשים שמקבלים רפואה משלימה מול אלו שלא מקבלים, כך שיותר מחצי מאלו שמגיעים אלינו הופנו בתחילה דרך הרופאים והאחיות״.

בוא נדבר תכל׳ס. אם כואב לי הראש, היית ממליץ לי לעשות יוגה? או במקום לקחת כדורי שינה ללכת לעשות מדיטציה?

״לגבי דברים קטנים, כמו בעיות שינה, היה מחקר שהציע שיוגה יכולה להחליף את כדורי השינה. בדקו למשל 400 מטופלות סרטן שד שסבלו מהפרעות שינה בעקבות הטיפולים שקיבלו, וגילו שתרגול היוגה היה יעיל כמו כדורי השינה.

״יש גם הרבה מחקרים לגבי דיקור סיני, שהצליחו להדגים שחוץ מהקלה על כאבים, הוא גם יכול להפחית דלקות, להקל על עייפות ועוד. במקרה של דלקת מפרקים למשל, במשולב עם תרופות קונבנציונליות, הדיקור יכול לא רק להקל על הכאב, אלא גם לשפר את מדדי התפקוד של המטופל – המטופל מסוגל למשל ללכת למרחקים ארוכים יותר״.

במחקרים שאתה מבצע במעבדה שלך אתה בודק גם הרבה צמחי מרפא.

״נכון, יש לנו בבית החולים מעבדה ייחודית בארץ – ‘המעבדה לחקר צמחי רפואה לטיפול ומניעת סרטן׳. לא מזמן פרסמנו מאמר על צמח מעניין שגדל בדרום הערבה – ‘מורינגה אוליפרה׳. ראינו שבמקרה של סרטן הלבלב למשל, שנחשב לסוג עמיד מאוד של סרטן, מצבם של חלק מהמטופלים שקיבלו את הצמח הזה השתפר, המחלה שלהם התייצבה לאורך זמן.

״כשבדקנו את הצמח במעבדה גילינו שבשילוב עם תרופות קונבנציונליות, הוא מסייע לתרופות לפעול. זה יכול לגרום לתא להיכנס למצב שנקרא ‘מוות תאי מתוכנת׳ כך שהתא הסרטני ממית את עצמו. בינתיים מדובר במחקרים ראשוניים בלבד. זו עדיין לא תרופה, אבל בקרוב ניכנס עם זה לניסויים קליניים״.

איך אתה בוחר איזה צמחים לחקור?

״מגיעות אלי מאות פניות לגבי צמחים שונים שעזרו למטופלים. מתוך כל אלו אנחנו מחפשים את היעילים ביותר״.

1. American Journal of Cardiology, May 2005.
2. Tai Chi and Postural Stability in Patients with Parkinson’s Disease 2012, The New England Journal of Medicine.
3. Breast Cancer Res Treat, Jan 2012.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!